Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Dzieła literackie i teatralne Jana Pawła II

Bp Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II - „Dzieła literackie i teatralne. Tom II Utwory poetyckie (1946-2003)” to okazja do prywatnego spotkania z wielkim polskim świętym, swego rodzaju literacki dziennik młodego Karola Wojtyły.
play_arrow

czytaj więcej

W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii

To zbiór 10 tekstów poświęconych współczesnym autorom stającym w obronie chrześcijaństwa i podstawowych wartości, na których została ufundowana zachodnia cywilizacja. Gościem programu jest autor książki ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara na areopagu

Książka „Wiara na areopagu”, której autorem jest arcybiskupem Canterbury i były prymas Wielkiej Brytanii - abp Rowan Williams - mówi o wierze i wierności w przestrzeni publicznej, nieustannym napięciu między akceptowaną postawą obywatelską, a głosem sumienia. W książce mowa jest także o wizji Europy, roli państwa oraz o tym, dlaczego współczesne społeczeństwo nie przetrwa bez Boga, religii i wartości moralnych. Rozmowa z Autorem książki.
play_arrow

czytaj więcej

Jakich księży potrzebujemy?

Czy za 50 lat będą jeszcze seminaria duchowne? Jak przygotowywać młodych ludzi do posługi duszpasterskiej we współczesnym społeczeństwie? Rozmowa wokół najnowszego numeru kwartalnika <Więź>, który jeden z okładkowych tematów poświęcił właśnie formacji przyszłych księży.
play_arrow

czytaj więcej

Muzyka w działalności oo. benonitów warszawskich

W roku Św. Klemensa Marii Hofbauer​a związanym z 200. rocznicą jego śmierci, warto przyjrzeć się roli muzyki w działalności duszpasterskiej oo. benonitów warszawskich. To zgromadzenie zakonne redemptorystów działające w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku przy kościele św. Benona w Warszawie. Gość audycji dr Oksana Shkurgan – muzykolog.  
play_arrow

czytaj więcej

Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim

Książka „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim” przedstawia sylwetki 14 kandydatów na ołtarze, którzy ponieśli śmierć w czasach komunizmu. 
play_arrow

czytaj więcej

Polska filozofia chrześcijańska XX wieku

To seria publikacji naukowych przybliżających najważniejsze postaci filozofii chrześcijańskiej minionego stulecia. Jedną  z nich jest s. prof. Zofia Józefa Zdybicka - znana filozof religii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Gościem audycji jest ks. prof. Jan Sochoń
play_arrow

czytaj więcej

Wiara nie tylko w czasach zarazy

Dominikanin O. Tomasz Grabowski, w przygotowanej w ostatnich dniach publikacji "Wiara nie tylko w czasach zarazy", proponuje, aby potraktować zaistniałą sytuację jako powrót do samego siebie i przyjrzeć się jakości osobistej wiary. Przypomina, że w sytuacjach granicznych rzeczy wtórne stają się naprawdę drugimi, ustępują miejsca prawdziwemu JA. Pozwala czytelnikowi skonfrontować się z doświadczeniem lęku i niewiary w Opatrzność, po to żeby ukazać postawę wiary prawdziwej. Rozmowa z autorem publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Dobry patron na złe czasy

W marcu przypada 200-rocznica śmierci Św. Klemensa Marii Hofbauer​a, który prowadząc apostolstwo w Warszawie, a potem w Wiedniu wciąż poszukiwał możliwości założenia nowych placówek redemptorystów na terenach całej Europy. 
play_arrow

czytaj więcej

IV Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie

Niedawno odbyła się czwarta już edycja polsko-brytyjskiego Forum Belwederskiego. Uczestnicy spotkania poruszali tematy z zakresu spraw społecznych, gospodarczych czy politycznych.
play_arrow

czytaj więcej

Czy Kościół może nauczyć się czegoś od demokracji?

Jak może wyglądać Kościół mniej centralistyczny i feudalny? Czy Kościół może nauczyć się czegoś od demokracji? Jak może wyglądać większy udział kobiet w życiu Kościoła?
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijaństwo

"Wszelka próba 'unieważnienia Jezusa', usunięcia go z naszej kultury pod takim oto pretekstem, że nie wierzymy w Boga, w którego on wierzył, jest śmieszna i jałowa " - te słowa napisał agnostyk, filozof i człowiek, który poszukiwał prawdy.
play_arrow

czytaj więcej

Section21