W Warszawie odbyła się gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów. Młodzi ludzie wcielali się w postaci z powieści "Mecz o wszystko" - Kubę, Pepe lub Zdolnego. Bohaterowie, przenosząc się w czasie, spotkali swojego rówieśnika, młodego Karola Wojtyłę, który rozpoczynał właśnie naukę w wadowickim gimnazjum. Zadaniem uczestników zabawy było przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Jak co roku, przed Oknem Papieskim przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie składane są kwiaty i zapalane znicze. Główne uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża odbyły się w Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II. Refleksję słowno-muzyczną poprowadził aktor Piotr Piecha.
Wprowadzeniem relikwii Jana Pawła II do budującego się kościoła pod wezwaniem błogosławionego, rozpoczeły się obchody 7. rocznicy śmierci papieża-Polaka w Lublinie. - Symbolika krwi relikwi Ojca Świętego, przypomnina nam jego wielkie cierpienie - powiedział arcybiskup Stanisław Budzik. Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowało czuwanie przy relikwii Błogosławionego oraz Apel Papieski na dziedzińcu KUL. O 21.37 - w godzinę śmierci błogosławionego Jana Pawła II - z balkonu lubelskiego ratusza została zagrana "Barka".
W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym można było zwiedzać apartamenty papieskie. Jan Paweł II przebywał w Licheniu od 6 do 8 czerwca 1999 roku. Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku. Oprócz pokojów, w których mieszkał papież, można było zobaczyć również dary, które pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.
W ramach "Apelu łączności z Janem Pawłem II", zorganizowanego przy białostockiej katedrze, gdzie stoi pomnik Jana Pawła II, spotkały się dzieci i młodzież, a także mieszkańcy miasta oraz harcerze. Wspólnie modlono się i zaśpiewano "Barkę". Następnie przy pomniku papieża złożono kwiaty i zapalono znicze. Wieczorem w mieście odbył się marsz modlitewny na lotnisko Krywlany, gdzie przed laty papież-Polak odprawił mszę św.
Dziesiątki zniczy zapalono przed położonym w centrum Kalisza, przy bazylice św. Józefa, pomnikiem Jana Pawła II. 4 czerwca 1997 roku papież modlił się przed znajdującym się tutaj cudownym obrazem Świętej Rodziny. W wygłoszonej wtedy homilii, wystąpił zdecydowanie w obronie życia ludzkiego od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
Na górze Matyska w Beskidach zapłonęła góralska watra, która upamiętnia rocznicę śmierci Jana Pawła II. Przed stojącym tam Krzyżem Milenijnym odprawiona została msza święta dziękczynna za beatyfikację Karola Wojtyły. Cztery lata temu ogień z ówczesnego grobu poprzedniego papieża, nazwany "Ogniem Lolka" (Fiaccola di Lolek), przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch.
"Wielki pomysłodawca i promotor"
- Dzisiaj wspominamy odejście Jana Pawła II do nieba - powiedział papież Benedykt XVI podczas spotkania z pielgrzymami z Madrytu, gdzie odbyły się w zeszłym roku Światowe Dni Młodzieży. Podkreślił, że polski papież dał "energiczny impuls inicjatywie duszpasterskiej", jaką były Światowe Dni Młodzieży.
O Janie Pawle II jako "wielkim pomysłodawcy i promotorze" Dni Młodzieży mówił też rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi na konferencji prasowej na temat następnego zlotu młodych katolików, który odbędzie się w przyszłym roku w Rio de Janeiro.
Na placu świętego Piotra w tłumie pielgrzymów z całego świata, stojących w kolejce do bazyliki watykańskiej, było wielu Polaków z różnych regionów kraju, między innymi ze Śląska i Mazowsza. Jedni przybyli w zorganizowanych grupach, by w rocznicę śmierci Jana Pawła II być w Watykanie, inni prywatnie przyjechali do Rzymu na Wielkanoc i też postanowili upamiętnić ten dzień.
IAR,PAP,kk