Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Społeczeństwo masowe i jego kultura

W jaki sposób kultura masowa w postaci reprodukcji, płyt i przemysłu wydawniczego wpływa na nasz odbiór sztuki i na samą sztukę? Jak dalece kultura masowa pozostaje zgodna z naturą Kościoła i jak głęboko wnika w jego życie? Na te i tym podobne pytania stara się odpowiedzieć Etienne Gilson w książce „Społeczeństwo masowe i jego kultura”, o której mówi w audycji ks. prof. Jan Sochoń.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół katolicki w Gruzji

Letnie miesiące to czas urlopów i wakacji. Polacy wyjeżdżają w różne zakątki świata. Jednym z miejsc podróży jest Gruzja. Z kolei w Polsce możemy zaobserwować w ostatnich latach większą ilość mieszkańców Gruzji, którzy przyjeżdżają do naszego kraju do pracy.
play_arrow

czytaj więcej

Działalność kamilianów w Gruzji

Na obrzeżach stolicy Gruzji - Tbilisi - w dzielnicy Temka działa Centrum Świętego Kamila, założone przez zakon posługujący chorym. Kamilianie w Tbilisi prowadzą wiele placówek: poliklinikę, dzienny dom pobytu, świadczą pomoc wyjazdową, opiekując się chorymi w domach. 
play_arrow

czytaj więcej

Zmierzch uniwersalności

Kultura zachodnia, która jeszcze niedawno przez inne części świata była postrzegana jako wzór do naśladowania, budzi dzisiaj coraz większy sprzeciw, a jej wartości i styl życia podlegają miażdżącej krytyce. O książce Chantal Delsol „Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów” mówi w audycji ks. bp prof. Jacek Grzybowski - historyk filozofii.
play_arrow

czytaj więcej

Malbork czyli dramat ludzkiej duszy

W wakacyjnym cyklu autorskim „Wakacje Włóczykija” – korzystając z rocznicy wydarzeń grunwaldzkich, śladem polskiego rycerstwa udajemy się pod Malbork. Zamek wpisany na listę UNESCO, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów. Dlaczego przewodnicy po siedzibie zakonu krzyżackiego mówią, że to symbol dramatu ludzkiej duszy? 
play_arrow

czytaj więcej

Z kim był Bóg?

Już jutro, 15 lipca rocznica największej bitwy średniowiecznej Europy dwóch chrześcijańskich państw. Paradoks dziejów i do dziś podziwiany majstersztyk dyplomacji władców oraz ludzi Kościoła. Dlaczego ówczesny papież stanął po stronie polskiego króla, a nie Wielkiego Mistrza Zakonu NMP ? Kto prowadził wojnę sprawiedliwą? Czym była bitwa traktowana przez Kościół jako boży sąd ? O tym wszystkim opowiedzą historycy i przewodnicy muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
play_arrow

czytaj więcej

Wołyń 1943 – 2023

W rocznicę Zbrodni Wołyńskiej z 1943 roku potrzebujemy polsko-ukraińskiego dialogu na temat tamtych wydarzeń, dialogu opartego na dobrej woli i szacunku dla drugiej strony. Swój wkład w ten dialog pragnie wnieść Centrum Myśli Jana Pawła II, które przygotowało plenerową wystawę „Wołyń 1943 – 2023”
play_arrow

czytaj więcej

Dopamina

Żyjemy od poniedziałku do piątku z przerwą na weekend i święta. Znajomi, przyjaciele, pracodawcy (lub pracownicy), nauczyciele, rodzina. I wreszcie mamy wakacje! Czas na nudę? Półkolonie, zajęcia dodatkowe, wyjazdy czy może pozostawienie dzieciom przestrzeni na oglądanie telewizji i granie w gry wideo?
play_arrow

czytaj więcej

Miłość i krew

Małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów – zawarte 7 lipca 1935 roku – to początek historii rodzinnej, której losy stanowią nie lada wyzwanie dla naszego myślenia o szczęściu. Tragiczna śmierć obojga wraz z siedmiorgiem dzieci zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów, jest paradoksalnie powodem dla którego odkrywamy piękne życie. To ich wspólne, które wiedli przez blisko 9 lat ale przede wszystkim to, którego są świadkami jako błogosławieni – co ogłosi Kościół 10 września. W Śladach na piasku podążamy za kolejnym pytaniami, które stawia przed nami życie Ulmów.
play_arrow

czytaj więcej

Monumenta Hofbaueriana

Ponad dwieście lat temu, w marcu 1820 roku, zmarł w Wiedniu św. Klemens Hofbauer, redemptorysta. Z okazji tego jubileuszu podjęto wysiłek zgromadzenia kolejnych, rozporoszonych jeszcze w wielu archiwach dokumentów związanych z nim i jego dziedzictwem. Owocem tej wielki pracy są kolejne tomy „Monumenta Hofbaueriana” (XVIII i XIX). Gościem audycji będzie dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska – redaktor monumentalnego dzieła.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025