Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Święty Brat Albert

„Czy sztuce służąc, Bogu podobać się można?”-  Pytanie to przez długi czas zadawał sobie były powstaniec styczniowy, który pragnął poświęcić się malarstwu. Przez lata zbliżał się do Boga, by ostatecznie odkryć, że jego misją jest służenie Chrystusowi w ludziach najuboższych i zapomnianych. O książce Andrzeja Różyckiego „Święty Brat Albert. Biografia”  mówi s. Dorota Kostka - albertynka.
play_arrow

czytaj więcej

Czym jest wojna sprawiedliwa?

Na przestrzeni wieków Kościół Katolicki wypracował naukę o wojnie sprawiedliwej i prawie do obrony. Jak w tym kontekście należy rozumieć Franciszka, który mówi, że dzisiaj nie ma wojny sprawiedliwej i z dezaprobatą wypowiada się o wzrastających budżetach na obronę. Gościem audycji jest o. prof. Witold Kawecki - teolog kultury.
play_arrow

czytaj więcej

Zrozumieć ducha Ukrainy

Dzielimy się z uchodźcami pieniędzmi, żywnością, ubraniem a nawet mieszkaniem. Jednak nie mniej ważną formą pomocy jest również zrozumienie świata, z którego wygnała ich wojna. Z tego względu marcowe spotkanie z cyklu "Duchowość dla Warszawy"  odbyło się pod hasłem "Zrozumieć ducha Ukrainy". Gościem audycji jest uczestnik spotkania o. prof. Marek Blaza.
play_arrow

czytaj więcej

IX rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża

W minionym tygodniu minęła 9. rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża. W audycji porozmawiamy o stosunku Kościoła do wojny na Ukrainie oraz o nacisku, jaki obecny pontyfikat kładzie na kwestie pomocy migrantom.
play_arrow

czytaj więcej

Na szlaku dialogu

Mariusz Olbromski, twórca i organizator spotkań „Dialog dwóch kultur” w Krzemieńcu na Ukrainie, poprzez swoją twórczość stara się chronić dziedzictwo dawnych Kresów. W audycji opowie o swojej książce pt. „Na szlaku dialogu” oraz o obecnej sytuacji na Ukrainie.
play_arrow

czytaj więcej

Odrzucenie rówieśnicze z przyczyn religijnych

W laicyzującym się społeczeństwie religia i warunkowane przez nią postawy wskazują na odmienność i coraz mniej są akceptowane. Jak ta sytuacja wygląda wśród dzieci i młodzieży na przykładzie dzieci i młodzieży ze szkół w Bydgoszczy mówi w audycji ks. prof. Mirosław Gogolik autor pracy naukowej "Odrzucenie rówieśnicze z przyczyn religijnych".
play_arrow

czytaj więcej

Sonata

4 marca na ekrany naszych kin wchodzi film <Sonata> w reż. Bartosza Blaschke. To oparta na faktach opowieść o niedosłyszącym muzyku, który dzięki determinacji  rodziców mógł spełnić  marzenie o zagraniu <Sonaty księżycowej>. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński - teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Nie jesteśmy tacy straszni

„Nie jesteśmy tacy straszni” - Biskup Włóczyński i jego drużyna – to tytuł audiobooka bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który ma na swoim koncie już dwie tego typu publikacje: „Klucz do serca biskupa” oraz „Migotanie komór”.
play_arrow

czytaj więcej

Zanim został papieżem

6 lutego minęła setna rocznica wyboru Achillesa Rattiego na papieża. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano debatę historyczną pod hasłem „Zanim został papieżem  - Pius XI a Polska 1918-1922-2022”. Gościem audycji jest uczestnika spotkania prof. Paweł Skibiński.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół wcielony w historii

Societas perfecta, Mistyczne Ciało Chrystusa, Lud Boży - to różne paradygmaty, w których eklezjologia stara się wyrażać rzeczywistość Kościoła. W audycji zatrzymamy się przy książce <Kościół wcielony w historii>  autorstwa portugalskiego teologa Miguela de Salisa, który przygląda się, w jaki sposób na przestrzeni ostatnich dwóch wieków zmieniało się samorozumienie Kościoła.
play_arrow

czytaj więcej

Piękny Bóg i piękny człowiek

Na początku Bóg stworzył.... I widział, że było dobre. Było dobre i piękne. Skąd zatem w dobrym i pięknym świecie stworzonym przez Boga, który jest samym Dobrem i Pięknem wzięła się brzydota zła? Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Gałuszka autor książki „Piękny Bóg i piękny człowiek. Zło z perspektywy teologii piękna Tomasza z Akwinu”.
play_arrow

czytaj więcej

Piękny Bóg i piękny człowiek

Na początku Bóg stworzył.... I widział, że było dobre. Było dobre i piękne. Skąd zatem w dobrym i pięknym świecie stworzonym przez Boga, który jest samym Dobrem i Pięknem wzięła się brzydota zła? Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Gałuszka autor książki <Piękny Bóg i piękny człowiek. Zło z perspektywy teologii piękna Tomasza z Akwinu>
play_arrow

czytaj więcej

Section21