Przebiegało ono pod hasłem „Odwaga miłosierdzia” i wzięło w nim udział ponad 25 tys. osób z naszego kontynentu. Poza Hiszpanami, których przybyło 10 tys., najwięcej osób było z Polski – ok. 3 tys., z Ukrainy – ponad 2 tys. oraz z Francji, Włoch, Niemiec i z innych krajów.
- Z naszego duszpasterstwa, pojechało autokarem 84 osoby, samolotem zaś 30. To mniej niż ostatnio, jednak ta frekwencja jest spowodowana dość dużą odległością, jaka dzieli nas od Hiszpanii. Aby dotrzeć na czas, młodzież musiała częściowo zrezygnować ze świąt i wyjechać już 25 grudnia – tłumaczył ks. Sergiusz Dębecki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie.
Jak dodała Emilia Mantorska również z Duszpasterstwa św. Anny, dla wielu, Walencja nie jest też tak atrakcyjna jak Rzym czy Berlin. - Statystyki pokazują bowiem, że atrakcyjność miejsca wpływa na ilość uczestników, bo kiedy Spotkanie Taizé odbywało w dużych europejskich stolicach, frekwencja była dużo większa. Z naszego duszpasterstwa jechało wówczas np. 4 autokary. Tutaj odległość, oznacza też większe koszty – dodała Emilia Mantorska.
Wielu młodych na spotkania Taizé ciągnie specyficzna atmosfera. - Mnie urzekło darowanie młodemu człowiekowi pewnej wolności. To umiejętne połącznie zwiedzania, z możliwością poznania tamtejszych rodzin, wspólnot, którzy nas przyjmują, nawiązania nowych relacji i ugruntowania starych – tłumaczył ks. Dębecki. - Podczas pobytu na Taizé nie odczuwa się pośpiechu, bo jest też czas na modlitwę. To spotkanie ekumeniczne młodych ludzi, gdzie wszyscy jedzą z jednej miski i śpią w jednym mieście, aby poczuć wspólnotę.
Zdaniem Emilii, podczas takich spotkań można poczuć obecność Boga, co pomaga zwłaszcza osobom, nie do końca zakorzenionym w wierze.
Podobnie jest ze Światowymi Dniami Młodych, to również spotkanie ludzi wyznających te same wartości. - W życiu każdego młodego człowieka nadchodzi czas, w którym następuje podjęcie decyzji i identyfikacja z konkretną wspólnotą. ŚDM to kolejny przystanek na drodze wielu niezdecydowanych, którzy przyjadą poznawać nasz Kościół, być może właśnie teraz, dla niektórych nastąpi moment przemiany – powiedział ks. Sergiusz Dębecki.
Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
***
Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"
Prowadził: Agnieszka Kozłowska-Łysko
Data emisji: 27.12.2015 r.
Godzina emisji: 07.00
kawa