Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Przez Krzyż do nieba

Wielki Piątek, dzień męki Chrystusa… zaproszenie do wyruszenia JEGO Drogą śladami Matki Elżbiety Róży Czackiej założycielki zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża i dzieła Zakładu dla ociemniałych w Laskach. Ta niewidoma przewodniczka szczególnie bliska wszystkim, którzy nie widzą, mawiała „pokój i radość w krzyżu”. Matka Elżbieta Czacka, wkrótce będzie beatyfikowana - wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim. To uśmiech Pana Boga-mówi s. Radosława Podgórska, na spotkanie z którą zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
play_arrow

czytaj więcej

Niezłomni w sutannach

Po zakończeniu II wojny światowej w obliczu wzrastającego terroru wprowadzającego nowy ustrój społeczny, polityczny i moralny oraz brutalnej walki komunistów z podziemiem niepodległościowym - szczególną rolę odegrał w tej walce Kościół katolicki. 
play_arrow

czytaj więcej

Bohater dnia i całego roku

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego o którym powiemy w audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Wczoraj i dziś, czyli Zjazd Gnieźnieński

Pomiędzy 7 a 15 marca do Gniezna zjeżdżają głowy państwa i Kościoła. Przed wiekami były to  koronowane głowy Europy- obecnie Zjazdy  odbywają się z udziałem prezydentów państw, a nawet z udziałem papieża. Wszystko zaczęło się ponad 1020 lat temu i zmieniło oblicze oraz struktury państwowe Polski i Europę. A dziś? Jak  historyczne wydarzenie inspiruje współczesnych?
play_arrow

czytaj więcej

Małżeńskie Drogi Krzyżowe

Nie unosi się pychą, cierpliwa, łaskawa-taka jest właśnie miłość. To ona prowadzi małżeństwa przez tegoroczną drogę krzyżową. Rozważania napisane przez małżonków, teściów, babcie… dla małżonków. O intencjach i wyzwaniach, o problemach z jakimi się zgłaszają oraz  odpowiedzialnej trosce o życie... opowie autor wstępu do rozważań-ks.  Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin.
play_arrow

czytaj więcej

Śladami objawień s. Faustyny

Chora, obłąkana, niepokorna, uparta- to tylko nieliczne epitety, którymi określano niewykształconą, młodą zakonnice Faustynę Kowalską, kiedy 90 lat temu powiedziała o swoich pierwszych objawieniach. Wtedy ściągnęła na swoją głowę gniew przełożonych. Dziś- media i Kościół uroczyście obchodzą ten ważny moment dla historii Kościoła. Skąd taki zwrot w myśleniu? Na pytanie odpowiedzą znawcy tematu.
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Michalitów

W tym roku przypada setna rocznica oficjalnego zatwierdzenia zgromadzenia założonego przez bł. Bronisława Markiewicza.
play_arrow

czytaj więcej

Wyklęty jezuita

Po 70 latach od powstania, opublikowano po raz pierwszy w całości dziennik duchowy jezuity -  ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, skazanego w sfingowanym procesie w Krakowie i straconego przez władze komunistyczne w 1949 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Lawina

Ruszyła lawina- ujawniania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W ostatnich dwóch latach światło dzienne ujrzało najwięcej tego typu przestępstw-mówi o. Żak, SJ, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Z pewnością to efekt filmów p.Sekielskiego, a każde zgłoszenie musi być rozpatrzone kompleksowo- dodaje ks.Piotr Odziemczyk, delegat ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Section21