Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Czy zwierzęta mają prawa?

Czy zwierzęta mogą mieć prawa? Wszystkie, czy tylko te, które są nam szczególnie bliskie, jak psy, koty czy konie? A komar już nie? Kant niegdyś powiedział, że nasz sposób odnoszenia się do zwierząt pokazuje, jakie mamy na prawdę serce...
play_arrow

czytaj więcej

Nowy paradygmat misji

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę…” 20 prac malarskich ukazujących spotkanie Maryi z jej kuzynką Elżbietą -  matką św. Jana Chrzciciela można zobaczyć w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze.
play_arrow

czytaj więcej

Nowy paradygmat misji

Czy istnieje tylko jeden model chrześcijaństwa, który należy narzucać wszystkim ludom i kulturom upodabniając je zarazem do siebie? A może chrześcijaństwo powinno przybierać tyle różnych oblicz, ile jest ludów i kultur? Jak prowadzić działalność misyjną, by zachować szacunek do innych ludzi i ich bogatych tradycji?
play_arrow

czytaj więcej

Lekarstwo na samotność 

Przez 2 tys. lat filozofowie i teologowie wiele uwagi poświęcali szlachetnej przyjaźni, w której dostrzegali cenne dobro. W czasach nowożytnych ta refleksja znalazła się na marginesie ich zainteresowań. Tymczasem dzisiaj jak nigdy dotąd czujemy się samotni i potrzebujemy przyjaźni.
play_arrow

czytaj więcej

Pokrzywdzeni w Kościele

Różne oblicza krzywdy, jakie można spotkać w Kościele każą uczyć się ograniczonego zaufania i krytycznego myślenia. Po czym poznać, że możemy zostać zranieni? Na jakie zachowania zwracać uwagę? Dlaczego tak często nie reagujemy na krzywdę? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka <Bezbronni dorośli w Kościele>. To wywiad rzeka jaki z o. Tomaszem Francem OP przeprowadziła Magdalena Dobrzyniak. Gość: o. Tomasz Franc.
play_arrow

czytaj więcej

Samotność

Samotność, która  dotyka ludzi niezależnie od wieku, staje się obecnie jednym z najbardziej palących problemów społecznych.  Różnym obliczom samotności, tym dobrym i złym, poświęcony został kolejny numer internetowego pisma <Myśl w  Centrum>. Gościem audycji jest dr Bartosz Wieczorek red. naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Dialogi o wierze

Martin Scorsese znany jako twórca  <Ostatniego kuszenia Chrystusa> i <Milczenia> myśli  o tym, aby w odpowiedzi na apel skierowany przez Franciszka  do artystów, zrealizować film o Chrystusie. Jego duchową  sylwetkę przybliżają <Dialogi o wierze>, jakie z reżyserem prowadził Antonio Spadaro. Gościem audycji jest Damian Jankowski z kwartalnika <Więź>
play_arrow

czytaj więcej

Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła

„Nigdym ja ciebie ludu, nie rzuciła”  to książka Haliny Ireny Szumił ukazująca przedziwną i burzliwą historię Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Historia, która - jak mówi gość audycji ks. Adam Przywuski, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia – wciąż trwa i tętni bardzo intensywnym życiem. W audycji powiemy o kulcie maryjnym, który – pomimo toczącej się wojny – jest wiąż żywy i gromadzi ludzi na modlitwie w sanktuarium, pomimo spadających bomb i wyjących syren.
play_arrow

czytaj więcej

Czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich?

Przyszłość Kościoła rozgrywa się na dole – czyli w parafiach i małych wspólnotach, gdzie zasadniczą rolę odgrywają  osobiste relacje ludzi pragnących żyć wiarą. To szczególnie ważne, gdy maleje liczba księży i ubywa wiernych. O tym czego można się tu nauczyć od wczesnych gmin chrześcijańskich, a także od wspólnot podstawowych w Ameryce Łacińskiej mówią autorzy jesiennego numeru <Więzi>.  Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

XXIV Dzień Papieski

13 października obchodzimy XXIV Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. To wybór hasła wbrew tendencji, idącej przez dzisiejszy świat, który odsuwa cierpienie, starość i związane z tym pytania o sens życia i śmierci. Gość audycji - przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk podkreśla, że obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Mogą studiować i rozwijać swoje talenty we wszystkich niemalże dziedzinach, także na polu artystycznym.
play_arrow

czytaj więcej

Bóg idzie ze swoim ludem

W ostatnią niedzielę września w Kościele Katolickim już po raz 110 obchodzony był Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji księża pallotyni zorganizowali konferencję, która odbyła się pod hasłem <Bóg idzie ze swoim ludem>. Gościem audycji jest uczestnik spotkania  ks. bp. Krzysztof Zadarko.
play_arrow

czytaj więcej

Maryja, matka ludzkości

„Maryja, matka ludzkości” to fabularyzowany dokument o Matce Bożej z Guadalupe. Warstwa fabularna filmu oparta została na najstarszym opisie objawień. W nią autorzy  wpisali historię kultu, świadectwa pielgrzymów oraz wyniki badań nad  wizerunkiem Maryi, który przez wierzących uznawany jest za nieuczyniony ręką ludzką. Gość audycji - o. dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy
play_arrow

czytaj więcej

Section21