Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Boże Ciało w Gruzji

W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii w czwartek, w dzień kiedy przypada święto. Jest to dzień wolny od pracy. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Ale nie wszędzie na świecie tak to wygląda. 
play_arrow

czytaj więcej

Procesja nie od parady

Wierzę w Ciebie Boże Żywy wyznanie którego wyrazem są Procesje Eucharystyczne - to znak rozpoznawczy Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Co ten paradny pochód religijny różni od innych przemarszów ulicami naszych miast?
play_arrow

czytaj więcej

XI Maraton Apologetyczny

Wiara chrześcijańska domaga się uzasadnienia wobec świata, który często pozostaje wobec niej sceptyczny lub wrogi.  Zadania tego  podejmuje się myśl teologiczna powołana do dialogu ze światem i jego kulturą. W audycji opowiemy o zakończonym właśnie w Warszawie XI Maratonie Apologetycznym. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej przyglądali  się pod tym kątem dziełu św. Tomasza z Akwinu i pytali, czy jego myśl potrzebna jest współczesnej myśli fundamentalnej, a więc temu działowi teologii, który zajmuje się podstawami wiary.
play_arrow

czytaj więcej

Dziękujemy za przeszłe i przyszłe…

Niedziela, 4 czerwca, godz. 12:00, Świątynia Opatrzności Bożej – rozpoczyna XVI Święto Dziękczynienia. Skąd potrzeba wydarzenia, jakie były korzenie budowy świątyni, co motywowało naszych przodków, a jak układa się współczesna historia miejsca? Dlaczego wzór został wybudowany w Mokobodach? Naszym przewodnikiem po historii i współczesności będzie prof. Jan Żaryn, odwiedzimy również Mokobody i miejsca warszawskie związane z historią wydarzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Wystarczająco dobra Matka

Obchodzony na całym świecie, ale tylko w Polsce 26.05… Dzień Matki! Jak wygląda  macierzyństwo, rola matki i jej znaczenie w rodzinie dziś? Czy istnieje matka idealna? O tym w Śladach na piasku, w audycji też refleksja i kilka wskazówek nt. tego jak być WYSTARCZAJĄCO dobrą matką powie Lucyna Słup, autorka książki"Duchowość matki".
play_arrow

czytaj więcej

"Z wdzięcznością za kanonizację”

W czerwcu mija 22-rocznica jedynej pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę. Wtedy to we  Lwowie miała miejsce beatyfikacja arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W audycji wrócimy do tamtych wydarzeń, jak również do kanonizacji arcybiskupa lwowskiego w 2005 roku. Powiemy też o tegorocznych obchodach rocznicowych we Lwowie i w Lubaczowie oraz o barwnej postaci i znaczeniu Świętego dla Kościoła lwowskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość wyjścia

Papież Franciszek podkreśla, że nie wystarczy reforma struktur, aby odnowić Kościół. Do tego bowiem niezbędna jest zmiana myślenia oraz duchowość Abrahama, który w zaufaniu Bogu wyruszył w nieznane. Nowej duchowości na nowe czasy próbują się przyjrzeć autorzy wiosennego numeru „Więzi”. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski redaktor naczelny kwartalnika.
play_arrow

czytaj więcej

„Równoj ku górze” -  zaproszenie nie tylko dla górali.

28 maja w liturgiczne wspomnienie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego erygowane będzie pierwsze sanktuarium mu poświęcone na Bachledówce  pod Zakopanem. Kościół parafialny oo. Paulinów nosić będzie odtąd wezwanie - Prymasa Wyszyńskiego czciela Matki Bożej Jasnogórskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Apostoł Warszawy

Niedawno historycy Zgromadzenia Redemptorystów odkryli w zbiorach biblioteki redemptorystów-benonitów przy kościele św. Benona w Warszawie  tekst słynnej Konstytucji 3 Maja. Biblioteka tego pierwszego klasztoru redemptorystów na ziemiach polskich istniała w latach 1787-1808.
play_arrow

czytaj więcej

Polska prasa na Ukrainie

Na Ukrainie pomimo toczącej się wojny ukazuje się polska prasa, na przykład „Nowy Kurier Galicyjski”, a także inne periodyki. Również u nas w kraju wydawane są pisma dotyczące Kresów południowo-wschodnich, czyli dzisiejszej Ukrainy. Chodzi tu, między innymi, o "Rocznik Lwowski", który ukazuje się od 1991 roku, a którego redaktorem jest gość dzisiejszej audycji, poeta i prozaik - Mariusz Olbromski.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025