Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Polska „Kołyska Życia” w Ekwadorze

Dlaczego polska? I dlaczego kołyska? Polska, bo otworzyły ją polskie Siostry Benedyktynki Misjonarki, które pracują w Santo Domingo de los Colorados w Ekwadorze. A dlaczego kołyska? W Polsce powiedzielibyśmy „Okno Życia”, ale w tamtejszej, ekwadorskiej kulturze nazywa się ono „Kołyska Życia” (Cuna de la Vida).
play_arrow

czytaj więcej

Zieja

„Był za krystaliczna postacią, żeby robić o nim film…” mówi reżyser Robert Gliński o postaci swojego bohatera ks. Jana Ziei.  A jednak udało się i 13 marca, na ekrany polskich kin wchodzi film, który już budzi emocje. Dlaczego film powinien był powstać 30-lat temu?  Co budzi kontrowersje w postaci zapomnianego księdza? Jak kreuje się główną rolę?
play_arrow

czytaj więcej

Lekarz z powołania

Wybitny chirurg, który mówi o sobie: "lekarz z powołania" z prawie 60-letnim stażem. Ciągle aktywny zawodowo i nie wyobrażający sobie życia bez szpitala (codziennie stawia się w nim przed godz. 7) i kontaktów z pacjentami. 
play_arrow

czytaj więcej

Paulini: węgiersko - polska historia

W Budapeszcie 20 stycznia w katedrze św. Stefana odbyło się uroczyste rozpoczęcie Roku bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, pierwszego prowincjała zakonu Paulinów. Euzebiusz jest uznany za założyciela jedynego średniowiecznego zakonu powstałego na Węgrzech, który od XIII w. działa do dzisiaj.
play_arrow

czytaj więcej

Instrukcja spowiedzi

Paraliżujący strach i wstyd…na samą myśl o wyznaniu księdzu swoich grzechów! Kto z nas tak nie ma? A może spowiedź online byłaby lepsza? Wtedy ludzie częściej by do niej przystępowali?

czytaj więcej

Co wiemy o tacie Karola Wojtyły?

Urodził się 18 lipca, zmarł 18 lutego. W stosunku do jego postaci, raczej unika się zwyczajowego określenia- senior. Raczej - Ojciec.
play_arrow

czytaj więcej

Niepełnosprawni intelektualni w Kościele

Julita ma 18 lat i porażenie mózgowe, Kacper podczas mszy św. krzyczy i biega po całym kościele…czy takie osoby mają świadomość przyjmowania sakramentów św. i czy powinny je przyjmować? Jak przygotować do komunii takie dziecko czy osobę dorosłą? Czy niepełnosprawność intelektualna równa się brak rozwoju duchowego?
play_arrow

czytaj więcej

Jak biskup został pustelnikiem...

"Chciałem doświadczyć życia pustelnika w XXI wieku. To fascynujące, choć niełatwe doświadczenie" – tak mówił bp Piotr Libera, biskup płocki, który przez pół roku, za zgodą papieża, przebywał na „pustyni”. W audycji opowie o swojej duchowej przygodzie w kamedulskim eremie na Srebrnej Górze w Krakowie, gdzie przebywał i o "powrocie do pierwszej miłości".
play_arrow

czytaj więcej

Dobre połączenie

Były piłkarz i niedoszły misjonarz. Pustelnik w „mrowisku” pielgrzymów. Defonsor Mariae  współtworzący dzielnicę szacunku czterech wyznań. Jak w sobie i wokół siebie łączy przeciwieństwa wynikające z paradoksów wiary? W perspektywie trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i rozpoczętego Jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza - założyciela zakonu Paulinów,  opowiada o. Mariusz Tabulski.
play_arrow

czytaj więcej

Section21