Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Pallotyni we Francji

Często mówi się o św. Wincentym, że wyprzedził swoją epokę. Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku kapłan, przeniknął „ducha czasu” i znalazł sposób na walkę z procesami dechrystianizacyjnymi – zaangażowanie świeckich, by wspomogli kapłanów w pracy apostolskiej w dotkniętym chorobą rewolucji świecie.
play_arrow

czytaj więcej

Miedzy fides i ratio

Miedzy fides i ratio -  chwilę przed podpisaniem przez UKSW nowego projektu badawczego z praktycznym wykorzystaniem. O równowadze między nauką, a względami etycznymi. O nie rozdzielności między wiarą, a rozumem rozmowa z rektorem UKSW prof. S. Dziekońskim.
play_arrow

czytaj więcej

Misje w Amazonii

Zapraszamy na spotkanie ze świecką misjonarkę w Ameryce Południowej. Dominika Szkatuła od 37 lat pracuje w Amazonii i opowiada o swoich doświadczeniach związanych z postrzeganiem Boga, wiary i religii przez tubylców.
play_arrow

czytaj więcej

Korzenie i skrzydła

Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Będziemy się spotykać z najbliższymi, cieszyć się swoją obecnością. W tym czasie wracamy do rodzinnych domów, do rodziców już ze swoimi dziećmi, aby mogły spędzić czas z dziadkami czy ze swoimi kuzynami czy kuzynkami. Czy to obraz idealny czy możliwy do zrealizowania?

czytaj więcej

Z wizytą u Mikołaja

Za górami, za lasami…  w ośnieżonych miasteczkach Górnej Austrii wokół Salzburga, przechowuje się pamięć o historii pierwszych drzewek choinkowych i szopek. Klimatyczne muzea z obrazami pierwszych choinek, niezwykle cenna szopka sprzed 200-lat i opowieści, którymi mieszkańcy żyją po dziś dzień.
play_arrow

czytaj więcej

Na straży życia

W najbliższą niedzielę na mapie kościołów pojawi się nowe miejsce - Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Erygowane zostanie w kościele Ducha św., które przez dziesiątki lat stanowiło swoistą przystań dla ludzi stających na straży życia. Co tytuł jasnogórski ma wspólnego z tym warszawskim kościołem?
play_arrow

czytaj więcej

Nigdy więcej

To będzie nasza tajemnica - powtarzał niemal na każdym spotkaniu. Miły, otwarty, uczynny i uczciwy. Ja-niecałe 14 lat, on-duży, dojrzały mężczyzna. „Nigdy więcej”- to uderzająca historia dziewczyny z niewielkiego miasteczka, która doświadczyła przemocy seksualnej ze strony księdza. Zapraszam do wysłuchania opowieści Anny Zamojskiej oraz rozmowy z psychoterapeutką Barbarą Smolińską zaangażowaną w inicjatywę Zranieni w Kościele.
play_arrow

czytaj więcej

Watykan oczami kobiety

W "Śladach na piasku" Słuchacze będą mieli możliwość poznania Watykanu jako maleńkiego, ale i zarazem niezwykle zaskakującego i fascynującego świata. Gość audycji: Magdalena Wolińska-Riedi - jedna z nielicznych kobiet mieszkających w Watykanie przez kilkanaście lat i wychowująca tam swoje dwie córki, pierwsza kobieta - tłumacz watykańskich sądów i pierwsza w historii dziennikarka żyjąca tam na co dzień, autorka książki „Kobieta w Watykanie" opowie o zwykłym życiu w niezwykłym państwie.​
play_arrow

czytaj więcej

Mindenszentek, czyli węgierski dzień Wszystkich Świętych

Listopad jest miesiącem, kiedy wspominamy naszych zmarłych. To także okazja, żeby pokazać jak pamięć o przodkach wygląda na Węgrzech, gdzie żyją nasi rodacy.
play_arrow

czytaj więcej

Section21