Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Listy o wolności i posłuszeństwie

Europa coraz bardziej dystansuje się od swego dziedzictwa  kulturowego i religijnego a chrześcijaństwo staje się w niej coraz bardziej passe. Opisanie tego stanu rzeczy, wskazywanie jego przyczyn i poszukiwanie środków zaradczych to temat korespondencji, którą przynosi książka "Listy o wolności i posłuszeństwie" autorstwa Bartosza Jastrzębskiego i Krzysztofa Dorosza. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk  
play_arrow

czytaj więcej

Przewodnik po samotności

W serii psychologia i wiara wydawnictwa W drodze ukazał się „Przewodnik po samotności. Jak nauka i wiara pomagają nam ją zrozumieć i czerpać z niej siłę”. Główną rolą przewodników jest doprowadzenie podróżnego do wyznaczonego celu. Autor publikacji Kevin Vost - doktor psychologii prowadzi każdego z nas do pisanego nam szczęścia. Pomaga osobom samotnym znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak być samemu, ale nie czuć się samotnym? W jaki sposób budować więzi z innymi? Co robić, by wzrastać w cnotach? – bo to właśnie w cnotach, za św. Tomaszem z Akwinu, autor upatruje źródeł szczęścia. Gość audycji – Krystyna Burzyńska-Kaniewska – psycholog.
play_arrow

czytaj więcej

Jacek Woroniecki - życie i wiara

Pochodził z rodziny książęcej. Był autorytetem w sprawach teologii, religii i życia chrześcijańskiego. Zapisał się jako praktyk i teoretyk wychowania. Wywarł znaczący wpływ na formacje polskiej inteligencji, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Sylwetkę wybitnego dominikanina przybliża praca zbiorowa zatytułowana <Jacek Woroniecki>, o której mówi w audycji prof. Paweł Skrzydlewski
play_arrow

czytaj więcej

Filozofia zbawienia

Czy pragnienie zbawienia należy do istoty człowieka? Na czym polega siła i słabość idei samozbawienia? Czy zbawienia utożsamia się z pełnią człowieczeństwa i naprawą świata? Co oznacza zbawienie po Auschwitz i Hiroszimie?
play_arrow

czytaj więcej

Edyta Stein. Prolog filozoficzny

Filozofia i życie - dwa często odrębne nurty. Ale można też celowo przekładać filozoficzne myślenie na praktykę życia codziennego. Takim było świadectwo św. Edyty Stein.
play_arrow

czytaj więcej

Czy nasze kościoły opustoszeją?

Jak na tle Kościoła wygląda specyfika polskiego katolicyzmu? Czy dryfujemy w stronę religijności zeświecczonej? Czy już wkrótce opustoszeją nasze kościoły? Rozmowa wokół najnowszego numeru kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Wiara – racjonalna czy naiwna?

Czy ewolucja przeczy chrześcijaństwu? Czy zło i cierpienie dowodzą, że Bóg nie istnieje? Czy neurobiologia może wyjaśnić rzekome doświadczenia religijne? Wychodząc od takich i tym podobnych pytań, filozof Stephen T. Davis stara się pokazać wszelkim sceptykom, że wybór chrześcijaństwa może być racjonalny i w pełni uzasadniony. O jego książce <Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa> mówi w audycji o. dr hab. Marek Blaza SJ
play_arrow

czytaj więcej

Tylko prawda nas wyzwoli

Kościół przeżywa obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Skandale pedofilskie każą przemyśleć na nowo naturę kapłaństwa, rozumienie władzy w Kościele, relacje  między świeckimi a duchownymi i wiele innych. O problemach, z jakimi zmaga się dzisiejszy Kościół oraz o jego dniu jutrzejszym Tomasz Terlikowski przeprowadził szereg rozmów z osobami duchownymi i świeckimi. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Tylko prawda nas wyzwoli".
play_arrow

czytaj więcej

Tadeusz Ślipko - wspomnienie

W maju bieżącego roku minęła 5 rocznica śmierci o. prof. Tadeusza Ślipki, wybitnego przedstawiciela etyki chrześcijańskiej. Postać i myśl polskiego jezuity przybliży ks. prof. Andrzej Kobyliński, współautor wydanej ostatnio monografii "Tadeusz Ślipko"
play_arrow

czytaj więcej

Ewangelia według św. Marka – II tom serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego

Największe wrażenie podczas lektury Markowego dzieła budzą przepełniające je radość i pasja, z jakimi Ewangelista przekazuje tę historię. Ewangelia wręcz eksploduje dobrą nowiną o Jezusie Chrystusie, Synu Boga – ukrzyżowanym i powstałym z martwych. Dla Świętego Marka życie i czasy Jezusa nie są tylko jedną z wielu budujących opowieści. To wydarzenie, które zmieniło bieg historii świata i w rzeczywistości doprowadziło tę historię do punktu kulminacyjnego. ​Rozmowa z o. Tomaszem Grabowskim - prezesem wydawnictwa W drodze. 
play_arrow

czytaj więcej

Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Był mężem stanu, duchowym przywódcą i autorytetem moralnym dla milionów Polaków. W niedzielę 31 maja przypada 39. rocznica jego pogrzebu, który stał się wielką narodową manifestacją. Wielowymiarową postać Prymasa Tysiąclecia przybliża praca "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Gościem audycji jest autorka książki Ewa Czaczkowska. Zaprasza Jan Pniewski
play_arrow

czytaj więcej

Teizm, ateizm i religia

„Teizm, ateizm i religia. Najnowsze spory w anglosaskiej filozofii analitycznej” to tytuł obszernej antologii, na którą złożyło się 37 tekstów współczesnych filozofów religii. Gościem audycji jest prof Piotr Gutowski - współredaktor tomu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21