Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Kryzys wiary

Wiara to nie religijność, nie rytuały, lecz żywa relacja z Bogiem, która znajduje swój wyraz w określonym sposobie życia, myślenia, odczuwania i odnoszenia się do rzeczywistości. A nieumiejętność w zarządzaniu relacjami z innymi i z sobą samym przekłada się na problemy z wiarą.
play_arrow

czytaj więcej

Państwo a Kościół

Poważne napięcia na linii państwo - Kościół rodzi szereg pytań. Czy konstytucyjne i konkordatowe zapisy spełniają swoją rolę, czy należy je zmienić? Czy politycy przestaną grać religią dla swoich celów? Czy Kościoły odrobią lekcję ze społeczeństwa obywatelskiego?
play_arrow

czytaj więcej

„Złowrogi”

Cyniczna gra groźnego przestępcy, rozszczepienie jaźni a może...  przypadek ciężkiego opętania?  Od odpowiedzi na to pytanie zależy życie seryjnego mordercy skazanego na karę  śmierci.  Na postawienie diagnozy młody psychiatra ma zaledwie kilka godzin...
play_arrow

czytaj więcej

Wiara wobec współczesnych pytań

Od końca XX w. apologia przeżywa swój renesans. Rodzi się ona z potrzeby odpowiedzi na pytanie, jakie rodzą  się w spotkaniu chrześcijańskiej wiary ze współczesnym światem. Celem apologetyki, jak ujmuje to jeden z jej przedstawicieli, pozostaje przemiana wierzących w myślicieli, a myślicieli w wierzących - a  więc ostatecznie wiara świadoma, która wciąż domaga się pogłębiania
play_arrow

czytaj więcej

Religia Greków

Cywilizacja zachodnia dzięki swej specyfice zapewniła sobie hegemonię na świecie. To w niej bowiem tkwi źródło myśli naukowo-technicznej, po której owoce chętnie wyciągają ręce przedstawiciele innych kultur. W czym tkwi tajemnica sukcesu naszej cywilizacji? - to pytanie od dawna stawiają sobie najrozmaitsi badacze i sięgają do samych jej początków.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół synodalny

Wielu wierzących z dużą nieufnością odnosi się do działań papieża Franciszka, który od początku pontyfikatu wdraża w życie Kościoła ideę synodalności.. Widzą w niej bowiem nowinkarstwo, mające zagrażać hierarchicznemu porządkowi Kościoła. Papież Franciszek podejmuje ideę synodalności  od samego początku obecną w chrześcijaństwie. Kościół zawsze na różnych poziomach odwoływał się do rozmaitych kolegialnych ciał, których celem było rozwiązywanie różnorakich dylematów teologicznych, liturgicznych i duszpasterskich. I przeważnie było to owocne. Prawdą jest jednak, że kształt tej synodalności mocno się zmieniał na przestrzeni wieków. I prawdą jest również, że Franciszek mówiąc o synodalności po swojemu stara się tu rozkładać akcenty. Chce bowiem, by dzięki synodalności wszyscy wierzący mieli wpływ na kształt Kościoła.
play_arrow

czytaj więcej

Religia i władza

Nowi ateiści widzą w religii źródło fanatyzmu, przemocy i zarzewie wojennych konfliktów. Ludzie wierzący twierdzą, że religia ma potencjał by budować pokój wewnętrzny i pokój miedzy ludźmi... Kto ma rację?
play_arrow

czytaj więcej

Integracja – przybysz, sąsiad obywatel

<Integracja – przybysz, sąsiad obywatel> to temat trzeciego numeru nowego kwartalnika <Myśl w Centrum>. Jaka postawę powinno mieć społeczeństwo przyjmując migrantów. Czego powinno od nich wymagać, a czego nie. Na ile migranci powinni przyjąć kulturę nowego kraju, a na ile maja dbać o swoja tożsamość dr Bartosz Wieczorek i przypomina, że Jan Paweł II przywraca do debaty publicznej pojęcie bliźniego, którym jest każdy spotkany w potrzebie.
play_arrow

czytaj więcej

Sześć wizerunków Jezusa

Od dwóch tysięcy lat mistrz z Nazaretu Przykuwa uwagę wierzących i niewierzących. Chrześcijanie próbują uchwycić coś z tajemnicy Boga-Człowieka, niechrześcijanie starają się odsłonić niezwykłego człowieka, który jak nikt inny wpłynął na dzieje świata.
play_arrow

czytaj więcej

George de la Tour

Prezentacja albumu <George de la Tour>. Rozmowa z ks. dr. Janem Nowakiem redaktorem naczelnym Wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Obudzić serce  

… gdy jesteśmy kuszeni, by poruszać się po powierzchni, by żyć w pośpiechu, nie wiedząc do końca dlaczego, aby stać się nienasyconymi  konsumpcjonistami i niewolnikami mechanizmów rynku, który nie interesuje się sensem naszego istnienia, to to potrzebujemy przywrócić znaczenie sercu – pisze Franciszek w najnowszej encyklice Dilexit nos. I dalej dodaje: Kiedy nie doceniamy specyfiki serca, tracimy odpowiedzi, których sama inteligencja nie może dać. 
play_arrow

czytaj więcej

Nasza Służba

Ordynariat Polowy od 1992 roku  wydaje czasopismo informacyjno-formacyjne „Nasza Służba”, na którego łamach ukazują się relacje z uroczystości i wydarzeń z udziałem biskupa polowego oraz kapelanów wojska i służb mundurowych.
play_arrow

czytaj więcej

Section21