Każdy, kto jadąc nad morze, chciałby szukać śladów naszej najnowszej historii, powinien skręcić na drogę do Piaśnicy. To miejsce niezwykłe, które Pomorzanie nazywają Leśnym Sanktuarium Ojczyzny, pomnikiem pamięci, Małym Katyniem. Ołtarz-pomnik w kształcie stosu symbolizuje masowe egzekucje w Piaśnicy, które rozpoczęły się pod koniec października 1939 i trwały do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”. Wśród ofiar byli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji pomorskiej - księża, zakonnice, naukowcy, urzędnicy, nauczyciele oraz żołnierze.
Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło łącznie od 12 tys. do 14 tys. ludzi. 11 listopada 1939 roku w dniu obchodzonego od 1937 roku święta Niepodległości w Lesie Piaśnickim zamordowano ok 400 osób starannie wyselekcjonowanych - wybitnych reprezentantów polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Była wśród nich s. Alicja Kotowska, walcząca o polskie wychowanie dziewcząt Zmartwychwstanka, którą pośród innych męczenników II wojny światowej beatyfikował papież Jan Paweł II.
Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.
Lasy Piaśnickie - dla leśników z Pomorza to miejsce niemal święte, dla muzealników – wyzwanie, dla sióstr Zmartwychwstanek- pomnik pamięci i droga corocznej pielgrzymki. O przywracaniu pamięci opowiadać będą muzealnicy, leśnicy i zmartwychwstanki.
Naszymi gośćmi będą w Studiu Radia Gdańsk - S. Agnieszka Paulina Zmartwychwstanka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie oraz jej uczniowie.
W nagraniach
- Teresa Patsidis – Dyrektor Muzeum Piaśnickiego- Muzeum historycznego w Wejherowie,
- Leśnicy opiekującymi się grobami w lasach piaśnickich, kultywującymi pamięć o tych którzy zginęli.
- Członkowie Wejherowskiego Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, które skupia w swoich szeregach głównie bliskich osób, które zostały zamordowane w lasach piaśnickich podczas II wojny światowej. Obecnie zrzesza 350 członków - nie tylko krewnych, ale też osoby i instytucje, które utożsamiają się z celami stowarzyszenia.
- Jan i Małgorzata Żaryn - autorzy książki „Rok 1939-Od beztroski do tragedii”. W której opisana jest Zbrodnia Pomorska.
12:21 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 08_21_33.mp3
12:41 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 08_38_29.mp3
02:19 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 06_18_37.mp3
***
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzący: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 10.11.2019 r.
Godzina emisji: 06.00