Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Sobór z perspektywy lat

Z okazji 60 rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zorganizowano cykl debat poświęconych temu wydarzeniu oraz jego wpływowi na współczesny Kościół.  Gościem audycji jest Grzegorz Polak współorganizator debat.
play_arrow

czytaj więcej

Lwów Stanisława Lema

Poeta i prozaik Mariusz Olbromski i lwowska dziennikarka Anna Gordijewska,  pokazali w swej książce lwowskie ścieżki i zakamarki, które słynny w całym świecie autor powieści i opowiadań, wtedy nazywanych futurystycznymi, teraz since fiction, zapamiętał na całe życie.  Całe wielokulturowe miasto  ukształtowały go także duchowo poprzez swój specyficzny, niemal mistyczny klimat.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara. Nadzieja. Polityka

Relacje religii i polityki, polityka wyznaniowa UE a także przyczyny kłopotów Kościoła z prawami człowieka i demokracją to tylko niektóre kwestie, jakie w świetle katolickiej nauki społecznej stara się przybliżyć zbiór teksów <Wiara. Nadzieja. Polityka.> Gościem audycji jest ks. prof. Piotr Mazurkiewicz - autor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara skazanych. Rozmowy z Bogiem w więzieniu

Osoby osadzone w zakładach karnych wyrzucone są na margines społeczeństwa. Ich powrót do normalnego życia utrudnia brak wiary w to, że mogą się zmienić. Książka <Wiara skazanych. Rozmowy z Bogiem w więzieniu> pokazuje, że czas pozbawienia wolności może być czasem głębokiej i trwałej przemiany. Gościem audycji jest Katarzyna Borowska - autorka książki.
play_arrow

czytaj więcej

Odgruzowywanie chrześcijaństwa

Odgruzowywanie chrześcijaństwa - to hasło bloku tekstów, które znajdziemy w najnowszym numerze Więzi. Ich autorzy zastanawiają się, jak w dobie wielowymiarowego kryzysu Kościoła na nowo odkrywać sens i piękno wiary. Gość audycji:  Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

Film Prorok

Okres odwilży po październiku 1956 roku stanowił jedynie antrakt w walce władz komunistycznych z Kościołem. Prymas Wyszyński, przystępujący do organizacji obchodów Millenium Chrztu Polski, był dla Gomułki i jego ekipy niebezpiecznym wrogiem ideologicznym, z którym należy walczyć. O filmie <Prorok> w reż. Michała Kondrata mówi w audycji o. dr Marek Kotyński - teolog i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Cień Norwida

„Cień Norwida” Mariusza Olbromskiego, to książka odwołująca się do ostatnich lat życia Norwida i legendy biograficznej wielkiego poety. To również przedstawienie splotu wydarzeń, które połączyły biografię Norwida z Watykanem i z dwoma papieżami: Piusem IX, dziś błogosławionym, a później z Janem Pawłem II, dziś świętym. Cyprian Kamil Norwid stał się jednym z najważniejszych przewodników literackich i duchowych - od lat gimnazjalnych dla Karola Wojtyły, aż po wiek starczy - dla Jana Pawła II. Papież Polak niejednokrotnie dawał temu wyraz w swych homiliach podczas pielgrzymek do ojczyzny.
play_arrow

czytaj więcej

Siostry nadziei

„Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie” - to najnowsza książka Agaty Puścikowskiej, która dotarła do kobiet niezwykłych, choć niebywale skromnych i swoją walkę toczących po cichu. Siostry zakonne, głównie Polki mieszkające na Ukrainie, opowiadają autorce o tym, jak wygląda wojna oczami kobiet, czy czują strach, patrząc na rakiety burzące okoliczne budynki lub słysząc huk spadających bomb. Mówią o codziennej posłudze bliźnim, swoich lękach, ale też o wielkich nadziejach na rychłe zakończenie wojny.
play_arrow

czytaj więcej

XXII Dialog Dwóch Kultur

W ubiegłym tygodniu odbył się XXII Dialog Dwóch Kultur, czyli doroczne spotkanie polskich i ukraińskich pisarzy, badaczy literatury, historyków i muzealników, uzupełnione występami artystów. Spotkanie miało na celu budowanie porozumienia między oboma narodami, wzajemne poznanie się, poszerzenie wiedzy o wspólnym, bogatym dziedzictwie kultury, nauki i religii. Głównym pomysłodawcą Dialogu Dwóch Kultur jest gość audycji - Mariusz Olbromski, literat, działacz kulturalny, który od wielu lat podejmuje inicjatywy w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
play_arrow

czytaj więcej

Dzieła literackie Karola Wojtyły

Ukazał się trzeci i ostatni tom krytycznego wydania Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Zawiera m.in. dramaty i szkice. W tym teksty nieznane, które do tej pory nie zostały opublikowane. Główny trzon tomu stanowią znane już dramaty Karola Wojtyły: „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera” oraz „Promieniowanie ojcostwa”.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w Watykanie

W dniach 07-10 października będzie miała miejsce trasa autorska polsko-watykańskiej dziennikarki Magdaleny Wolińskiej-Riedi na południu Polski. Podczas wizyty w kraju autorka chętnie podzieli się swoim osobistym doświadczeniem dotyczącym mieszkania przez niemal dwadzieścia lat w najmniejszym państwie świata.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół płonie

Ponad cztery lata temu spłonęła katedra Notre-Dame w Paryżu. Ogień, który zdewastował historyczny ośrodek chrześcijaństwa europejskiego, symbolicznie przedstawiał sytuację kryzysową, z jaką Kościół boryka się od wielu lat.
play_arrow

czytaj więcej

Section21