Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Gdzie szukać odnowy Kościoła?

W najnowszym numerze "Więzi" m.in.: Sebastian Duda pisze o posługiwaniu się religijną argumentacją przez duchownych przy wykorzystywaniu swoich seksualnych ofiar, Zbigniew Nosowski wskazuje na istnienie podziałów Kościele, a Monika Białkowska podsumowuje ankietę, w której pytano o to, gdzie szukać odnowy Kościoła i nadziei na jego lepszą przyszłość. Gościem audycji jest redaktor naczelny kwartalnika "Wieź" Zbigniew Nosowski.
play_arrow

czytaj więcej

Czyściec

Film "Czyściec" w reżyserii  Michała Kondrata próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dzieje sie z człowiekiem po śmierci. Za przewodników w swojej opowieści autor wybrał mistyków m.in. Fullę Horak i św. Stanisława Papczyńskiego. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.  
play_arrow

czytaj więcej

Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza spiżowej bramy

To najnowsza książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w której oddaje głos ludziom, którzy w tym miejscu żyli i pracowali nawet przez 40 lat i jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. W książce odkrywają przed nami tajemnice tego zamkniętego miejsca, dzielą się niezwykłymi historiami.
play_arrow

czytaj więcej

Od 'podziemnego Kościoła' do labiryntu wolności

Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasie komunistycznych prześladowań Kościoła. Ukończył podziemne seminarium, a następnie potajemnie przyjął święcenia kapłaństwa. Oficjalnie pracował jako psychoterapeuta. Niełatwą drogę życiową i sylwetkę intelektualną ks. Tomasza Halika przybliża jego autobiografia zatytułowana „Od 'podziemnego Kościoła' do labiryntu wolności”. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

Poszukiwanie przystani. In Quest of a Harbor

Ukazała się książka Anny Poniatowskiej pt. „Poszukiwanie przystani. In Quest of a Harbor” – polsko-angielskie wydanie wspomnień o losach kresowej rodziny rozproszonej po świecie wskutek rzezi wołyńskiej. Odbyta kilka lat temu podróż do Małyńska na Ukrainie - rodzinnego gniazda, zainspirowała autorkę książki do odtworzenia historii przodków uwikłanej w tryby tragicznej historii Polski i Europy XX wieku. Gościem audycji jest tłumacz książki na język angielski - prof. Jan Kłos – z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Boskie świętowanie

„Boskie świętowanie” to wyjątkowa opowieść o tym, jak bardzo w dzisiejszych czasach brakuje nam spotkania przy stole, rodzinnego doświadczenia tego, że wspólne jedzenie i gotowanie buduje i umacnia więzi.
play_arrow

czytaj więcej

Polska filozofia chrześcijańska XX w.

Jedni dyskredytują go jako myśliciela konfesyjnego i fideistę, którego dyskurs nie spełnia rygorów naukowych, inni widzą w nim wybitnego historyka, historiozofa i moralistę, który na przekór czasom współczesnym  bezkompromisowo broni cywilizacji chrześcijańskiej. Monografia poświęcona jego osobie pt.  <Feliks Koneczny>   ukazała się jako kolejny tom w serii wydawniczej <Polska filozofia chrześcijańska XX w.>  Gościem audycji jest redaktor tomu prof. Paweł Skrzydlewski.
play_arrow

czytaj więcej

Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii

Co roku na początku września tradycyjnie już powracają niekończące się dyskusje na temat religii w szkole. Jedni w trosce o światopoglądową neutralność państwa chcą, by powróciła ona do parafii, inni zastanawiają się czy powinna być przedmiotem z oceną i przedmiotem maturalnym, a jeszcze inni wskazują na jej kiepską jakość merytoryczną i oderwanie od życia.
play_arrow

czytaj więcej

Ćwiczenia ze szczęścia

„Ćwiczenia ze szczęścia" - ks. Grzegorza Strzelczyka - to rozmowy o życiu i zaproszenie do niezwykłych duchowych ćwiczeń, to jest gimnastyki dla ducha według 8 błogosławieństw. Czy gdy myślimy o ewangelicznych błogosławieństwach, to naprawdę myślimy o szczęściu? Rozmowa z autorem książki.
play_arrow

czytaj więcej

Amoris laetitia. Konflikt interpretacji

Posynodalna adhortacja 'Amoris laetitia' papieża. Franciszka wywołała trwające do dziś żywe spory w świecie katolickim. Jej skrajnie odmienne wykładnie przybliża książka 'Amoris laetitia. Konflikt interpretacji'. To kontynuacja wydanej w 2018 roku pracy 'Źródła sporu o Amoris laetitia'. Gościem audycji jest ks. dr Mirosław Tykfer.
play_arrow

czytaj więcej

Zieja

Był uczestnikiem wojny 1920 roku, kampanii wrześniowej 1939 i Powstania Warszawskiego. W latach 70. ubiegłego wieku włączył się w działania Komitetu Obrony Robotników.  Zawsze podążał za Ewangelią nawet jeśli oznaczało to  konflikt z władzą świecką lub kościelną.  O filmie <Zieja>, który przybliża sylwetkę charyzmatycznego kapłana jakim był ks. Jana Zieja  mówi w audycji krytyk filmowy ks. dr Marek Kotyński. 
play_arrow

czytaj więcej

Tischner. Biografia

W tym roku mija 20 lat od śmierci ks. prof. Józefa Tischnera - filozofa, teologa, etyka. "Tischner pomagał nam się otworzyć na świat, mobilizował nas wszystkich do wyłamywania się nieustannego z niewoli zeskorupiałych idei, narosłych latami przyzwyczajeń i głęboko ukrytych przesądów.
play_arrow

czytaj więcej

Section21