Obchodzony w Kościele katolickim pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego przebiegał pod hasłem "Weź i czytaj!”. Ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar ma za zadanie zachęcić do samodzielnej lektury. Organizowane po raz pierwszy w takim wymiarze wydarzenie, polega na poddaniu szczególnej refleksji wybranego fragmentu Słowa Bożego. W tym roku były to cytaty z "Listu św. Pawła do Galatów". - Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego to zaproszenie do osobistego spotkania ze słowem, które daje życie – podkreśliła Małgorzata Bartas-Witan.
Jak zauważył ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca tej inicjatywy, to propozycja związana z 1050 rocznicą chrztu Polski. - Chcieliśmy zachęcić wszystkich, aby wejść w to misterium głębiej niż tylko przypomnieć sobie o tym wydarzeniu. Można to zrobić poprzez zanurzenie w tej wodzie żywej, którą odsłania przed nami miłość Chrystusa – stwierdził inicjator. - Ewangelia to słowo życia wiecznego. Kiedy otwieramy księgę Pisma Świętego, otwieramy całe misterium Chrystusa.
Jak podkreślił ks. prof. Henryk Witczyk, chcemy abyśmy jako ludzie szukający prawdy, zaczęli to wyzwanie od Listu do Galatów. To jedna z najstarszych ksiąg Nowego Testamentu, pisana przez apostoła Pawła, mówiącego o sobie, że jest apostołem pogan z ustanowienia Bożego.
01:46 kz.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
Verba Sacra to projekt pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów, którzy interpretują słowa Pisma na konkursie recytatorskim.
Wiesław Komasa, aktor reżyser interpretował Księgę Hioba i jak przyznał to jest niezwykle trudny tekst. – Im bardziej się w niego wchodzi, tym bardziej pochłania i pokazuje, jak bezgranicznie słaby w swojej niemocy jest człowiek. To tekst nie do ogarnięcia, który zawiera najbardziej szlachetną formę poetycką, z którą się zetknąłem. Największy problem miałem z opanowaniem emocji. Człowiek ma świadomość, że ma możliwość interpretacji niebywale ważnych tekstów w historii – dodał artysta.
Realizację projektu rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. – To jest wydarzenie, na które przybywają tłumy ludzi. To okazja, aby szukać pokory i aby ten tekst w miarę możliwości zrozumieć, a następnie przekazać. To wymaga koncentracji i rezygnowania z samego siebie – podkreślił aktor.
Interdyscyplinarny cykl Verba Sacra składa się z modlitwy katedr, gdzie mistrzowie słowa recytują fragmenty Biblii a także z konkursu recytatorskiego. - Biblia ma olbrzymi potencjał teatralny i dramatyczny. Kiedy czytamy po cichu, nie objawia się nam całe piękno tego słowa, które jest tam zawarte - stwierdziła Katarzyna Falder – Rzeszowska, adiunkt na Wydziale Teologicznym UKSW.
Lectio Divina to rekolekcje oparte na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym. To metoda zwiększenia zażyłości z Słowem Bożym. Ksiądz Krzysztof Wons z Salwatoriańskiego Centrum Formacji Duchowej, który organizujące to wydarzenie od wielu lat, stwierdził że coraz częściej pojawia się wśród wierzących pytanie: jak żyć Słowem Bożym na co dzień. Zachęcam do czytania Ewangelii, bo zawiera ona wszystko, co Bóg chciał powiedzieć człowiekowi. Dobrze otwierać Biblię na Ewangelii dnia, czyli takiej którą słuchamy w codziennej liturgii. Najlepszą praktyką zaś, jest czytanie wieczorem, aby kłaść się spać ze słowem Boga w sercu – dodał ks. Krzysztof Wons.
05:06 roz.mp3 Rozważania do czytań
Bardziej współczesną formą odkrycia Słowa Bożego, są krótkie, 12-minutowe odcinki filmów, które pomagają zrozumieć słowa Ewangelii z poszczególnych tygodni. Mariola Kłos, reżyser filmów Nowa jakość życia, które prowadzą na spotkanie z niedzielną Ewangelią, przyznała, że dziś wiele jest chaosu, który przeszkadza nam skupić się, zatrzymać i posłuchać co mówi do nas Bóg. - Wielu myśli, że Biblia jest odległa i niedostępna, dlatego proponujemy filmy, jako pomoc. W ciągu roku są 52 niedziele i na każdą jest przygotowany komentarz filmowy, który przypomina nam co Bóg chce nam powiedzieć na dany tydzień, tak aby był on dla nas lepszy. Jeśli zaczniemy go z Biblią to ten czas będzie lepszy - zapewniała Mariola Kłos.
Oprócz tego w audycji podsumowano pielgrzymkę Papieża Franciszka do Egiptu, która odbyła się w dniach 28-29 kwietnia. Relację z najważniejszych wydarzeń przedstawił wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Ponadto w audycji: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, Tydzień Miłosierdzia, wystawa fotograficzna „Pośród nas” przygotowana przez Fundację Kapucyńską wraz z bezdomnymi, a także o międzynarodowej konferencji na Papieskim Wydziale Teologicznym pt. „Czy teologia potrzebuje nawrócenia?” oraz o interdyscyplinarnym sympozjum w Krakowie.
42:38 ważne.mp3 Ważne sprawy
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 30.04.2017 r.
Godzina emisji: 06.00