Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Jak święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Gruzji?

Tradycje związane z Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są nam znane. Przy okazji 15 VIII wiele się też mówi o pobożności maryjnej w naszym kraju. W „Śladach na piasku” powiemy jak obchodzona jest jedna z trzech największych uroczystości maryjnych w Gruzji, gdzie katolicy stanowią zaledwie niecały 1% społeczeństwa. Pracują tam siostry zakonne i księża z Polski, którzy podzielą się swoim duszpasterskim doświadczeniem i księża Gruzini mówiący po polsku należący do Zakonu Posługujących Chorym czyli do Zakonu Kamilianów.
play_arrow

czytaj więcej

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” - pod takim  hasłem od 10 do 15 sierpnia 1991 roku w Częstochowie odbywały się 6. Światowe Dni Młodzieży. W 32-rocznicę tego wydarzenia powrócimy do owych pamiętnych dni, kiedy to 14 i 15 sierpnia z młodymi spotkał się na Jasnej Górze Ojciec Święty Jan Paweł II.
play_arrow

czytaj więcej

Alkoholiczka

Często lampka wina wieczorem pomaga rozładować emocje, a zimne piwo schłodzić rozgrzane ciało. Szampany bezalkoholowe, radlery dla dzieci,  czy trzeba tego zabraniać? Czy kiedy gorąco ‘dać łyka’? Popłynąć ‘pod wpływem’?
play_arrow

czytaj więcej

Wakacje jednego dnia

Według danych GUS w Polsce jest ponad milion sześćset pięćdziesiąt tysięcy osób w wieku powyżej 80 lat. Z badań Stowarzyszenia mali bracia Ubogich wynika, że co czwarta osoba w tym wieku zmaga się z osamotnieniem, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. To właśnie z myślą o nich ruszyła akcja „Wakacje jednego dnia”. Na czym ona polega i jak wygląda sytuacja osób starszych w naszym kraju? O tym opowie gość audycji - Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
play_arrow

czytaj więcej

Działalność kamilianów w Gruzji

Na obrzeżach stolicy Gruzji - Tbilisi - w dzielnicy Temka działa Centrum Świętego Kamila, założone przez zakon posługujący chorym. Kamilianie w Tbilisi prowadzą wiele placówek: poliklinikę, dzienny dom pobytu, świadczą pomoc wyjazdową, opiekując się chorymi w domach. 
play_arrow

czytaj więcej

Z kim był Bóg?

Już jutro, 15 lipca rocznica największej bitwy średniowiecznej Europy dwóch chrześcijańskich państw. Paradoks dziejów i do dziś podziwiany majstersztyk dyplomacji władców oraz ludzi Kościoła. Dlaczego ówczesny papież stanął po stronie polskiego króla, a nie Wielkiego Mistrza Zakonu NMP ? Kto prowadził wojnę sprawiedliwą? Czym była bitwa traktowana przez Kościół jako boży sąd ? O tym wszystkim opowiedzą historycy i przewodnicy muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
play_arrow

czytaj więcej

Miłość i krew

Małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów – zawarte 7 lipca 1935 roku – to początek historii rodzinnej, której losy stanowią nie lada wyzwanie dla naszego myślenia o szczęściu. Tragiczna śmierć obojga wraz z siedmiorgiem dzieci zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów, jest paradoksalnie powodem dla którego odkrywamy piękne życie. To ich wspólne, które wiedli przez blisko 9 lat ale przede wszystkim to, którego są świadkami jako błogosławieni – co ogłosi Kościół 10 września. W Śladach na piasku podążamy za kolejnym pytaniami, które stawia przed nami życie Ulmów.
play_arrow

czytaj więcej

Blisko Ciebie

Kiedyś stomatolog, dziś kierowca, muzyk i ojciec. Giełda i socjal media nie są mu obce. Facet musi zarabiać, by utrzymać rodzinę- takie męskie motto życiowe zaprowadziło go do upadku, więc w życiu postanowił postawić na jedną kartę…jaką?  Odsłonimy ją w „Śladach na piasku”. Zapraszam na spotkanie z Michałem Kulikowskim.
play_arrow

czytaj więcej

Listy do Taty

„Listy do taty”-czyli jak ważny i niezastąpiony jest Ojciec, piszą dzieci w książce pod takim właśnie tytułem. Ojciec obecny-to wyzwanie czy obowiązek? „Ma przede wszystkim  zarabiać, by utrzymać rodzinę”- to już chyba przeszłość i dawne dzieje w epoce równouprawnienia. Jaki powinien być/ jaki jest? dzisiejszy tata –spojrzą na te kwestie męskim okiem: Dariusz Cupiał - tata/dziadek-twórca społeczności Tato.net i Maciej Kucharek-mąż i ojciec pięciorga dzieci.
play_arrow

czytaj więcej

Section21