Redakcja Programów Katolickich

Rola i miejsce chrześcijan w dzisiejszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 09:15
Most między zamierzchłą przeszłością a czasami obecnymi, Familijna Jedynka, Program I.
Drzwi Gnieźnieńskie - Otto wręcza pastorał Wojciechowi
Drzwi Gnieźnieńskie - Otto wręcza pastorał WojciechowiFoto: Wikimedia Commons

 

Zjazd Gnieźnieński – ten pierwszy trwający od 8 do 15 marca roku 1000-ego i obecny odbywający się od 16 do 19 marca roku 2012 - to taki swoisty most przerzucony między naszymi czasami a odległą historią.

W odniesieniu do korzeni naszego kontynentu budowanego na cywilizacji chrześcijańskiej – bardziej jaskrawo widać co my sami z tym dziedzictwem robimy współcześnie.

W jakim stopniu chrześcijanie są obecni w przestrzeni publicznej Europy?

Czy odpowiedzialność za konkretne dziedziny życia dotyczy ich w jakiś specjalny sposób?

Gdzie i jak mogą realizować oni swoje obywatelskie powinności - to pytania stawiane przez przedstawicieli świata polityki, Kościoła, organizacji społecznych – uczestniczących w IX Zjeździe Gnieźnieńskim przebiegającym pod hasłem „Europa obywatelska – Rola i miejsce chrześcijan”.

To tematy, które poruszyliśmy wspólnie z zaproszonym do studia gościem prof. Markiem Barańskim z UKSW, mediewistą oraz uczestnikami Gnieźnieńskiego spotkania – m.in. abpem Henrykiem Muszyńskim, kard. Stanisławem Ryłką, prof. Jerzym Buzkiem, ks. Tomasem Halikiem.

Dla naszych najmłodszych słuchaczy mamy konkurs, w którym za odpowiedź o miejsce urodzenia i Europejskie ślady związane z jego obecnością - można wygrać pięknie wydany album i film DVD o św. Józefie.

A wszystkich państwa zapraszamy do podjęcia wspólnej refleksji:

- Jaka jest współcześnie rola chrześcijan w Europie obywatelskiej?

- Czy potrzebuje ona aktywnej obecności chrześcijan i w jakim wymiarze społecznym obecność ta powinna być widoczna?

Wybrane państwa opinie wyrażane w smsach i mailach podczas audycji zamieszczamy poniżej.

Okładka
Okładka płyty bpa Antoniego Długosza

 

 

 

 

 

 

 

 

Pisali Państwo o wierze, jako szczególnym darze, który zobowiązuje do dawania świadectwa. Tematem, który wzbudził u Państwa szczególnie wiele emocji, była trudność w wyznawaniu wiary w codzienności.

Pan Karol Szczepanik napisał, że bycie chrześcijaninem dziś,  to nieraz strasznie trudne zdanieCiągle jesteśmy atakowani z powodu naszej wiary i  naszych przekonań. A jest już całkiem źle, gdy wiara sprowadzana jest do dewiacji.
W podobnym tonie wypowiedział się pan Przemysław, który dodał w tym kontekście, że chrześcijanin, aby był w pełni europejczykiem, powinien do Europy wprowadzić Boga we wszystkich jej wymiarach.
Obydwaj panowie zgodnie zauważyli, że każdy z nas ma swoje zadanie w życiu Kościoła. Powinniśmy, świadczyć o swojej wierze, bronić jej, oraz  starać się jak najlepiej je wypełnić, czy to w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym i w swoich wspólnotach.

Ponadto, jak pisze do nas pani Zofia Gonera, każdy katolik ma obowiązek reagować na niesprawiedliwe traktowanie tego co jest wartością i  świętością.

Natomiast sms`y nadesłane przez Państwa traktowały o zagrożeniach jakie niesie rezygnacja z wiary i dawania świadectwa w świecie.
Pan Józef napisał, że odchodzenie od wiary, uleganie pozornym zyskom, ofiarowywanym przez świat to rezygnacja z Kościoła. Próby zniszczenia Kościoła Świętego, oraz odrzucenie Prawdy jaką jest Pan Bóg, grozi odrzuceniem, tak bardzo nam potrzebnych, licznych błogosławieństw, co może spowodować  początek bardzo smutnego końca.
Pojawił się też bardzo ważny głos słuchacza, który zauważył, że wg badań KUL, w Polsce jest 10-15% wierzących chrześcijan tzn. takich którzy żyją tym w co wierzą. 
Większość społeczeństwa przyjmuje postawę konformistyczną w stosunku do otaczającego świata.

Serdecznie dziękujemy za cenne głosy w dyskusji.

Nagradzamy państwa płytą CD „Europo, nie możesz żyć bez Boga” bpa Antoniego Długosza

Autorzy: Małgorzata i Marcin Witanowie

Wydawca: Sylwia Sułkowska

Niedziela 18 03 2012, Program I, Familijna Jedynka od godz. 6.00

Czytaj także

Europejczycy coraz dalej od Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 17:24
W Europie XXI wiek może rzeczywiście staje się wiekiem religii, ale jest to religia ateizmu, religia praw człowieka, religia ekologii, obrony Matki Ziemi przed człowiekiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd Gnieźnieński: kryzys wiary w Boga

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 12:08
Odpowiedzialność za Europę i świat - to płaszczyzna porozumienia dla różnych religii, ale także dla osób niewierzących.
rozwiń zwiń