Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Duchowość Kresów

Religijność na Kresach Wschodnich była bardzo pielęgnowana i mimo wielu zawieruch historycznych każdy okres liturgiczny miał swój koloryt i był głęboko przeżywany. Podczas trwającego właśnie adwentem, przeniesiemy się na Kresy, te historyczne i współczesne, aby przyjrzeć się duchowości naszych wschodnich rubieży. Gość audycji: Mariusz Olbromski - literat, działacz kulturalny, który od wielu lat podejmuje inicjatywy w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej, opowie jak dziś, w czasie wojennych zawirowań, kwitnie życie religijne i w jaki sposób ludzie tam żyjący przygotowują się do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Zdążyć z pomocą

W niedzielę obchodzić będziemy po raz 23 Dzień pomocy Kościołowi na Wschodzie –  W tym roku 4 grudnia kierujemy nasze serca i środki materialne w stronę ogarniętej wojną Ukrainy. „Nie ma prądu, wody, ogrzewania , nie ma też jedzenia-ludzie maja drugi dom-piwnicę, gdzie potrzebne są środki do życia”-mówi Ludmiła Kostuszewicz prezes Klubu Kultury Polskiej w Energodarze w Ukrainie „Ale bez Polaków byśmy tę wojnę dawno przegrali”-dodaje. W „Śladach na piasku”-o aktualnej sytuacji i bieżących potrzebach Kościoła na Wschodzie.
play_arrow

czytaj więcej

100-lecie urodzin Józefa Ziutka Szczepańskiego

„ Za Boga, Honor i Ojczyznę”… w 100-lecie urodzin Józefa Ziutka Szczepańskiego odbędzie się koncert w Studiu A. Osieckiej opowiadający o postaci niezwykle uzdolnionego, a planowo zapomnianego młodego poety. Jego wiersze tchnące humanizmem, duchowością i antykomunistyczną wymową- po wojnie były skazane na zapomnienie, podobnie jak ich autor.
play_arrow

czytaj więcej

S.O.S. dla Ziemi Świętej

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od 2006 roku prowadzi kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej” . Jej głównym celem jest pomoc ekonomiczna oraz solidarność z chrześcijanami – mieszkańcami Palestyny. Na czym polega specyfika tegorocznej akcji? Chrześcijanie w Ziemi Świętej stanowią niewielki procent ogółu społeczeństwa i są obywatelami drugiej kategorii. Jak wygląda ich codzienność  w Ojczyźnie Jezusa? Czy akcja S.O.S. dla Ziemi Świętej może realnie wpłynąć na losy ostatnich chrześcijan w Ziemi Świętej?
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Świętego Marcina

Patron dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, ale przede wszystkim podróżników, żebraków i żołnierzy –św. Marcin z Tours. We Francji, gdzie był biskupem, w Niemczech oraz w Polsce święto Marcińskie świętuje się 11 listopada. Dlaczego kojarzymy go z rogalami i gęsiną? I ile prawdy jest w legendach? O tym opowiedzą goście audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Na imię mi BÓL

Od 1 do 8 listopada ogarniamy pamięcią i modlitwą dusze pokutujące w czyśćcu, wszystkich zmarłych, dalszych i bliższych, znanych i mniej znanych. Ks.Ruotolo Dolindo  świętym jeszcze nie jest, choć jego proces beatyfikacyjny toczy się już 25 lat. Mówimy o nim nie bez powodu, bo właśnie ukazała się jego najnowasza(ponad 900 stron!) autobiografia. Pokorny, skromny kapłan, którego życie naznaczone było bólem....a opowiadać o nim będzie Przemysław Janiszewski.
play_arrow

czytaj więcej

„Powstań i świeć”

Ponad 600 osób: sióstr i braci zakonnych oraz świeckich konsekrowanych z całej Polski uczestniczyło w Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który odbył się pod koniec września w Licheniu. Hasłem spotkania były słowa z Księgi Izajasza: „Powstań i świeć”.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Misyjny

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Misyjnym, który będzie przebiegać pod hasłem: „Będziecie moimi świadkami”. W ‘Śladach na piasku” pokażemy środowiska, które działają na rzecz misji: Fundację Sorudeo Africa, Akademickie Koło Misjologiczne im. Dr. Wandy Błeńskiej i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich i powiemy jak będą przeżywać Niedzielę Misyjną i następujący po niej Tydzień Misyjny.
play_arrow

czytaj więcej

22. Dzień Papieski

Przed nami 22. Dzień Papieski, którego od początku „żywym pomnikiem” są młodzi ludzie z Polski i zagranicy. O początkach, teraźniejszości i patrzeniu w przyszłość opowiedzą młodzi z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz dyrektor – ks. D. Kowalczyk.
play_arrow

czytaj więcej

Section21