Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Fatima

13 października przypada rocznica słynnego wydarzenia nazwanego "cudem Słońca". Historie fatimskich objawień przybliża film Marka Pontecorvo pt. <Fatima>. Zgodnie z intencjami twórców nie jest to jednak ani film pobożnościowy ani hagiograficzny. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią

Od 2018 roku Katechizm Kościoła Katolickiego bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci. Zmiana wprowadzona przez Franciszka do dziś wywołuje żywe dyskusje. Czy jest to drobna korekta w nauczaniu czy przełomowa zmiana? Jakie racje zadecydowały o przyjęciu przez Kościół skrajnie abolicjonistycznego stanowiska? Czy to efekt pogłębionej refleksji teologicznej czy raczej wpływ współczesnego świata? Gościem audycji jest Tomasz Snarski - autor książki "Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią"
play_arrow

czytaj więcej

Niewygodny Prorok

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy - to można powiedzieć po lekturze poruszającej książki "Niewygodny Prorok". Biografia ks. Jana Ziei - autorstwa Jacka Moskwy – dziennikarza, pisarza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Watykanie. Mówiono o nim: Boży człowiek.
play_arrow

czytaj więcej

„Święto Pojednania”

12 września w sali wystawowej przy kościele Św. Krzyża w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Święto Pojednania”. Na wystawie prezentowane są ikony autorstwa brata Marcina Świądra.
play_arrow

czytaj więcej

Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej

Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazała się książka „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”. Publikacja, pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, przybliży – w dniu beatyfikacji - osobę Prymasa Tysiąclecia z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.
play_arrow

czytaj więcej

Jezus Niechrystus

Zerwanie z Kościołem, a nawet utrata wiary nie musi przekreślać osobistego stosunku do osoby Jezusa z Nazaretu, który nadal może pozostawać kimś egzystencjalnie ważnym w życiu człowieka. O książce Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus” mówi w audycji teolog dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

Kaplica Sykstyńska

Kaplicę Sykstyńską odwiedza codziennie ponad 20 tys. osób z całego świata. To perła kultury renesansowej, której twórcy przedstawili w niej opowieść o dziejach i przeznaczeniu człowieka stworzonego przez Boga. Ich artystyczne przedstawienia oraz kryjącą się za nimi teologiczną myśl przybliża album Antonio Paulucciego "Kaplica Sykstyńska". Gościem audycji  jest ks. dr Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata

Osiemdziesiąt trzy monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. „Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w jedynym tego typu muzeum na świecie. Wystawa wpisuje się w jubileusz 10-lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?

Czy zastanawiamy się czasami dlaczego w swoim życiu podejmujemy takie, a nie inne decyzje? Gdzie jest ich źródło i jak ważne są korzenie? „W każdym wyborze jest coś niewybranego, a w każdej miłości coś niekochanego. Nie ma co sobie wmawiać, że trafny wybór to taki, w którym nie ma buntu, bólu, cierpienia i zmagania." Autorka tych słów od wielu lat stawia mocne, etyczne pytania. Siostra prof. Barbara Chyrowicz wydała książkę "Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?” Czym jest tytułowy widok stąd i do jakiej odwołuje nas rzeczywistości? 
play_arrow

czytaj więcej

To my wychowamy Kościół

"To my wychowamy Kościół" to tytuł zbioru wywiadów ukazujących, w jaki sposób współczesne kobiety patrzą na Kościół i przeżywają w nim swoją wiarę. Gościem audycji jest autorka książki Magdalena Kędzierska-Zaporowska
play_arrow

czytaj więcej

Jaka jest duchowość postkatolików?

Jak przybliżać współczesnemu człowiekowi tradycyjne prawdy wiary? Czego nie znajdują w Kościele ci, którzy z niego odchodzą? Jaka jest duchowość postkatolików? Na te i tym podobne pytania starają się odpowiedzieć autorzy letniego numeru "Więzi".  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny kwartalnika
play_arrow

czytaj więcej

Gdy rozerwą się więzy czasu

Ks. prof. Michał Heller – filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Z okazji 85 rocznicy urodzin jubilata ukazała się książka, będąca zbiorem jego kazań, które wygłasza w jednym z kościołów w rodzinnymi Tarnowie - „Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie”.
play_arrow

czytaj więcej

Section21