Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Dialog nauk

“Pro tempore. Dialog nauk”- to hasło cyklu debat zainicjowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN. Ich celem jest dialog między teologią a naukami. Pierwsze spotkanie, w którym wzięli udział filozofowie oraz teolog poświęcone zostało wolności w dobie antropologicznego naturalizmu. Gośćmi audycji są pomysłodawca cyklu ks. prof. Krzysztof Pawlina oraz prowadzący debatę o. Janusz Pyda OP.
play_arrow

czytaj więcej

Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła

Wybitny znawca współczesnego Kościoła George Weigel twierdzi, że znajduje się on obecnie w momencie przełomowym. W tym kontekście stawia pytanie o wyzwania, jakie staną przed kolejnym następcą św. Piotra. O jego książce "Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Duszpasterz

„Duszpasterz” to nieszablonowa biografia zwykłego – niezwykłego księdza, który od 31 października br. należy do grona błogosławionych. Bł. ks. McGivney swoim prostolinijnym życiem, postawą i wiarą inspirował, i nadal inspiruje, tysiące mężczyzn do bycia lepszym mężem, ojcem, sąsiadem i katolikiem oraz do pomagania potrzebującym. Zakładając w 1882 r. organizację, wspólnotę Rycerzy Kolumba, dał przykład prawdziwego życia Ewangelią.
play_arrow

czytaj więcej

Ile Kościoła w Kościele?

Problem wiarygodności Kościoła, potrzeba wsłuchiwania się w świat i dialogu z nim, a wreszcie polityczna i społeczna rola Kościoła w pluralistycznym społeczeństwie to tylko niektóre z tematów, jakie stały się przedmiotem rozmów red. Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie". Gościem audycji jest ks. Grzegorz Michalczyk - duszpasterz środowisk twórczych.
play_arrow

czytaj więcej

Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory

Od lat 40. władze PRL narzucały w życiu akademickim 'jedynie słuszną' filozofię marksistowską. W opozycji do niej na KUL-u ukształtowała się lubelska szkoła filozoficzna zwana też polską szkołą filozofii klasycznej lub po prostu szkołą filozofii chrześcijańskiej. W całym obozie socjalistycznym był to jedyny silny ośrodek niezależnej myśli filozoficznej, co dobrze wyrażało znane w tamtych latach powiedzenie: "Od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u". Rozmowa wokół książki <Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory> pod red. Agnieszki Lekkiej-Kowalik i Pawła Gondka.​ Gościem audycji jest historyk filozofii  bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

"Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego

W grudniu na półki księgarskie trafił kolejny tom "Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tom obejmuje codzienne zapiski Prymasa od końca października 1956 roku do 31 grudnia 1957. Dzieki obszerności u szczegółowości tych notatek możemy bliżej poznać codzienność Kościoła w czasie październikowych przemian. Gościem audycji jest prof Michał Białkowski redaktor naukowy publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II – miara wielkości człowieka

Z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły ukazała się właśnie publikacja - efekt współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II z Narodowym Centrum Kultury – „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”.
play_arrow

czytaj więcej

Kustosz Pamięci

Anna Jagodzińska, „Kustosz Pamięci. Ksiądz Leon Stępniak (1913−2013). Więzień Dachau i Mauthausen-Gusen”. Publikacja jest biografią księdza kanonika Leona Stępniaka – ocalonego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen, powstałą ze spisanych przez autorkę wielogodzinnych, osobistych z nim rozmów i relacji innych osób.
play_arrow

czytaj więcej

Krew z waszej krwi, kości z waszych kości

„Krew z waszej krwi, kości z waszych kości” – to tytuł dwutomowej publikacji na temat pontyfikatu św. Jana Pawła II i Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzieło to zostało opracowane na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim pod redakcją ks. prof. Jana Mikruta.
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijańskie przeżycie żałoby

Rozpacz, cierpienie, gniew, bezradność, a jednocześnie konieczność zorganizowania najpierw pogrzebu, a potem – życia na nowo. Jak to wszystko udźwignąć?
play_arrow

czytaj więcej

Czas zamkniętych kościołów

"Czas zamkniętych kościołów" to tytuł najnowszej książki ks. Tomasza Halika. Znany czeski filozof, teolog i duszpasterz zastanawia się w niej czy zamknięte z powodu koronawirusa kościoły nie są przypadkiem proroczym wglądem w nieodległą przyszłość. A może stanowią one dobrą okazję, aby w sytuacji nadzwyczajnej, jaką jest lockdown przemyśleć na nowo kwestię chrześcijańskiej tożsamości we współczesnym świecie. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk.​
play_arrow

czytaj więcej

Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas, Mąż Stanu, Błogosławiony

Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas, Mąż Stanu, Błogosławiony - to hasło konferencji on-line, jaką zorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze Stowarzyszeniem Katolickim <Civitas Christiana>.
play_arrow

czytaj więcej

Section21