Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Siła kobiet

8 marca myśli wszystkich biegną do kobiet. To ich święto. Na różnych poziomach. Również takich, kiedy trzeba się mierzyć z nieuleczalna chorobą, z pomocą najsłabszym w chorobie. Co im pomaga? Kto ich wspiera? Gdzie szukają swojej siły? Bohaterkami będą kobiety, które spotkały się z chorobami onkologicznymi. Agnieszka Chrostowska?
play_arrow

czytaj więcej

Medytacja czy modlitwa... szansa na wewnętrzną wolność.

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie ucieka, a Ty nie wiesz do czego dążysz? a może walczysz z nałogiem? …na początek weź oddech i…pomyśl, pomedytuj, pomódl się? Czy medytacja to dobry kierunek dla chrześcijanina? Czy może być modlitwą i co daje człowiekowi? W Wielkim Poście zapraszam na …podróż w głąb siebie i spotkanie Malwiną Okrzesik i Tomaszem Zontkiem ze Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Beznadzieja tamtych dni…

Pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju po wybuchu wojny 24.02.2022 roku, już od pierwszych dni płynęła z każdej strony Polski. Niemalże każda parafia i zakon dawały schronienie uciekinierom wojennym, głównie mamom z dziećmi.
play_arrow

czytaj więcej

40 dni Wielkiego Postu – czas na rekolekcje

Samo słowo "rekolekcje" pochodzi od łacińskiego recolere – zbierać na nowo, powtórnie. To okazja, by uporządkować nieco swój świat, zobaczyć sprawy z pewnego dystansu, nabrać świeżości w wierze i modlitwie. Rekolekcje to od wieków w Kościele  akt pokutny–  duchowych ćwiczeń. Odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…
play_arrow

czytaj więcej

Tradycje ostatków

Podkurek? Śledzik? Podkoziołek? Środa popielcowa? Oficjalne chowanie skrzypiec do futerału na cały Wielki Post? Co się dzieje? Tradycje i ich dzisiejsze wersje- czy w ogóle są nam potrzebne? O wydarzeniach przełomu kalendarzowego i przyrodniczego opowiedzą znawcy tematu.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy nadejdzie czas...

Sybirak, psychiatra, twórca pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum, „Dom opatrzności Bożej”, choć ma 90 lat, prowadzi samochód, bo jak mówi nie stać go na kierowcę. Odmrożone palce na Syberii zamknęły przed nim karierę chirurga..Pomaga ludziom w inny sposób. W „Śladach na piasku” zapraszam na spotkanie z dr Tadeuszem Besztą-Borowskim.
play_arrow

czytaj więcej

Historia prawdziwa bp. Antoniego Baraniaka

Decyzja Sejmu rozpoczął się rok bp. Antoniego Baraniaka. O niezłomnym człowieku, którego postawa jako więźnia Rakowieckiej, do dziś jest przykładem poczucia własnej godności opowiemy wprost z więzienia na ulicy Rakowieckiej 37. Przewodnikiem będzie dr Jarosław Wróblewski – historyk.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. W tych dniach więcej uwagi poświęcamy seniorom i organizacjom, które działają aby ich wspierać. W audycji powiemy o Stowarzyszeniu Familiaris z Freiburga w Niemczech, które działa przy Polskiej Misji Katolickiej.
play_arrow

czytaj więcej

Abp Józef Gawlina - biskup-wędrowiec

W tym roku przypada 91. rocznica konsekracji i ingresu abp. Józefa Gawliny - Biskupa Polowego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. W audycji usłyszymy archiwalne nagrania "biskupa-wędrowcy", a tę nieco zapomnianą postać przybliży obecny biskup polowy Wojska Polskiego – Wiesław Lechowicz. 
play_arrow

czytaj więcej

Section21