Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Posty

2020 rok to rok pandemii naznaczony opustoszałymi kościołami oraz protestami przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnemu, który ograniczył dostęp do legalnej aborcji. Co te wydarzenia mówią o kondycji Kościoła i postawach ludzi wierzących? Gościem audycji jest ks. Andrzej Draguła autor książki "Posty".
play_arrow

czytaj więcej

Cywilizacja Zachodu. Na rozdrożach wartości

Od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej trwa proces erozji znanego nam świata, rozpiętego w trójkącie: religia chrześcijańska, filozofia grecka i prawo rzymskie. Kilkadziesiąt lat temu tempo rozwoju zmian przyspieszyło i od tego czasu znajdujemy się na zakręcie cywilizacyjnym, na rozdrożach wartości. Kolejny etap systemowej wojny z europejską filozofią państwa i prawa, porządkiem moralnym i społecznym rozgrywa się już na naszych oczach.
play_arrow

czytaj więcej

O synodalności Kościoła

W październiku rozpoczął się synod poświęcony synodalności Kościoła. Obecnie na całym świecie trwa jego etap diecezjalny. O tym, jak proces synodalny wygląda w krajach pozaeuropejskich i jak wpisuje się w miejscowe kultury rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej na warszawskich Bielanach. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Tajemnica Galilejczyka

Różni badacze starają sie zakwestionować historyczną wartość znacznej części ewangelii, a także niejednokrotnie  utrzymują, że to pierwsi wyznawcy uczynili z Jezusa Mesjasza i Syna Bożego. Wbrew tym opiniom znany niemiecki egzegeta Gerhard Lohfink broni zakwestionowanych tekstów i szuka odpowiedzi na pytanie, za   kogo uważał się Mistrz z Nazaretu. O książce <Tajemnica Galilejczyka> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach.

Zmaganie się nikczemności z godnością, nikczemności z honorem – tak oto najkrócej można scharakteryzować ów ponury czas nazywany stanem wojennym. O owym zmaganiu jest właśnie ta niezwykle ciekawa książka napisana wedle koncepcji prof. Wojciecha Polaka przez troje świetnych historyków; oprócz profesora są to: Sylwia Galij-Skarbińska oraz ks. Michał Damazyn.
play_arrow

czytaj więcej

Komunikacja medialno-kulturowa

Żyjemy w czasach "rewolucji kopernikańskiej" w obszarze społecznego komunikowania. Oddziaływanie współczesnych mediów coraz mocniej kształtuje nasze postawy, wrażliwość, postrzeganie świata i paradoksalnie coraz częściej oddala nas od siebie. O wyzwaniach, jakie ta sytuacja stawia przed  dzisiejszym człowiekiem i jego kulturą mówi w audycji o. prof. Witold Kawecki autor książki "Komunikacja medialno-kulturowa".
play_arrow

czytaj więcej

System kościelny czyli przewagi pana K.

Co z nauczania Jezusa pozostało  w Kościele? Jak kształtowały się jego początki? Co zdecydowało o tym, że od dwóch tysięcy lat kształtuje losy świata? Na te i tym podobne pytania poszukuje odpowiedzi prof. Tomasz Polak w obszernym studium „System kościelny czyli przewagi pana K.”
play_arrow

czytaj więcej

Apologetyka po prostu

W świecie coraz bardziej obcym religijnej wrażliwości istnieje potrzeba, by ukazywać chrześcijaństwo jako racjonalną i sensowną propozycję dla współczesnego człowieka. To zadanie apologetyki, którą stara się przybliżyć protestancki teolog, a zarazem biofizyk, Alister E. McGrath w książce "Apologetyka po prostu". Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk teolog z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Nerw święty. Rozmowy o liturgii

Jak przyjmować komunię świętą? Czego nie wypada śpiewać na mszy, a o czym lepiej zamilknąć na kazaniu? Kto się boi ministrantek i rytu amazońskiego? To tylko niektóre z pytań jakie padają w tej książce. Bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych. Nie bałem się zadawać trudnych pytań - tłumaczy o. dr Dominik Jarczewski - filozof, współautor " Nerwu Świętego. Rozmów o liturgii", gość audycji.
play_arrow

czytaj więcej

​Nędzarz i madame

Od piątku na ekranach naszych kin można zobaczyć film "​Nędzarz i madame" w reż. Witolda Ludwiga. To niehagiograficzna opowieść o  losach malarza Adama Chmielowskiego, który powoli dojrzewa do tego, by stać się bratem Albertem. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych

Jeszcze wspólnota czy już sekta? - to pytanie nierzadko stawiają wierni odnośnie różnych grup i wspólnot działających w parafiach. Wychodząc na przeciw tym wątpliwościom o.o. dominikanie zorganizowali cykl konferencji pod hasłem "Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych". Gościem audycji jest o. Radosław Broniek OP.
play_arrow

czytaj więcej

Wielkie apologie chrześcijaństwa

Chrześcijaństwo często było zmuszane, by stawać do intelektualnej konfrontacji z nieprzychylnym sobie światem. Z jednej strony próbowało odpowiadać na różne zarzuty i oskarżenia, z drugiej zaś starało się uzasadniać swoja wiarę i nadzieję. Powstające w ten sposób na przestrzeni wieków pisma są świadectwem niesłabnącej żywotności chrześcijaństwa. Gościem audycji jest ks. prof. Tadeusz Dzidek autor książki „Wielkie apologie chrześcijaństwa”
play_arrow

czytaj więcej

Section21