Redakcja Programów Katolickich

Rosja w objawieniach fatimskich

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 11:00
W Familijnej Jedynce opowiemy dziś o obecności Rosji w objawieniach fatimskich i jaki wpływ na losy świata miała realizacja prośby Matki Bożej skierowanej do Łucji, Hiacynty i Franciszka. Zastanowimy się także, jaki obecnie jest Kościół Katolicki w tym największym kraju świata i jak wyglądają jego relacje z innymi kościołami?
Audio
Moskwa
MoskwaFoto: Informacyjna Agencja Radiowa

W maju po Polsce pielgrzymowała kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, będącej darem dla parafii pw. św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gdzie proboszczem jest ks. Leszek Hryciak, w rosyjskim mieście Tiumeń w diecezji nowosybirskiej. Uroczyste przekazanie figury przez polską delegację w Tiumeniu nastąpiło w Zesłanie Ducha Świętego. Figura to dar z okazji 100-lecia objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie, a zarazem wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

- To był moment umocnienia mojej wiary i prawdziwego spotkania z Matką Bożą – wspominała uczestniczka tego wydarzenia Natalia. - Dzisiejsze spotkanie było bardzo przejmujące i przenikające serce - dodała.

Figura została ukoronowana w Rzymie w  dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, 24 maja br., w kaplicy watykańskiego Pałacu Świętego Oficjum przez  kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

- Dar ten nabiera szczególnego znaczeniu w kontekście przekazanego przez Maryję orędzia trojgu pastuszkom. To wezwanie ludzi do nawrócenia, modlitwy i pokuty, było jednocześnie prośbą o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Upadek błędnej ideologii komunistycznej i nawrócenie Rosji miałoby zapewnić pokój w świecie - przypomniała Małgorzata Bartas Witan.

Zdaniem o. Dariusza Paszyńskiego, redemptorysty, który przez wiele lat pracował na Syberii, Rosjanie są narodem, który w swoich korzeniach i tradycji jest bardzo religijny i maryjny. – Przewrót, który miał miejsce w 1917 r. to był niejako gwałt na wierze żyjących wówczas ludzi. Pracując tam słyszałem wiele historii ludzi, którzy tego doświadczyli.

Jak podkreślił Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, Rosja z pewnością pamięta o tym, co się wydarzyło 100 lat temu w Fatimie.

- Kult Matki Bożej jest w Rosji wyjątkowy - dodał zaś ks. Andrzej Dukielski – wikariusz biskupi diecezji Nowosybirskiej. - Kiedy wprowadziliśmy nabożeństwo fatimskie pojawiły się obawy, czy to dobry pomysł. Okazało się jednak, że od maja do października każdego 13 dnia miesiąca w kościele gromadziło się dużo ludzi. Później twierdzili, że to nabożeństwo było dla nich bardzo ważne - dodał wikariusz.

Kościół katolicki w Rosji obecny jest od wieków i choć zawsze był mniejszościowy, to na trwałe wpisał się w kulturę religijną tego kraju. Od początku też rozwijał się, mimo trudności, nie tylko wśród Polaków, Litwinów, Ukraińców i innych narodów tradycyjnie katolickich, ale przyciągał też rodowitych Rosjan. Zdaniem o. Jurija Dorogina, rosyjskiego dominikanina, który przygotowywał parafian do powitania figury Matki Bożej Fatimskiej, gdyby Rosja wcześniej została poświęcona Matce Bożej i jej Niepokalanemu Sercu, to nie byłoby ani rewolucji październikowej, ani II wojny światowej, ani innych wydarzeń które doprowadziły do tragedii minionego wieku. Dopiero w 1942 r. papież Pius XII poświęcił cały świat, w tym Rosję - Niepokalanemu Sercu i dopiero wtedy nastał przełom w historii wojny - dodał dominikanin.


02:02 ważne.mp3.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
02:02 kż.mp3.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

02:02 abyś.mp3.mp3 Rozważania do czytań

   


Oprócz tego w audycji:

- pierwsze orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 19 listopada.

- wypowiedź bp. Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP w związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

- coroczne wakacyjne spotkanie misjonarzy i misjonarek w Centrum Animacji Misyjnej w Warszawie.

 - sympozjum naukowe: „Świeccy w misje” na UKSW.

- książka ”Imigranci u bram”

- konferencja z proboszczem z Aleppo, o. Ibrahimem Alsabaghem,

- międzynarodowa konferencja Żydów wierzących w Jezusa pt. „Żydowscy uczniowie Jezusa i rany pamięci – czas uzdrowienia czy dalsza trauma?”. 


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i i Przemysław Goławski

Data emisji: 25.06.2017 r.

Godzina emisji: 06.00