Redakcja Programów Katolickich

Duch kobiet

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 12:00
W XVII wieku powstały nowe francuskie zgromadzenia religijne, które również przybyły do Polski. W jakich warunkach religijnych, politycznych i społecznych powstawały i jak przekładało się to na ich charyzmat?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yanya

W jakich okolicznościach doszło do przybycia francuskich zgromadzeń zakonnych do Warszawy i jaką rolę odegrały w tym procesie niezwykłe kobiety, takiej jak Maria Ludwika Gonzaga czy Maria Kazimiera Sobieska? Dlaczego właśnie francuskie zakony mogły tak dobrze rozwijać się w siedemnastowiecznej Polsce? Jakie piętno historia duchowości odciska na nas dzisiaj?

Gość audycji - dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.

 


***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Godzina emisji: 23:30


Czytaj także

Prywatna Golgota Prymasa Tysiąclecia. Tak wyglądały jego ostatnie dni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 05:54
Cierpiący z powodu choroby nowotworowej Stefan Wyszyński pozostawił kronikarski zapis swoich myśli w ostatnich dniach życia. Wyłania się z nich obraz człowieka zmęczonego chorobą i zatroskanego o ludzi, których przyjdzie mu zostawić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uśmiech z nieba

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 12:00
Kiedy miała 16 lat zmarła jej mama. To niespodziewane i szybkie odejście – choć bardzo bolesne, pozwoliło jej odkryć nowe spojrzenie na śmierć i w życie wieczne. Teorię wiary zamieniło w praktykę, dzięki żywej nadziei na spotkanie w niebie. Bo miłość przekracza granicę śmierci.  O tym jak doświadczenie śmierci najbliższej osoby może być okazją do wdzięczności - opowiada warszawska studentka Katarzyna Smolak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Henryku Sienkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:00
Dokładnie 108 lat temu - 15 listopada w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz. O ostatnich latach życia noblisty, o zaangażowaniu w jego działalność społeczną opowiadać będzie min. prof. Lech Ludorowski – wieloletni prezes Towarzystwa Sienkiewiczowskiego
rozwiń zwiń