Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Etyka a problem podmiotu

Etyka w świecie współczesnym Kształt etyki zależy od tego, jakie rozumienie człowieka leży u jej podstaw. O tym, w jaki sposób na rozumienie człowieka wpłynęło społeczeństwo masowe oraz filozoficzna krytyka i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia o moralności traktuje praca zbiorowa „Etyka a problem podmiotu”. Gościem audycji jest ks. prof. Andrzej Kobyliński - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
play_arrow

czytaj więcej

O chrześcijańskiej filozofii politycznej

Edycję dzieł wszystkich Tomasza Z Akwinu zainaugurował tom przynoszący komentarz Akwinaty do <Polityki> Arystotelesa. O kształtowaniu się chrześcijańskiej filozofii politycznej mówi w audycji prof. Mikołaj Olszewski z PAN
play_arrow

czytaj więcej

Prymas aresztowany

Jest 25 września 1953 rok, wieczór. Do pałacu prymasowskiego przybywa niezapowiedziana grupa ludzi. Kardynał Stefan Wyszyński przeczuwając powód najścia – każe zapalić wszystkie światła w pałacu, by mieszkańcy Warszawy dowiedzieli się, że został zatrzymany.
play_arrow

czytaj więcej

Nieznany Kornel Makuszyński

Wrzesień, czas powrotu dzieci i młodzieży do szkoły, do lektur szkolnych, jest również dobrym momentem aby dorosłym przypomnieć sylwetki wielkich autorów książek. Czasami są to historie wcale nie sielankowe, przemilczane wiec tym bardziej warte przypomnienia. 
play_arrow

czytaj więcej

Nasze obyczaje

Współczesny świat coraz częściej postrzega chrześcijaństwo jako system nakazów i zakazów, który ogranicza ludzką wolność. Przeciw tak rozumianej moralności chrześcijańskiej od lat występuje w swoich tekstach o. Jacek Salij OP starając się pokazywać przykazania jako dar, dzięki któremu człowiek ma wzrastać w miłości. O czwartym tomie Dzieł Wybranych o. Salija „Nasze obyczaje” omówi w audycji o. Janusz Pyda OP
play_arrow

czytaj więcej

Golgota Wschodu

17 września 1939 roku to dzień, który przeszedł do historii jako Golgota Wschodu. Tym pojęciem określa się represje i zbrodnie popełnione przez Związek Radziecki w okresie II wojny światowej na Polakach zamieszkujących wschodnie rejony przedwojennej Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

W dniu 14 września obchodzimy w Kościele katolickim święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września. 
play_arrow

czytaj więcej

Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni

Niejedna polska rodzina straciła życie ratując Żydów przed śmiercią. Dlaczego Kościół właśnie Ulmów ogłasza błogosławionymi. Na to pytanie stara się odpowiedzieć książka <Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni>, która powstała na podstawie dokumentów oraz rozmów ze świadkami tamtego czasu. Gościem audycji jest autorka książki Agnieszka Bugała.
play_arrow

czytaj więcej

Oddać życie za ...

Rodzina Ulmów - Samarytanie z Markowej, jak o nich mówimy - świadkowie tego co znaczy 'oddać życie za przyjaciół' - czyli bliźnich, z którymi wiele łączy, ale i wiele dzieli. Bardzo wymownie, gdy chodzi o Polaków i Żydów. W społcznosci Markowej żyli obok siebie dziesiątki lat, w czasie wojny przyszło Polakim zdać egzamin nie tylko z dobrosąsiedzkich relacji, ale z człowieczeństwa. Przyszli blogosławieni nie byli jednymi wobec tego wyzwania w Markowej.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025