Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Nikt nie jest na sprzedaż

Siostry zakonne na straży  wolności i godności> –  to hasło międzynarodowej konferencji misjologicznej, którą zorganizowano na UKSW w Warszawie. Podczas spotkania nakreślono skalę i różnorodność zjawiska współczesnego niewolnictwa, a także zaprezentowano problemy związane z niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Gościem audycji jest o. Tomasz Szyszka – współorganizator konferencji.
play_arrow

czytaj więcej

Odkryj fascynujące życie i niezwykłą postać św. Andrzeja Boboli

16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, jezuity, spowiednika i kaznodziei, misjonarza ludowego, a od 2002 roku głównego patrona Polski. „Odkryj fascynujące życie i niezwykłą postać św. Andrzeja Boboli – męczennika i apostoła, który zapisuje się w historii jako jeden z najważniejszych polskich świętych” – czytamy na stronie internetowej: www.patronpolski.pl. 17 kwietnia, w rocznicę kanonizacji Andrzeja Boboli, zadebiutowała w sieci specjalna strona poświęcona jednemu z patronów Polski. Gośćmi audycji będą inicjatorzy przedsięwzięcia: malarz Andrzej Boj Wojtowicz oraz świecki misjonarz Benon Wylegała.
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijański Horacy z Mazowsza

9 i 10 maja odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Ks. Sarbiewski uczył się w kolegium jezuickim w Pułtusku.
play_arrow

czytaj więcej

Przysięga Ireny

„Przysięga Ireny” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która w czasie okupacji dała schronienie 12 Żydom. O ukazanych w filmie mechanizmach nieludzkiego zła oraz o sprzeciwiającej się im woli obrony życia każdego człowieka mi w audycji ks. prof. Marek Lis - teolog i filmoznawca
play_arrow

czytaj więcej

O ludzkim braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia

Piąta rocznica podpisania przez Franciszka i Wielkiego Imama Ahmada Al-Tayyeba wspólnego dokumentu <O ludzkim braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia> stała się okazją do zorganizowania międzynarodowej sesji naukowej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o recepcji dokumentu i pytali o przyszłość dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Gośćmi  audycji są o. prof. Zbigniew Kubacki oraz Kamilla Frejusz  - współorganizatorzy sesji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół, który wyznaję. Między zgorszeniem a nadzieją

Pustoszejące na naszych oczach kościoły skłaniają do namysłu - z jednej strony każą pytać o przyczyny zachodzących procesów z drugiej zaś o przyszłość Kościoła. Gościem audycji  jest ks. prof. Andrzej Draguła autor książki < Kościół, który wyznaję. Między zgorszeniem a nadzieją>
play_arrow

czytaj więcej

XXIX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie

play_arrow

czytaj więcej

A na końcu nic...

Od samego początku chrześcijanie wierzą nie tylko w to, że Chrystus zmartwychwstał, ale także i w to, że zmartwychwstał On jako pierwszy spośród tych, którzy pomarli. Czego zatem w świetle wiary należy się spodziewać, gdy myślimy o swojej własnej śmierci? Na to pytane stara się odpowiedzieć Gerhard Lohfink w książce <A na końcu nic? O zmartwychwstaniu i życiu wiecznym>. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Kapłaństwo jakiego potrzebujemy

W tym roku obchodzimy 100-lecie święceń kapłańskich ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce, to pytanie na które potrzebujemy konkretnej odpowiedzi, myśląc o Kościele przyszłości, w kontekście trudnych bieżących wydarzeń. Dlatego w przededniu Wielkiego Tygodnia odbyła się ogólnopolska, publicystyczno-duszpasterska debata na temat kapłaństwa dzisiaj - „Kapłaństwo jakiego potrzebujemy”. Gościem audycji jest dr Edgar Sukiennik z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Nie umarłam. Od krzywdy do wolności

czytaj więcej

Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II

Jan Paweł II jako biskup krakowski uczestniczył we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Należał również do zespołu przygotowującego Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym <Gaudium et spes>. Przekonany o doniosłości tego wszystkiego, co dokonuje się na Soborze, popularyzował idee soborowe na polskim gruncie i starał się wcielać je w życie swojego Kościoła. Gościem audycji jest prof. Michał Białkowski redaktor pracy zbiorowej <Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Człowiek Soboru Watykańskiego II
play_arrow

czytaj więcej

Boskie oblicze

Pierwsze relacje o tajemniczym wizerunku widocznym na niewielkim kawałku przezroczystego  materiału sięgają VI w. Otoczona legendą chusta, zwana Chustą św. Weroniki, stała się wzorem dla niezliczonych malarskich przedstawień Jezusa. Na przestrzeni wieków ginęła i pojawiała się znowu.  Czy chusta, która dziś znajduje się w Manopello jest tą właśnie chustą? - zastanawia się Paul Badde w książce <Boskie oblicze>. Gościem audycji jest ks. dr Jan Nowak.
play_arrow

czytaj więcej

Section21