Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Kard. Grocholewski - wspomnienia

17 lipca, w wieku 80 lat zmarł jeden z najwybitniejszych hierarchów Kościoła - kard. Zenon Grocholewski.  Był bliskim współpracownikiem JP II i Benedykta XVI. O poezji, drużynach piłkarskich, współpracy z dwoma papieżami i „uczeniu się Rzymu” wspominać będzie sam kard. Zenon Grocholewski w rozmowie z Agnieszką Trzeciakiewicz.
play_arrow

czytaj więcej

Przyjaźń

Wakacje, urlopy to doskonały moment, żeby spędzić czas z przyjaciółmi. Tym bardziej, że jesteśmy po czasie ścisłej izolacji, której doświadczaliśmy z racji pandemii i tym bardziej doceniamy to, że możemy się z kimś zobaczyć, a nie tylko rozmawiać przez telefon.
play_arrow

czytaj więcej

Wirtualny Odpust

Pierwszy tydzień lipca kojarzy się dla wielu z Wielkim Odpustem Tuchowskim. Wtedy to do maryjnego sanktuarium w Tuchowie przyjeżdżało nawet 100 tysięcy pielgrzymów. W tym roku - niestety odpust się nie odbędzie, z uwagi na pojawianie się ogniska koronawirusa - także w Tuchowie i w okolicy. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji opiekujący się sanktuarium Ojcowie Redemptoryści – zaprosili wszystkich do duchowego pielgrzymowania do Matki Bożej Tuchowskiej, by wypraszać potrzebne łaski, zwłaszcza oddalenie od nas epidemii.
play_arrow

czytaj więcej

Siecioholizm i inne nawyki

Pierwszy tydzień wakacji za nami. Ostatnie miesiące roku szkolnego dzieci spędzały przed laptopami-zdalne nauczanie – zarówno w-fu, religii i przedmiotów ścisłych. Czy teraz kiedy odeszliśmy od komputera i mamy wakacje-ruszamy się więcej? Biegamy? Chodzimy do kościoła? A może msze medialne weszły nam w nawyk?
play_arrow

czytaj więcej

Obozowe spotkania

W związku z 80-rocznicą pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (14.06.1940 roku) opowiemy o spotkaniach papieża Jana Pawła II z więźniami obozów niemieckich.
play_arrow

czytaj więcej

Encyklika „Laudato si” i Synod Amazoński oczami Ekwadorczyków i polskich misjonarzy.

W tym roku przypada  5. rocznica podpisania ekologicznej encykliki „Laudato sí” nt. ochrony Stworzenia, a ten rok jest rokiem poświęconym encyklice. W audycji powiemy o Synodzie Amazońskim z perspektywy tych którzy mieszkają w Ekwadorze, o efektach synodu i przełożeniu ich na tamtejszą rzeczywistość
play_arrow

czytaj więcej

Jakby to było wczoraj…

6 czerwca 2010 roku w Warszawie beatyfikowano męczennika komunizmu, księdza Jerzego Popiełuszkę. Minęło 10 lat od beatyfikacji ale mimo wskazań teologicznych, sam proces trwał niewiarygodnie długo. O tajemnicach procesu beatyfikacyjnego i samej postaci ks. Jerzego opowiada ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego.
play_arrow

czytaj więcej

...Świat może być lepszy…

Czad… i matka karmiąca dziecko wodą z kałuży z plastikowej butelki… kawałek papierka z wersetami z Koranu wsuwany przez kobietę do ust niemowlęcia (bo szaman powiedział, że tylko wtedy wyzdrowieje), lekcje mycia rąk i seksturystyka…
play_arrow

czytaj więcej

Czuwająca obecność

28 maja mija 39 lat od śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jego umieraniu pośród najbliższych osób towarzyszyła  także prowadzona przez niego wspólnota kobiet, powstała pierwotnie jako tzw. Ósemka Marii Okońskiej, potem z woli Prymasa funkcjonująca jako Instytut świecki Pomocnic Jasnogórskiej Matki Kościoła.
play_arrow

czytaj więcej

Section21