Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Czy nasze kościoły opustoszeją?

Jak na tle Kościoła wygląda specyfika polskiego katolicyzmu? Czy dryfujemy w stronę religijności zeświecczonej? Czy już wkrótce opustoszeją nasze kościoły? Rozmowa wokół najnowszego numeru kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Samotność z koronawirusem w tle

Połowa ofiar koronawirusa w Europie to podopieczni domów starców. Pandemia powinna nas skłonić do refleksji nad tym, w jakich warunkach żyją dziś ludzie starsi. Zwraca na to uwagę kard. Peter Turkson, komentując te dane: „Dobrze wiemy, że różne ideologie wpływają na nasz sposób życia. Niektóre z nich dążą do ograniczenia liczby dzieci. W konsekwencji dziś przy ludziach starszych brakuje młodych, którzy mogliby się nimi zaopiekować. W większości domów starców pracują ludzie z zewnątrz, imigranci. To nie są - by tak powiedzieć - potomkowie tych starszych, którzy teraz na starość się nimi zajmują.”
play_arrow

czytaj więcej

Wiara – racjonalna czy naiwna?

Czy ewolucja przeczy chrześcijaństwu? Czy zło i cierpienie dowodzą, że Bóg nie istnieje? Czy neurobiologia może wyjaśnić rzekome doświadczenia religijne? Wychodząc od takich i tym podobnych pytań, filozof Stephen T. Davis stara się pokazać wszelkim sceptykom, że wybór chrześcijaństwa może być racjonalny i w pełni uzasadniony. O jego książce <Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa> mówi w audycji o. dr hab. Marek Blaza SJ
play_arrow

czytaj więcej

Po co nam księża?

„Księża odpowiadają na pytania, których dzisiaj już nikt nie zadaje. Rozwiązują dylematy, które nikogo nie poruszają. W dramatycznych okolicznościach tylko ksiądz może pomóc i dotrzeć do młodych, a jeśli do tego internet nie jest mu obcy, to pełne zaufanie ma gwarantowane!” Takie, często skrajne opinie, możemy usłyszeć dziś na temat kapłanów. Jakie zajmują obecnie miejsce w społeczeństwie i czy mają szansę odegrać znacząca rolę w dobie afer pedofilskich i koronawirusa?
play_arrow

czytaj więcej

Tylko prawda nas wyzwoli

Kościół przeżywa obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Skandale pedofilskie każą przemyśleć na nowo naturę kapłaństwa, rozumienie władzy w Kościele, relacje  między świeckimi a duchownymi i wiele innych. O problemach, z jakimi zmaga się dzisiejszy Kościół oraz o jego dniu jutrzejszym Tomasz Terlikowski przeprowadził szereg rozmów z osobami duchownymi i świeckimi. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Tylko prawda nas wyzwoli".
play_arrow

czytaj więcej

„…Gdyby nie ty Księże Prymasie”

Ostatnia przed wakacjami audycja z cyklu- na 100-lecie urodzin JP II.
play_arrow

czytaj więcej

Tadeusz Ślipko - wspomnienie

W maju bieżącego roku minęła 5 rocznica śmierci o. prof. Tadeusza Ślipki, wybitnego przedstawiciela etyki chrześcijańskiej. Postać i myśl polskiego jezuity przybliży ks. prof. Andrzej Kobyliński, współautor wydanej ostatnio monografii "Tadeusz Ślipko"
play_arrow

czytaj więcej

Pandemia dobra

W czym pomogła nam pandemia? Jak zachować to, co dobre? W Familijnej Jedynce będziemy poszukiwali dobra, które rodzi się pomimo pandemii koronawirusa – lub paradoksalnie, dzięki niej.
play_arrow

czytaj więcej

Od 700 lat po polskich ziemiach

W Familijnej Jedynce opowiemy o historii Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym roku obchodzimy 700-lecie pierwszej procesji z okazji tego święta na ziemiach Polski, która odbyła się w Krakowie.
play_arrow

czytaj więcej

Wybór życiowej drogi - jak go dokonać?

W czerwcu będziemy rozmawiać o wyborach. Trochę innych niż prezydenckie, choć nie mniej ważnych!
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025