Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Tajne Archiwum Watykańskie

„Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła” – to najnowsza książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Tym razem autorzy wchodzą do środka jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie - Tajnego Archiwum Watykańskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Nowe stare błędy

„Nowe stare błędy” to  płomienna i retorycznie błyskotliwa polemika z naczelnymi ideami współczesnego świata. Autorem książki jest abp Fulton Sheen słynny amerykański kaznodzieja i ewangelizator, którego beatyfikacja, planowana na grudzień ub.r. została w ostatniej chwili odwołana. Gościem audycji jest ks. prof. Robert Skrzypczak.
play_arrow

czytaj więcej

Spektakl „Negocjator”

8 lutego przypada 25 rocznica śmierci o. Józefa Innocentego Marii  Bocheńskiego OP. Z tej okazji Teatr Telewizji przygotował spektakl „Negocjator”, który przybliża postać wybitnego dominikanina. Gośćmi audycji będą współscenarzysta Jan Parys, odtwórca głównej roli Sławomir Orzechowski oraz historyk dr Robert Zadura.
play_arrow

czytaj więcej

Spowiedź, psychoterapia, kierownictwo duchowe...

We współczesnym świecie coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologów i psychoterapeutów. Niektórzy mówią, że w społeczeństwie odchodzącym od religii pełnią oni rolę, jaką niegdyś pełnili spowiednicy i kierownicy duchowi. Temat zasadniczych różnic między nimi stał się przedmiotem spotkania „Spowiedź, psychoterapia, kierownictwo duchowe - co łączy, co dzieli”, które  zorganizowano w ramach inicjatywy „Duchowość dla Warszawy”. Gościem audycji będzie uczestnik spotkania o. Piotr Kropisz SJ
play_arrow

czytaj więcej

Lubię jak na mnie patrzysz

Mistyka codzienności to już dość wytarte hasło, często ocierające się o banał. Być może żadne inne słowo nie robi tyle zamieszania, ile „mistyka”. Jest w nim zawarta cała tęsknota, szczere pragnienia bliższego przebywania z Bogiem, ale także potrzeba bycia wyjątkowym. Rozmowa z o. Andrzejem Zającem - dyrektorem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew - autorem książki "Lubię jak na mnie patrzysz".  
play_arrow

czytaj więcej

Nauka i Teologia

Ks. prof. Michał Heller w książce "Nauka i Teologia" kreśli program i zadania, jakie stają przed projektowaną przez niego teologią nauki. Gościem audycji jest ks. prof. Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Męczeństwo i miłość. W kręgu kultury przykościelnej

Rozmowa o ks. Jerzym Popiełuszce z ks. prof. Janem Sochoniom autorem książki „Męczeństwo i miłość. W kręgu kultury przykościelnej”.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi autorka książki „Kobieta w Watykanie" od 2014 roku pracuje jako korespondentka Telewizji Polskiej w Watykanie i Rzymie. Współrealizowała filmy i seriale o świecie za Spiżową Bramą. Jako jedna z nielicznych kobiet mieszkała przez kilkanaście lat w Watykanie, będąc żoną gwardzisty szwajcarskiego. Opowie o kulisach powstawania książki i o swoich latach spędzonych za Spiżową Bramą.
play_arrow

czytaj więcej

Powroty do Krzemieńca

play_arrow

czytaj więcej

Powroty do Krzemieńca

"Krzemieniec, dla rozrzuconych po świecie jego dzieci - to miasto wielkiej tęsknoty, dla przyjeżdżających tutaj - magiczne…" - czytamy we wstępie do książki pt. "Powroty do Krzemieńca". Jej autor - Mariusz Olbromski - pisarz, poeta i muzealnik opowie w audycji o swoich pasjach.
play_arrow

czytaj więcej

Etyka neoliberalizmu

„Etyka neoliberalizmu” autorstwa Mateusza Kucza odsłania etykę i wartości, stojące za neoliberalną teorią społeczną i ekonomiczną.
play_arrow

czytaj więcej

W obronie rozumu politycznego

Joseph Ratzinger/Benedykt XVI to jeden z największych współczesnych teologów. Jednym z problemów, które go szczególnie interesowały na przestrzeni lat jest kwestia roli religii i Kościoła w procesie politycznym. Jego zdaniem religia nie powinna bezpośrednio uczestniczyć w polityce - jej zadaniem jest troska o etyczny wymiar rozumu politycznego. Gościem audycji będzie ks. prof. Janusz Węgrzecki autor książki "W obronie rozumu politycznego. Myśl Josepha Ratzingera/Benedykta XVI".
play_arrow

czytaj więcej

Section21