Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Filozofia zbawienia

Czy pragnienie zbawienia należy do istoty człowieka? Na czym polega siła i słabość idei samozbawienia? Czy zbawienia utożsamia się z pełnią człowieczeństwa i naprawą świata? Co oznacza zbawienie po Auschwitz i Hiroszimie?
play_arrow

czytaj więcej

Na pielgrzymim szlaku – „Ten zwycięża, kto miłuje”

Wyruszyli jako turyści, sportowcy, a doszli jako pielgrzymi – tak zmienia droga św. Jakuba, która wraz z początkiem lipca ponownie została otwarta. Ale czy tylko ten szlak jest tak niesamowity? Czy i jaki wpływ na życie, na jego przemianę - ma każda pielgrzymka piesza?
play_arrow

czytaj więcej

Edyta Stein. Prolog filozoficzny

Filozofia i życie - dwa często odrębne nurty. Ale można też celowo przekładać filozoficzne myślenie na praktykę życia codziennego. Takim było świadectwo św. Edyty Stein.
play_arrow

czytaj więcej

„Koło ratunkowe wierzących - (nie tylko) wobec zarazy

Krzyż św. Benedykta, Karawaka czyli krzyż morowy, Różaniec, Szkaplerz, procesje i pielgrzymki pokutne - co je różni od magicznych przedmiotów czy zachowań? Jaki jest ich istotny sens? Podobnie jak odwoływanie do pomocy Matki Bożej, zawarte w najstarszej modlitwie maryjnej: „Pod twoją obronę uciekamy się….”. Co mówi o naszej relacji do Boga?
play_arrow

czytaj więcej

Czy nasze kościoły opustoszeją?

Jak na tle Kościoła wygląda specyfika polskiego katolicyzmu? Czy dryfujemy w stronę religijności zeświecczonej? Czy już wkrótce opustoszeją nasze kościoły? Rozmowa wokół najnowszego numeru kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Samotność z koronawirusem w tle

Połowa ofiar koronawirusa w Europie to podopieczni domów starców. Pandemia powinna nas skłonić do refleksji nad tym, w jakich warunkach żyją dziś ludzie starsi. Zwraca na to uwagę kard. Peter Turkson, komentując te dane: „Dobrze wiemy, że różne ideologie wpływają na nasz sposób życia. Niektóre z nich dążą do ograniczenia liczby dzieci. W konsekwencji dziś przy ludziach starszych brakuje młodych, którzy mogliby się nimi zaopiekować. W większości domów starców pracują ludzie z zewnątrz, imigranci. To nie są - by tak powiedzieć - potomkowie tych starszych, którzy teraz na starość się nimi zajmują.”
play_arrow

czytaj więcej

Wiara – racjonalna czy naiwna?

Czy ewolucja przeczy chrześcijaństwu? Czy zło i cierpienie dowodzą, że Bóg nie istnieje? Czy neurobiologia może wyjaśnić rzekome doświadczenia religijne? Wychodząc od takich i tym podobnych pytań, filozof Stephen T. Davis stara się pokazać wszelkim sceptykom, że wybór chrześcijaństwa może być racjonalny i w pełni uzasadniony. O jego książce <Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa> mówi w audycji o. dr hab. Marek Blaza SJ
play_arrow

czytaj więcej

Po co nam księża?

„Księża odpowiadają na pytania, których dzisiaj już nikt nie zadaje. Rozwiązują dylematy, które nikogo nie poruszają. W dramatycznych okolicznościach tylko ksiądz może pomóc i dotrzeć do młodych, a jeśli do tego internet nie jest mu obcy, to pełne zaufanie ma gwarantowane!” Takie, często skrajne opinie, możemy usłyszeć dziś na temat kapłanów. Jakie zajmują obecnie miejsce w społeczeństwie i czy mają szansę odegrać znacząca rolę w dobie afer pedofilskich i koronawirusa?
play_arrow

czytaj więcej

Tylko prawda nas wyzwoli

Kościół przeżywa obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Skandale pedofilskie każą przemyśleć na nowo naturę kapłaństwa, rozumienie władzy w Kościele, relacje  między świeckimi a duchownymi i wiele innych. O problemach, z jakimi zmaga się dzisiejszy Kościół oraz o jego dniu jutrzejszym Tomasz Terlikowski przeprowadził szereg rozmów z osobami duchownymi i świeckimi. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Tylko prawda nas wyzwoli".
play_arrow

czytaj więcej

„…Gdyby nie ty Księże Prymasie”

Ostatnia przed wakacjami audycja z cyklu- na 100-lecie urodzin JP II.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025