Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Co każdy powinien wiedzieć o ateizmie?

Czy ateista, który odrzuca boski autorytet, może być dobrym człowiekiem? Takie pytanie stawia sobie Michael Ruse, autor popularnonaukowej książki, w której podjął się omówienie najważniejszych elementów tego światopoglądu. W audycji Lumen rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim o książce p.t.: "Ateizm. Co każdy wiedzieć powinien".
play_arrow

czytaj więcej

"Nowe odczytanie codzienności"

Książka "Nowe odczytanie codzienności. Teksty wschodnich i zachodnich Ojców Kościoła" ma służyć reinterpretacji oraz odnowieniu i pogłębieniu „bycia chrześcijaninem” w czasach współczesnych. Nowowydany tomik zawiera wskazania Ojców Kościoła (Wschodniego i Zachodniego) na dzień powszedni całego roku. O najnowszej publikacji mówił o. dr Marek Blaza z Kolegium Bobolanum.
play_arrow

czytaj więcej

Jak wierzyć i nie zdziadzieć?

W Krakowie przy ulicy Stolarskiej mieszka siedemdziesięciosześcioletni dominikanin, który nigdy nie udaje i zawsze jest sobą. Ma dystans do siebie, ale potrafi walnąć pięścią w stół (lub ambonę), gdy dostrzega kłamstwo albo niesprawiedliwość. Niedawno napisał zaś książkę.
play_arrow

czytaj więcej

Rozmowy o Kościele i świecie

play_arrow

czytaj więcej

Współczesne problemy religijne według Alaina Besancona

W XX wieku Kościół katolicki musiał stawić czoło wielu problemom. Ważne wyzwania stoją przed nim także i dziś. Warto pytać więc, w jakim stopniu rozumie on znajomy sobie świat oraz swoje w nim miejsce. W audycji Lumen zapraszamy na rozmowę z ks. dr. hab. Jackiem Grzybowskim o książce „Współczesne problemy religijne”, autorstwa Alaina Besancona.
play_arrow

czytaj więcej

"Moja miłość" w kinach

W okresie Wielkiego Postu na ekranach kin pojawił się nowy film p.t.: "Moja miłość” w reżyserii Briana Baugh’a. W audycji Lumen zapraszamy do posłuchania recenzji o. dr. Marka Kotyńskiego, teologa duchowości.
play_arrow

czytaj więcej

Prorok ze św. Anny

To pewien paradoks człowiek: który uformował polską inteligencje w XX wieku, wybitny kaznodzieja – wciąż jest mało znany. Ale „Prorok ze św. Anny. Biskup Jan Pietraszko” doczekał się wreszcie pierwszej biografii. W audycji opowiedziała o niej autorka publikacji Ludmiła Grygiel.
play_arrow

czytaj więcej

Wokół debaty o wartościach

Wśród zagadnień, będących współcześnie przedmiotem politycznego sporu, kwestie etyczne zajmują miejsce szczególne. Dogłębną analizę toczącej się debaty przynosi praca "Europejski spór o człowieka. Studium z antropologii politycznej" autorstwa dr hab. Michała Gierycza, politologa z UKSW. W audycji Lumen opowiedział on o swojej książce.
play_arrow

czytaj więcej

Franciszek od Brata Alberta

„Franciszek od Brata Alberta" to tytuł nowej książki poświęconej zmarłemu w sierpniu 2016 roku kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Jej autor ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski kreśli w niej szkic do portretu tego charyzmatycznego duchownego.
play_arrow

czytaj więcej

Prorok i buntownik

„Marcin Luter Prorok i buntownik” to spotkanie z bohaterem zdemitologizowanym, nie z symbolem, lecz żywym człowiekiem. O książce Lyndal Roper rozmawialiśmy w audycji Lumen z teologiem i filozofem dr. Sebastianem Dudą.
play_arrow

czytaj więcej

O przepaści pomiędzy wiarą i kulturą

We współczesnej perspektywie braku dialogu pomiędzy wiarą a kulturą szczególnie ważna wydaje się praca zbiorowa „Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski”. Opowiedział o niej redaktor tomu o. prof. Witold Kawecki.
play_arrow

czytaj więcej

Sacrum bajek kameruńskich

Te opowieści poruszają wyobraźnię i serce. Bajki z Afryki wprowadzają w świat egzotyczny i uniwersalny zarazem. Siostra Tadeusza Frąckiewicz przybliża świat, w którym sacrum splecione jest z profanum w zadziwiający sposób. Zapraszamy na rozmowę z autorką "Bajek kameruńskich".
play_arrow

czytaj więcej

Section21