Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Modlący się obóz

Niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen (ze swoimi filiami w Gusen), znajdujący się na terenie Austrii - był miejscem, w którym Polacy stanowili największą grupę narodowościową. Nazywano go "modlącym się obozem", ze względu na specyficzną atmosferę religijną tam panującą.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzice Jana Pawła II

Na tydzień przed setnymi  urodzinami Karola Wojtyły – w Wadowicach rozpoczął się proces beatyfikacyjne jego rodziców - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich.
play_arrow

czytaj więcej

Zwyczajni ludzie…

7 maja rozpoczyna się proces beatyfikacyjny rodziców JP II. Kim byli Rodzice przyszłego papieża i świętego? Czym się wyróżniali? Jak postrzegali ich mieszkańcy Wadowic i co mówił o nich sam JP II.  Materiały archiwalne, wspomnienia mieszkańców przeplecione rozmową z referentem ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej- ks. dr Andrzejem Scąbrem
play_arrow

czytaj więcej

Szlakiem kapliczek przydrożnych

Rozpoczął się maj-miesiąc Maryjny. „Postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu”– napisał Papież Franciszek w specjalnym liście na ten miesiąc. A może by tak pomodlić się przy kapliczce przydrożnej?
play_arrow

czytaj więcej

Golgota Zachodu

29 kwietnia Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Tego dnia przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Tak jak Katyń jest "Golgotą Wschodu", tak KL Dachau jest "Golgotą Zachodu" dla Polaków i polskiego duchowieństwa.
play_arrow

czytaj więcej

Co łączy pożar katedry Notre Dame i koronawirusa?

15 IV 2019 zaczęła płonąć Katedra Notre Dame. Oczy świata były zwrócone na Paryż. Ludzie różnych narodowości łączyli się aby ratować światowe dziedzictwo kultury. Rok później cały świat jednoczy się w walce z pandemia koronawirusa.
play_arrow

czytaj więcej

Świadkowie Tajemnicy

W Wielką Sobotę  nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. To inicjatywa związana z pandemią koronawirusa. Całun Turyński jest przedmiotem najbardziej naukowo przebadanym na świecie. Na 30 przeprowadzonych badań  tylko jedno zaprzecza jego autentyczności. O tym, oraz o  innych najbardziej znanych relikwiach Męki Chrystusa - Jego Krzyżu, gwoździach , chuście z Manopello, Sudarionie z Oviedo opowiadać będzie Grzegorz Górny -  autor książki „Świadkowie Tajemnicy, Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych.  
play_arrow

czytaj więcej

Wspomnienie Jana Pawła II

15 lat temu, 2 kwietnia świat wstrzymał oddech, a potem zapłakał.
play_arrow

czytaj więcej

Patron na trudne czasy

15 marca minęła 200-rocznica śmierci Św. Klemensa Marii Hofbauera. Żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku patron Wiednia i Warszawy, angażował się w ewangelizację i odnowę Kościoła w czasach ogromnego moralnego upadku, biedy i nierówności społecznych.
play_arrow

czytaj więcej

Section21