Spotkania młodych odbywają się już po raz 36. Tym razem na miejsce pięciodniowych modlitw i dyskusji o wartościach wybrano stolice Alzacji.
W przesłaniu do uczestników Spotkania Młodych papież Franciszek apelował o przezwyciężenie podziałów między chrześcijanami. - Jesteście świadomi tego, że podział między chrześcijanami stanowi przeszkodę w wypełnieniu misji powierzonej Kościołowi i że orędzie chrześcijańskie byłoby dużo bardziej wiarygodne, gdyby chrześcijanie przezwyciężyli dzielące ich różnice - podkreślił papież w orędziu.
"Europa potrzebuje waszej wiary"
Papież zapewnił, że duchowo łączy się z młodzieżą przybyłą na pogranicze Francji i Niemiec. Podkreślił, że to ziemia "rozdarta przez wojny, które pociągnęły za sobą niezliczoną liczbę ofiar". - Lecz jest to również ziemia, która niesie ogromną nadzieję na budowę europejskiej rodziny. Wasze spotkanie, które odbywa się jednocześnie w dwóch krajach, jest znakiem. Europa, która przeżywała i wciąż przeżywa trudne chwile, potrzebuje waszego zaangażowania, waszej wiary i odwagi - napisał.
Pozdrowienia dla uczestników modlitewnego zlotu w Strasburgu wysłali także: prawosławny patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej pastor Martin Junge.
"By było więcej chrzescijańskiego miłosierdzia"
W imieniu patriarchy Cyryla metropolita wołokołamski Hilarion podkreślił, że "zjednoczenie ludzkości wyłącznie na podstawie interesów ekonomicznych nie jest możliwe". - Daj Boże, aby w nadchodzącym roku w życiu naszych Kościołów i narodów było między ludźmi więcej chrześcijańskiego miłosierdzia i duchowej jedności - oświadczył.
Z kolei arcybiskup Canterbury zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest czymś w rodzaju "pakietu reklamowego". - Nie mamy do zaoferowania produktu. Nie walczymy o zwiększenie sprzedaży. Nam chodzi o Jezusa Chrystusa. On nie jest rzeczą ani pakietem. On jest Tym, który istnieje, najbardziej żyjącym, najbardziej prawdziwym. I teraz, w Nowy Rok, zaprasza nas, wzywa, każe nam przyjść do siebie - podkreślił duchowy zwierzchnik Kościoła aglikańskiego.
"Jedność dzięki różnorodności"
List do młodzieży wysłał także przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rompuy. Dla niego temat spotkania oznacza: "jedność w różnorodności", a nawet "jedność dzięki różnorodności". - Taize jest synonimem otwartości na drugiego i na siebie nawzajem. Taka otwartość wymaga od nas zdolności i chęci podważania własnych przeświadczeń i poddawania swoich przekonań testom opinii innych - czytamy w liście unijnego dyplomaty.
Historia spotkań
Spotkania Młodych od 1978 roku tworzą etapy "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię". Zostały zainicjowane przez brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taize. Wspólnota ta, jest uważana za jedną z najciekawszych inicjatyw w życiu religijnym Europy, powstała w 1940 roku w wiosce we Francji. W latach wojny była przede wszystkim ośrodkiem niesienia pomocy wszystkim potrzebującym, między innymi ukrywającym się Żydom.
W 2005 roku brat Roger został zamordowany przez niezrównoważoną kobietę. Na czele Wspólnoty stanął nowy przeor, brat Alois z Bawarii. Obecnie Wspólnota Taize liczy ponad stu braci, katolików i ewangelików z 30 krajów.
Poprzednie Spotkanie Młodych odbyło się w Rzymie. Czterokrotnie odbywały się one też w Polsce.
PAP/asop