Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Ziomkowie

Pamięć o rodzinie Ulmów przez dziesiątki lać przechowywali mieszkańcy Markowej - krewni i lokalna społeczność. Modlono się przy ich grobie, wspominano i opowiadano w rodzinach. Na światło wydobył ich kolejny proboszcz parafii. To był impuls, by ich światło świeciło także dla innych. Jak dziś potomkowie i ‘sąsiedzi’ odbierają beatyfikację swoich ziomków. Opowiadają między innymi krewni z rodziny Ulmów i Niemczaków.
play_arrow

czytaj więcej

Relacje polsko-ukraińskie

Jak pokazują ostatnie miesiące, obchody rocznicy ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i dawnych Kresów południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej, są świadectwem zmian w relacjach polsko-ukraińskich
play_arrow

czytaj więcej

Wyzwania współczesnej parafii

Nawrócenie duszpasterskie, do którego Franciszek wzywa od początku pontyfikatu, dotyczy Kościoła jako całości i wymaga reformy jego struktur. W sposób szczególny dotyczy to wspólnot parafialnych, które zgodnie z wymaganiami czasu powinny dostosować swoje posługi do potrzeb ludzi żyjących w zmieniających się uwarunkowaniach kulturowych
play_arrow

czytaj więcej

Matka Pocieszenia.

Krypno-niewielka osada, przez którą prowadził trakt królewski – z Krakowa przez Poznań, Warszawę, Tykocin, Knyszyn - do Grodna i do Wilna. I na tym szlaku(w Krypnie) pojawił się obraz, choć przenoszony do Knyszyna wracał do Krypna. Powstało tam Sanktuarium, do którego co roku na początku września podążają pielgrzymki rodzin i młodzieży z intencjami o pomoc, uzdrowienie, łaskę czy indywidualni pielgrzymi idą po prostu wypłakać się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia.
play_arrow

czytaj więcej

Dokąd zmierza Zachód?

Współczesny człowiek w coraz mniejszym stopniu pozostaje zainteresowany kwestią Boga, zbawienia i życia wiecznego. Jednocześnie towarzyszy temu doświadczenie braku doświadczenia religijnego. Jak ludziom nieczułym na to, co nadprzyrodzone mówić o wierze i gdzie wskazywać im możliwość doświadczenie Boga? - to podstawowe pytanie, jakie stawia sobie w książce < Dokąd zmierza Zachód? Prorocza wizja Bernharda Weltego> abp Zbigniew Stankiewicz - filozof, teolog i duszpasterz.
play_arrow

czytaj więcej

Beatyfikacja rodziny Ulmów

Przed nami uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów. Ich heroiczna postawa ratowania bliźnich, bez względu na ryzyko wynikała z głębokiej wiary i rzeczywistego przyjęcia zaproszenia zawartego w Ewangelii – by być dla drugiego człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Lekarz Matki Boskiej

26 sierpnia przypadają imieniny Marii. W Polsce to zwyczajowo uroczystości odpustowe ku czci Marii, Matki Bożej czczonej w Jasnogórskim Wizerunku. Wizerunek MB Jasnogórskiej od ponad 300 lat znajduje się w doskonałej „formie”. Jakie wysiłki trzeba było włożyć w zachowanie kondycji obrazu i po co MB były zastrzyki witaminowe? Główny konserwator obrazu jasnogórskiego, prof. ASP Krzysztof Chmielewski, który mówi o sobie, że jest lekarzem Matki Boskiej, opowie o tajemnicach obrazu i lekarskich zabiegach przeprowadzanych na jasnogórskim wizerunku.
play_arrow

czytaj więcej

Eseje o misji Kościoła

Zmiany kulturowe, jakie dokonały się w ostatnich stuleciach sprawiają, że dla wielu ludzi tradycyjne orędzie chrześcijańskie staje się coraz mniej wiarygodne. Słynny amerykański apologeta   Robert Barron analizuje mentalność współczesnego człowieka i zastanawia się, w jaki sposób można  dotrzeć dzisiaj  do niego z przesłaniem Ewangelii. O jego książce <Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta ponadczasowa

Rok 2023 uchwałą Sejmu został ogłoszony Rokiem Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Polska działaczka społeczna, Służebnica Boża Kościoła katolickiego.
play_arrow

czytaj więcej

Jak święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Gruzji?

Tradycje związane z Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są nam znane. Przy okazji 15 VIII wiele się też mówi o pobożności maryjnej w naszym kraju. W „Śladach na piasku” powiemy jak obchodzona jest jedna z trzech największych uroczystości maryjnych w Gruzji, gdzie katolicy stanowią zaledwie niecały 1% społeczeństwa. Pracują tam siostry zakonne i księża z Polski, którzy podzielą się swoim duszpasterskim doświadczeniem i księża Gruzini mówiący po polsku należący do Zakonu Posługujących Chorym czyli do Zakonu Kamilianów.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025