Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

O synodalności Kościoła

W październiku rozpoczął się synod poświęcony synodalności Kościoła. Obecnie na całym świecie trwa jego etap diecezjalny. O tym, jak proces synodalny wygląda w krajach pozaeuropejskich i jak wpisuje się w miejscowe kultury rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej na warszawskich Bielanach. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Tajemnica Galilejczyka

Różni badacze starają sie zakwestionować historyczną wartość znacznej części ewangelii, a także niejednokrotnie  utrzymują, że to pierwsi wyznawcy uczynili z Jezusa Mesjasza i Syna Bożego. Wbrew tym opiniom znany niemiecki egzegeta Gerhard Lohfink broni zakwestionowanych tekstów i szuka odpowiedzi na pytanie, za   kogo uważał się Mistrz z Nazaretu. O książce <Tajemnica Galilejczyka> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach.

Zmaganie się nikczemności z godnością, nikczemności z honorem – tak oto najkrócej można scharakteryzować ów ponury czas nazywany stanem wojennym. O owym zmaganiu jest właśnie ta niezwykle ciekawa książka napisana wedle koncepcji prof. Wojciecha Polaka przez troje świetnych historyków; oprócz profesora są to: Sylwia Galij-Skarbińska oraz ks. Michał Damazyn.
play_arrow

czytaj więcej

Komunikacja medialno-kulturowa

Żyjemy w czasach "rewolucji kopernikańskiej" w obszarze społecznego komunikowania. Oddziaływanie współczesnych mediów coraz mocniej kształtuje nasze postawy, wrażliwość, postrzeganie świata i paradoksalnie coraz częściej oddala nas od siebie. O wyzwaniach, jakie ta sytuacja stawia przed  dzisiejszym człowiekiem i jego kulturą mówi w audycji o. prof. Witold Kawecki autor książki "Komunikacja medialno-kulturowa".
play_arrow

czytaj więcej

System kościelny czyli przewagi pana K.

Co z nauczania Jezusa pozostało  w Kościele? Jak kształtowały się jego początki? Co zdecydowało o tym, że od dwóch tysięcy lat kształtuje losy świata? Na te i tym podobne pytania poszukuje odpowiedzi prof. Tomasz Polak w obszernym studium „System kościelny czyli przewagi pana K.”
play_arrow

czytaj więcej

Apologetyka po prostu

W świecie coraz bardziej obcym religijnej wrażliwości istnieje potrzeba, by ukazywać chrześcijaństwo jako racjonalną i sensowną propozycję dla współczesnego człowieka. To zadanie apologetyki, którą stara się przybliżyć protestancki teolog, a zarazem biofizyk, Alister E. McGrath w książce "Apologetyka po prostu". Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk teolog z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Nerw święty. Rozmowy o liturgii

Jak przyjmować komunię świętą? Czego nie wypada śpiewać na mszy, a o czym lepiej zamilknąć na kazaniu? Kto się boi ministrantek i rytu amazońskiego? To tylko niektóre z pytań jakie padają w tej książce. Bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych. Nie bałem się zadawać trudnych pytań - tłumaczy o. dr Dominik Jarczewski - filozof, współautor " Nerwu Świętego. Rozmów o liturgii", gość audycji.
play_arrow

czytaj więcej

​Nędzarz i madame

Od piątku na ekranach naszych kin można zobaczyć film "​Nędzarz i madame" w reż. Witolda Ludwiga. To niehagiograficzna opowieść o  losach malarza Adama Chmielowskiego, który powoli dojrzewa do tego, by stać się bratem Albertem. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych

Jeszcze wspólnota czy już sekta? - to pytanie nierzadko stawiają wierni odnośnie różnych grup i wspólnot działających w parafiach. Wychodząc na przeciw tym wątpliwościom o.o. dominikanie zorganizowali cykl konferencji pod hasłem "Wilki w owczej skórze. O nadużyciach władzy duchowej we wspólnotach kościelnych". Gościem audycji jest o. Radosław Broniek OP.
play_arrow

czytaj więcej

Wielkie apologie chrześcijaństwa

Chrześcijaństwo często było zmuszane, by stawać do intelektualnej konfrontacji z nieprzychylnym sobie światem. Z jednej strony próbowało odpowiadać na różne zarzuty i oskarżenia, z drugiej zaś starało się uzasadniać swoja wiarę i nadzieję. Powstające w ten sposób na przestrzeni wieków pisma są świadectwem niesłabnącej żywotności chrześcijaństwa. Gościem audycji jest ks. prof. Tadeusz Dzidek autor książki „Wielkie apologie chrześcijaństwa”
play_arrow

czytaj więcej

Jaka będzie polska droga synodalna?

Synodalność ma już oblicze niemieckie i latynoamerykańskie. Jaka będzie polska droga synodalna? Czy ogólnokościelny proces synodalny stwarza realną szansę na wyjście z kryzysu? Czy podejmiemy papieskie zaproszenie do dyskusji o ustroju Kościoła? Na te i tym podobne pytania - w momencie rozpoczynającego się XVI Synodu Biskupów - poszukują odpowiedzi autorzy najnowszego numeru  <Więzi>. Gościem audycji red. Ewa Kiedio z kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Ziarna Słowa

Od samych początków chrześcijaństwo wchodziło w dyskusje ze współczesną sobie kulturą dostrzegając w jednych z jej wytworów elementy sobie bliskie, w innych - wręcz przeciwnie.  W tę tradycję wpisuje się bp. Robert Baron, który wnikliwie przygląda się dzisiejszej kulturze amerykańskiej. O jego książce "Ziarna Słowa" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Section21