Wrażliwość na życie rodzi się w sercu każdego człowieka, bo każde jest wyjątkowe i powinno być traktowane jako dar. Rodzina to pierwsze i najważniejsze miejsce, gdzie uczymy się szacunku dla życia. Teraz szczególnie potrzebuje ona wsparcia społeczeństwa, państwa i Kościoła by wypełniać swoje obowiązki. Obecnie podejmowanych jest wiele inicjatyw, aby działać na rzecz rodziny. Jacek Sapa prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia przypomniał ideę tych wyjątkowych dni. – Samo święto zostało uchwalone w 2004r. i przypada na dzień 24 marca. Miało być ono elementem szerszej refleksji nad tematem życia ludzkiego. Zauważył też, że warto w tym czasie wracać do wartości, które są podstawą zdrowej i szczęśliwej rodziny. Wymowne jest w tym czasie to, że Narodowy Dzień Życia jest tuż przed Dniem Świętości Życia – dodał gość audycji.
- Aby skłonić nas do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowania szacunku dla tego daru, który można przyjąć, ale można i odrzucić, odbyła się 11 kampania na Narodowy Dzień Życia pod hasłem: „Rodzina – wspólnota - Polska” – przypomniała Małgorzata Bartas – Witan. - Są to dni kiedy powinniśmy pomyśleć nad wartością życia, szczególnie tego najbardziej bezbronnego, poczętego w łonie matki, ludzi starszych, a także dotkniętych wojną i konfliktami.
Tym bardziej teraz, kiedy jak zauważył Marek Plotzke, członek zarządu Fundacji Narodowego Dnia Życia, w sferze publicznej panuje deficyt wzorców związanych z rodziną i z postawami. - Deklarujemy się jako społeczeństwo rodzinne. We wszystkich badaniach wychodzi, że rodzina znajduje się na szczycie hierarchii wartości, że miarą naszego szczęścia osobistego jest nasze szczęście rodzinne. Natomiast istnieje problem z odczytaniem naszych ról w rodzinie. Smutnym świadectwem tego są statystyki dotyczące rozwodów, a także kryzys demograficzny – dodał gość „Familijnej Jedynki”.
Wielu chrześcijan podejmuje się obecnie duchowej adopcji, czyli codziennej modlitwy za nienarodzone dziecko, trwającej przez 9 miesięcy. Jest to modlitwa różańcowa, plus inna modlitwa skierowana konkretnie za nienarodzone dziecko - z wiarą, że modlitwą uda się je uratować. Wielokrotnie podejmowała się jej Katarzyna Pazdan. - Kiedy byłam już matką 3 dzieci, z których najstarsze miało 6 lat, podjęliśmy się duchowej adopcji wspólnie i to nie raz. Wiele z nimi na ten temat rozmawiałam. Dzięki temu udało nam się zbudować niesamowity fundament naszych własnych rodzinnych głębokich relacji z czego powstała nawet książka, dostępna obecnie w formie ebooka p.t.: „Mali pomocnicy Boga. Przewodnik dla dzieci po duchowej adopcji”. Teraz moje dzieci śmieją się, że mają już po kilkoro własnych dzieci – dodała Katarzyna Pazdan.
Podczas audiencji ogólnej w Watykanie 18 marca 2015 r. w kwestii ochrony życia opowiedział się również papież Franciszek - Dzieci przynoszą ze sobą życie, radość, nadzieje. Z pewnością przynoszą również troski, a czasami problemy, ale lepsze jest społeczeństwo z tymi troskami i problemami, niż społeczeństwo puste i szare bez dzieci. Oby każde dziecko było przyjmowane z wdzięcznością i miłością wobec Boga dawcy życia – podkreślił papież.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.
***
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadził: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 22.03.2015 r.
Godzina emisji: 06.00
kawa