W Rzymie, w październiku tego roku, odbędzie się synod poświęcony Amazonii. Podczas jego obrad biskupi wiele miejsca poświęcą problemom ekologicznym, które Kościół ściśle wiąże z kwestią sprawiedliwości społecznej. W audycji powiemy, jak na przestrzeni lat rozwijało się nauczanie Kościoła na temat zrównoważonego rozwoju, a na przykładzie międzynarodowej sieci pedagogicznej Pilgrim pokażemy, jak może być ono wcielane w życie przez zwykłych ludzi. Przyjrzymy się również bliżej tym problemom, jakie zostaną podjęte podczas synodu, a które zostały już zasygnalizowane przez dokument roboczy synodu (Instrumentum laboris) opublikowany w końcu czerwca.
Gośćmi audycji będą specjaliści od Ameryki Łacińskiej: o. dr Tomasz Szyszka SVD oraz ks. Radosław Zawadzki.
O sieci pedagogicznej Pilgrim będzie mówił dr Piotr Kubiak z Wyższej Kościelnej Szkoły Pedagogicznej w Wiedniu.
Ponadto w audycji:
– BONAFIDE – aplikacja na pielgrzymi szlak – rozmowa z prezesem Związku Cyfrowa Polska Michałem Kanownikiem
- MOST do Nieba na Song of Songu – artyści uczestniczący w Festiwalu grali na rzecz Hospicjum w Wilnie
- Na Jakubowym Szlaku – (25 lipca wspomnienie św. Jakuba) wspomnienie Buen Camino
- WAŻNE SPRAWY - Wiesław Lechowicz KEP duszpasterz emigracji - Apel do księży polonijnych o podejmowanie posługi na zachodzie, wobec braku duszpasterzy, licząc się z ogromnymi różnicami mentalności wierzących.
12:26 [ PR1]PR1 (mp3) 21 lipiec 2019 08_21_14.mp3 Ważne sprawy
01:55 [ PR1]PR1 (mp3) 21 lipiec 2019 06_14_28.mp3 Kochane życie
12:04 [ PR1]PR1 (mp3) 21 lipiec 2019 08_36_57.mp3 Magazyn z Życia Kościoła
***
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan
Data emisji: 21.07.2019 r.
Godzina emisji: 06.00
Poniżej prezentujemy SMS-y nadesłane przez naszych Słuchaczy:
Moje wędrowanie, to jedna pielgrzymka z Warszawy, a od paru lat witanie pielgrzymów na 500 m przed szczytem Jasnej Góry. Wspólna modlitwa, śpiew i radość, że tak wiele wiary niesionej przez Polskę, które jest dyskretną ewangelizacją mijanych ludzi. Warto podjąć trud wyboru Jezusa nogami, ale i rękami, uśmiechem przez pozdrowienie Pielgrzymów. Grażyna z Częstochowy.
W pamięć mi zapadła pielgrzymka do Krakowa, Łagiewnik, Gidli, Częstochowy, ale najczęściej jeżdżę do Lichenia. Irena z Rogowa.
Byłem kilka razy autobusem na Jasnej Górze. Pamiętam jednak najbardziej pierwszą pielgrzymkę jako pięcio- czy sześcio-latek. Koleją z mamą. Część trasy (ok.4 km) trzeba było przebyć pieszo, po wertepach, gdzie często przewracałem się. Zenon z Bornego Sulinowa.
Moje wędrówki po górach zawsze poprzedzała żarliwa modlitwa i słowa „Matko cały ten trud poświęcam Tobie”. Zawsze miałam głębokie przeżycia i bezpieczne powroty. Anna z Rzeszowa.
Każda pielgrzymka wnosi w życie pokój serca i nadzieje. Podczas wędrówki wszystkie smutki i problemy gdzieś się oddalają, a kiedy docieramy na miejsce to radość tak wielka wypełnia człowieka i pozostaje w Nim na długi czas. Irena z Boniewa.
Pielgrzymuje do Matki Bożej Rychwałdzkiej na Żywiecczyźnie i do Przyłękowa do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oczywiście na nogach. Byłam w Licheniu, Częstochowie Kalwarii Zebrzydowskiej i wielu innych w tym za granicą. Krystyna z Juszczyny.
Wyruszyłem w pieszą pielgrzymkę trzeźwościową i do dzisiaj chodzę. Za parę dni będę mieć 5 lat kroczenia. Zbyszek.
Byłem 3 razy na pielgrzymce do Częstochowy. Mimo zmęczenia i ogromnych upałów czy deszczu to był najpiękniejszy czas, jaki mogłem spożytkować. Łukasz z Piotrkowa.
Ja pielgrzymuję z synkiem do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia do Biechowa. Polecam. Alina ze Środy Wlkp.