Od 1984 r. świadkiem Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego, zwany Krzyżem Młodych. Został on podarowany przez Jana Pawła II. Widnieje na nim napis: „Nieście go po całej ziemi, jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Od 2003 r. wraz z Krzyżem wędruje również ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, to znaczy Opiekunka Ludu Rzymskiego, która jest najbardziej ukochaną i czczoną ikoną maryjną w Rzymie.
Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale cały czas pielgrzymują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. W czasie 14-dniowej peregrynacji przez diecezję warszawsko-praską Krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzały wybrane parafie, szpitale, areszty śledcze oraz domy zakonne a także trasę pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
Karolina Błażejczyk z diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej codziennie towarzyszyła symbolom, we wszystkich miejscach, podczas peregrynacji przez diecezję od 8 sierpnia, aż do pożegnania 21 sierpnia. - W każdej parafii wyglądało to inaczej i inaczej też był zaplanowany czas przeznaczony na spotkanie ludzi z symbolami. Czasami były to adoracje, innym razem włączały się do modlitwy koła różańcowe. Był to ważny moment dla ludzi, którzy mieli okazję w każdej parafii dotknąć symboli. Widać było w nich emocje i radość – dodała Karolina.
- Pamiętam szczególnie czas, kiedy przywieźliśmy symbole do więzienia na Białołęce, gdzie byli młodzi ludzie. Podczas Mszy Świętej, w obecności symboli widocznie wzruszali się, co było dla nas niezwykłym doświadczeniem. Pokazuje to jak bardzo Krzyż i Ikona potrafią przemówić nawet w takim miejscu – powiedział Maciej Kostewicz z diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.
Angelo Dąbrowski również pracownik Centrum, mówił zaś o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Działamy już od ponad roku i przygotowujemy zarówno diecezję, parafię jak i młodych do przeżycia tego czasu. Odbyły się już dwie edycje kursu dla koordynatorów, cały czas odbywają się spotkania z wolontariuszami. Wielu parafiach odbyły się także dni kiedy wyjątkowo promujemy ŚDM, kiedy głoszone są kazania i rozprowadzane gadżety, jako cegiełki.
21 sierpnia nastąpiło przekazanie znaków ŚDM archidiecezji lubelskiej, w sanktuarium maryjnym w Wielgolesie.
Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Sylwia Sułkowska
***
Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"
Prowadziła: Sylwia Sułkowska
Data emisji: 06.09.2015 r.
Godzina emisji: 07.00
kawa