Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja podczas popołudniowego spotkania z pielgrzymami na Placu świętego Piotra w Rzymie padły strzały mające zadać śmierć  Janowi Pawłowi II. Ten wstrząsający czyn odbił się szerokim echem po całym świecie. W przededniu kolejnej rocznicy zamachu na Ojca świętego o tamtych dramatycznych chwilach opowiadać będzie Abp. senior Józef Michalik – wówczas prefekt polskiego kolegium w Rzymie,  Kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża oraz prof. Jan Żaryn. Usłyszymy też nagrania archiwalne przywołujące to wydarzenie.
play_arrow

czytaj więcej

Walka o prawdę

Jak dotrzeć do Polaków z prawdą i odbudować narodową wspólnotę wokół św. Jana Pawła II? Na to pytanie odpowiadali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. To właśnie tam miała miejsce konferencja poświęcona problematyce ostatnich wydarzeń wokół postaci Papieża Polaka.
play_arrow

czytaj więcej

Świadek prawdy

Ks. Zdzisław Peszkowski przez całe swoje życie był świadkiem prawdy o Katyniu, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, wśród polonii. O trudnych losach kapłana, cudem ocalałego z Katynia, opowie prof. Jan Żaryn – wykładowca UKSW. W audycji usłyszymy także archiwalne nagrania ks. Zdzisława Peszkowskiego, który wielokrotnie gościł na naszej antenie.
play_arrow

czytaj więcej

Życie bł. Hanny Chrzanowskiej

28 kwietnia, podczas Mszy świętej o godz. 18.00 w kościele na ul. Senatorskiej w Warszawie u oo. Franciszkanów zostaną zainstalowane relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki, patronki środowisk medycznych i uchodźców, prekursorki hospicjów domowych. 5 lat temu przez Papieża Franciszka została wyniesiona do chwały ołtarzy.
play_arrow

czytaj więcej

Targi Wydawców Katolickich

Przed Targami Wydawców katolickich rozmowa z ks. Romanem Szpakowskim
play_arrow

czytaj więcej

Współczesny Dobry Łotr

W ostatnią niedzielę - 26 marca Kościół tradycyjnie wspominał w liturgii św. Dyzmę czyli Dobrego Łotra. W 2009 roku na wniosek „Bractwa Więziennego” dzień ten ustanowiony został przez polskich biskupów - Dniem Modlitw za Więźniów.
play_arrow

czytaj więcej

O świętości rodziny Ulmów

W dzienną datę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów – Wiktorii I Józefa oraz ich siedmiorga dzieci – w tym dziecka rodzącego się w czasie egzekucji swojej mamy, zamordowanych przez Niemców za ukrywanie żydów – 24 marca (1944) obchodzoną obecnie jako Narodowy Dzień życia a także Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - rozmowa o przyszłych błogosławionych z o. Zdzisławem Kijasem, postulatorem w wielu procesach beatyfikacyjnych.
play_arrow

czytaj więcej

Kim był św. Józef?

Kościół katolicki 19 marca obchodzi Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W bieżącym, 2023 r., w związku z wypadającą 19 marca 4. Niedzielą Wielkiego Postu, uroczystość została przeniesiona na 20 marca.
play_arrow

czytaj więcej

Rok Nowosielskiego

Trwają obchody Roku Nowosielskiego. Dr Vitalij Michalczuk – teolog prawosławny, archeolog i znawca ikon jest jednym z organizatorów konferencji, pomysłów plastycznych inspirowanych malarstwem oraz teologią prof. J.Nowosielskiego. Pozostając pod dużym wpływem dzieł J. Nowosielskiego propaguje i tłumaczy działalność artystyczną profesora. Nam opowie jak rozpoczęła się jego przygoda z Nowosielskim i jak „czytać” dzieła artysty.
play_arrow

czytaj więcej

Section21