Mirosław Sielatycki, przewodniczący Rady Oświaty Polonijnej, powiedział w "Sygnałach Dnia", że poza Polską jest około tysiąca polskich szkół. Dyrektorzy szkół polonijnych, a także eksperci od edukacji skupieni w Radzie, będą dziś rozmawiali w Warszawie o sposobach udoskonalenia systemu kształcenia rodaków za granicą.
Do niektórych środowisk polonijnych trudno jest dotrzeć. I tu przydaje się internet. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło internetowy podręcznik do nauki języka polskiego. Będą mogli korzystać z niego ci, którym za daleko do polskiej szkoły lub ci, którzy takiej szkoły nie mają. Taki podręcznik nie nadaje sie do nauki polskiego w kraju, ale jest bardzo ma być pomocny dla rodaków za granicą.
Mirosław Sielatycki - podsekretarz w Ministerstwa Edukacji Narodowej - wyjaśnia, że nauka po polsku przybiera za granicą bardzo różne formy. Są to przede wszystkim szkoły społeczne, szkoły przy polskich ambasadach, a także lekcje języka polskiego w systemach edukacji innych państw - na przykład Francji, Kanady, czy krajów skandynawskich.
W rozmowie z Mariuszem Sytą gość Jedynki podkreślił, że rząd zamierza zmienić prawo tak, by pomóc zarówno społecznym, jak i publicznym szkołom polskim za granicą. Chodzi o to, by szkoły polonijne mogły stać się integralną częścią polskiego systemu edukacyjnego. Pozwoliłoby to objąć je normalnym systemem dofinansowania, co obecnie nie jest możliwe.
Wiceminister dodał, że w wielu krajach, gdzie nie ma zwartych skupisk Polonii, bardzo pomocny będzie internetowy system nauczania, na którego potrzeby opracowano już specjalne podręczniki. W szkole tej uczą się Polacy z 35 krajów świata, często tak odległych, jak Wenezuela, Wietnam, czy francuska Polinezja.
Mirosław Sielatycki przypomniał, że w sumie za granicą uczy się w ojczystym języku koło stu tysięcy młodych Polaków. Zwrócił uwagę, że wysiłki Ministerstwa Edukacji mają im przede wszystkim pomóc w adaptacji po powrocie do kraju. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie szans zawodowych młodych Polaków za granicą, gdyż znajomość drugiego lub kolejnego języka zwiększa ich szanse na zatrudnienie.
(ag)
Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Polskie szkoły za granicą" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.