„Postępował [Stanisław Kostka] jak anioł z nieba. Był wyjątkowo pokorny, gardził honorami, światem i samym sobą, spełniając z wielkim oddaniem najniższe posługi domowe, ukrywając swoje szlachectwo i talenty, które otrzymał od Boga. Jego skromność była podziwu godna, jego posłuszeństwo najbardziej dokładne, a zawsze był radosny i miły. Dla innych był łagodny, tylko wobec siebie wymagający i surowy. Nie wypowiedział nigdy żadnego słowa nierozważnego, niepotrzebnego i niewłaściwego, dostosowując całe swoje postępowanie do reguły. Modlił się nieustannie, łączył pracę z kontemplacją, mając przed oczyma Boga we wszystkim, co robił. Jego rozmowy dotyczyły szczególnie dwóch tematów. Pierwszy: Najświętsza Maryja Panna; zawsze nazywał Ją Matką i Panią. Drugim tematem było jego powołanie do Towarzystwa, które tak bardzo sobie cenił, że brakowało mu słów, aby wszystko wypowiedzieć”.
13 listopada 1974 roku w kościele jezuickim w Krakowie kard Karol Wojtyła mówił do młodzieży studenckiej – „Św. Stanisław Kostka, którego uroczystość dzisiaj obchodzą kościoły w Polsce mawiał Do wyższych rzeczy jestem stworzony. To zdanie pozostało jako duchowy testament tego młodego człowieka. Dobrze się dzieje moi drodzy, że w dniu Św. Stanisława Kostki przychodzicie, abym poświęcił wasze skrypty książki, i wszystkie inne narzędzia pracy intelektualnej którymi się posługujecie, bo przez to samo podejmujecie myśl główną patrona młodzieży Do wyższych rzeczy jestem stworzony”.
"W komnacie, gdzie Stanisław święty zasnął w Bogu,
Na miejscu łoża jego stoi grób z marmuru,
Taki, że widz niechcący wstrzymuje się w progu,
Myśląc, iż święty we śnie zwrócił twarz od muru,
I rannych dzwonów echa w powietrzu dochodzi."
To fragment napisu nagrobnego pióra Cypriana Kamila Norwida, w pokoju nowicjatu jezuitów – obecnie kaplicy, przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale, w którym św. Stanisław Kostka spędził ostatnie dni swojego życia.
Grobowiec św. Stanisława Kostki znajduje sie w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Nie jest to miejsce specjalnie popularne więc niewiele osób tam zagląda. Udaliśmy się tam wraz z fotografem Adamem Bujakiem, zaś o świętym buntowniku, młodzieńcu z charakterem, który poszedł za swoim powołaniem opowiadali w audycji: ks dr. Marek Kotyński, teolog duchowności, filmoznawca, doświadczony w pracy z młodzieżą nie tylko w Polsce i profesor Radosław Lolo historyk, wykładowca Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku, znawca postaci St. Kostki.
11:48 [ PR1]PR1 (mp3) 16 wrzesień 2018 08_19_30.mp3 Ważne sprawy
01:45 [ PR1]PR1 (mp3) 16 wrzesień 2018 06_15_07.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
12:05 [ PR1]PR1 (mp3) 16 wrzesień 2018 08_35_35.mp3 Magazyn Z życia Kościoła
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzący: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 16.09.2018 r.
Godzina emisji: 06.00