Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Wspomnienie o. Jana Góry

Gdyby żył, skończyłby właśnie 75 lat i cieszyłby się, że Jego wychowankowie przyjechali świętować urodziny O. Jana Góry- znanego duszpasterza i twórcy Spotkań nad Lednicą.  O idei Pieśni nad Pieśniami, która w najbliższa sobotę stanie się tematem urodzinowego spotkania opowiedzą organizatorzy.
play_arrow

czytaj więcej

Czego boi się twój pacjent?

Dlaczego do umierającego nie wzywa się karetki? Czym jest uporczywa terapia? Czego tak naprawdę się boimy? Choroby? Samego umierania? Tego, że w szpitalu nikt nas nie odwiedzi? Czy boimy się  tego, co będzie po śmierci? O godnym życiu u schyłku życia w chorobie w  „Śladach na piasku” opowiedzą dr Dariusz Kuć, lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci i ks. Mirosław Korsak. Zaprasza AKŁ
play_arrow

czytaj więcej

Wspomnienie Prymasa

23 stycznia przypadała 10. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, w latach 1981-2006 Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, Prymasa Polski. Tego dnia odbyła się konferencja naukowa “Zrobiłem, co mogłem. Jak Prymas Polski Józef Glemp zostanie zapamiętany?”. Sylwetkę zmarłego Prymasa wspominać będzie, między innymi obecny prymas Wojciech Polak. W audycji powrócimy do nagrań archiwalnych, w których prymas Glemp mówi o blaskach i cieniach swojej pracy duszpasterskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Słowa Bożego

W niedzielę będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego. Po raz kolejny będziemy przeżywać dzień promocji Słowa Bożego. Ojciec Święty pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz rozszerzaniu słowa Bożego.
play_arrow

czytaj więcej

Wspomnienie o ks. Twardowskim

„…już myślałam, że poszedłeś do Nieba na skróty i Cię diabli wzięli” pisał w jednym ze swoich wierszy ks. Jan Twardowski. Przed nami rocznica Jego śmierci. Mimo  mijających lat nie wolno zapomnieć o Nim ani o Jego poezji. Dlatego powrócimy do wspomnień autorów książek o ks. Twardowskim, zdjęć i wspomnień bliskich . Agnieszka Trzeciakiewicz
play_arrow

czytaj więcej

Trzej Królowie                    

W Uroczystość Objawienia Pańskiego opowiemy o wędrówce trzech tajemniczych mędrców do groty betlejemskiej. Co mówią o tym naukowcy ? Czy byli to mędrcy, magowie, królowie- wyjaśnimy w audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Zamiast narzekania – dziękowanie  

Koniec roku, który w wielu wymiarach wydaje się czasem trudnym – także w zbiorowym doświadczeniu życia w cieniu dramatycznej wojny - odruchowo skłania do chęci odwrócenia się od przeszłości, ale i leku przed przyszłością. Mniej lub bardziej wszyscy jesteśmy dotknięci wirusem narzekania, na co swoistym antybiotykiem jest mocna dawka wdzięczności. Także za to co było.
play_arrow

czytaj więcej

Najtrudniejszy ból

Samotność szczególnie dotyka w święta. Jesień życia to czas, w którym nie tylko problemy zdrowotne nie pozwalają cieszyć się w pełni życiem, ale jest coś, co boli najbardziej – samotność. Coroczna kampania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich „Podaruj Wigilię. Napełnij serca samotnych seniorów nadzieją” sprawia, że święta Bożego Narodzenia znów nabierają sensu...
play_arrow

czytaj więcej

Muzeum Ormian

W piątek, 9 grudnia otworzyła swe podwoje pierwsza w Polsce stała ekspozycja muzealna i otwarte miejsce spotkań poświęcone historii i kulturze polskich Ormian. Ekspozycja została stworzona z własnych historycznych zbiorów Ormian Polskich. W pierwszej kolejności twórcy ekspozycji chcieli przedstawić obrządek ormiański, w związku z czym pokazują  m.in. unikatowe rękopisy, starodruki, kolekcję portretów ksień benedyktynek ormiańskich ze Lwowa, zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne. Prócz tego zapoznać się można z historią polskich Ormian i ich życiem codziennym. Do odwiedzenia ekspozycji zapraszać będą w audycji członkowie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i osoby związane z Ormianami.
play_arrow

czytaj więcej

Section21