Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Patrol nadziei

Uliczny Patrol Medyczny to całoroczny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Stowarzyszenia „Lekarzy Nadziei”, wzorowany na podobnie działających akcjach w większych miastach europejskich i amerykańskich. Skierowany jest do osób bezdomnych, którzy sami nie są w stanie zapewnić sobie godziwych warunków życia. Jak wyglądać będzie ich Wigilia i Święta Bożego Narodzenia? Co daje im siłę – zarówno bezdomnym, jak i tym, którzy na co dzień niosą pomoc najbardziej potrzebującym?
play_arrow

czytaj więcej

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce

„Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce” - to tytuł raportu zaprezentowanego pod koniec listopada przez Instytut Pokolenia i Katolicką Agencję Informacyjną. Został on przygotowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
play_arrow

czytaj więcej

Henryk Sienkiewicz i Nagroda Nobla

Wigilijne dzieło pomocy dzieciom, szlachetna paczka, banki żywności i wiele innych inicjatyw porusza nasze serca. Bo Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami . Już wkrótce Mikołajki, a później już z górki. Co dać, żeby nie zaszkodzić, jak pomóc żeby sprawić radość?
play_arrow

czytaj więcej

Świąteczna dobroczynność

Wigilijne dzieło pomocy dzieciom, szlachetna paczka, banki żywności i wiele innych inicjatyw porusza nasze serca. Bo Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami . Już wkrótce Mikołajki, a później już z górki. Co dać, żeby nie zaszkodzić, jak pomóc żeby sprawić radość?
play_arrow

czytaj więcej

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Za czasów Jana Matejki, wielki obraz ruszał przez cały kraj, potem podróżował po Europie aby mógł trafić do mieszkańców nie tylko uprzywilejowanych stolic. W XXI wieku podobną intuicją posłużyli się pomysłodawcy wystawy Kaplica Sykstyńska - zdjęć i skanów dzieła Michała Anioła- wielowymiarowa wizualizacja rusza z Warszawy i dotrze do różnych zakątków Polski. 
play_arrow

czytaj więcej

Niepodległa

We Freiburgu w Niemczech odbyło się trzydniowe wydarzenie związane z Dniem Niepodległości "Niepodległa". Stowarzyszenie Familiaris działające przy Polskiej Misji Katolickiej na rzecz Polonii i Polaków za granicą przygotowało spotkanie dla rodzin, dzieci i seniorów. Towarzyszyła mu konferencja naukowa: Spektrum emigracji 3 T: Tradycja - Tożsamość -Tolerancja. W Śladach na piasku opowiemy o tym wydarzeniu.
play_arrow

czytaj więcej

Nie dali się złamać..."

Ordynariat Polowy zorganizował niedawno spotkanie kapłanów, byłych alumnów-żołnierzy, którzy odbywali przymusową służbę wojskową. Ocenia się, że w latach 1959-1980 przymusową zasadniczą służbę wojskową odbyło ok. 2500 alumnów początkowych lat seminariów duchownych. W jednostkach byli szykanowani, karani aresztem i bezsensownymi pracami, kuszono ich miejscami na uczelniach świeckich i materialnie. Przeważająca część alumnów wróciła po odbytej służbie wojskowej do seminariów i została wyświęcona na kapłanów.
play_arrow

czytaj więcej

Hospicjum tętni życiem

Dr Paweł Grabowski, Judym Podlasia, laureat tegorocznego Totusa, a przede wszystkim człowiek- w „Śladach na piasku” opowie o życiu aż do końca, o tym co jest ważne i o strachu przed….?. Jeśli ciekawi są państwo, zapraszam w odwiedziny do pierwszego wiejskiego hospicjum w Makówce.
play_arrow

czytaj więcej

Obozowy różaniec

W znajdującym się na terenie Austrii, niemieckim ozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen panowała niezwykła atmosfera religijna, dlatego nazywany był „rozmodlonym obozem”. Jedną z form ruchu oporu był tzw. żywy różaniec.
play_arrow

czytaj więcej

Section21