Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

XXII Dialog Dwóch Kultur

W ubiegłym tygodniu odbył się XXII Dialog Dwóch Kultur, czyli doroczne spotkanie polskich i ukraińskich pisarzy, badaczy literatury, historyków i muzealników, uzupełnione występami artystów. Spotkanie miało na celu budowanie porozumienia między oboma narodami, wzajemne poznanie się, poszerzenie wiedzy o wspólnym, bogatym dziedzictwie kultury, nauki i religii. Głównym pomysłodawcą Dialogu Dwóch Kultur jest gość audycji - Mariusz Olbromski, literat, działacz kulturalny, który od wielu lat podejmuje inicjatywy w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
play_arrow

czytaj więcej

Światowa Niedziela Misyjna

W tym roku 23 października już po raz 96. Kościół katolicki obchodzić będzie Światową Niedzielę Misyjną. Towarzyszyć jej będzie hasło: „Będziecie moimi świadkami”. Z tej okazji w tym dniu we wszystkich świątyniach tradycyjnie już będą zbierane pieniądze na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie.
play_arrow

czytaj więcej

22. Dzień Papieski

Przed nami 22. Dzień Papieski, którego od początku „żywym pomnikiem” są młodzi ludzie z Polski i zagranicy. O początkach, teraźniejszości i patrzeniu w przyszłość opowiedzą młodzi z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz dyrektor – ks. D. Kowalczyk.
play_arrow

czytaj więcej

Dzieła literackie Karola Wojtyły

Ukazał się trzeci i ostatni tom krytycznego wydania Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Zawiera m.in. dramaty i szkice. W tym teksty nieznane, które do tej pory nie zostały opublikowane. Główny trzon tomu stanowią znane już dramaty Karola Wojtyły: „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera” oraz „Promieniowanie ojcostwa”.
play_arrow

czytaj więcej

Cóż to jest prawda?

Blask prawdy- tak brzmi hasło 22 Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się 16 października – rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. JP II w swych spotkaniach z różnymi środowiskami i społecznościami często sięgał do pojęcia prawdy. Prawda tworzenia, prawda działania, prawda bycia sobą.  Czego się boimy? Co nie pozwala nam być sobą dzisiaj? Cóż to jest Prawda? Myśli papieża, zaskakujące opowieściami lekarzy, artystów, naukowców i komentarze ks. Bp. Michał Janocha- historyk sztuki, spróbują odsłonić współczesne oblicza prawdy.
play_arrow

czytaj więcej

Święci w duecie

5 października kościół wspomina w liturgii św. Faustynę. Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki przypada zaś w dniu 28 września. To oni rozpoczęli głoszenie prawdy o miłosierdziu Bożym. Ks. Michał był spowiednikiem s. Faustyny. Jak do tego doszło i na czym polega kult miłosierdzia Bożego? O cudownym uzdrowieniu za sprawą modlitwy do Jezusa Miłosiernego opowie Alisa z Ukrainy, a historię obrazu i życia świętych przybliży ks.bp Henryk Ciereszko, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w Watykanie

W dniach 07-10 października będzie miała miejsce trasa autorska polsko-watykańskiej dziennikarki Magdaleny Wolińskiej-Riedi na południu Polski. Podczas wizyty w kraju autorka chętnie podzieli się swoim osobistym doświadczeniem dotyczącym mieszkania przez niemal dwadzieścia lat w najmniejszym państwie świata.
play_arrow

czytaj więcej

Sobór Watykański II – obciążenie czy szansa?

Dla jednych stał się znakiem nadziei i żywotności Kościoła, dla innych początkiem jego głębokiego kryzysu. 11 października mija 60 rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II.  W audycji przybliżymy historyczny kontekst zwołania Soboru i przypomnimy atmosferę, jaka towarzyszyła jego obradom. Zapytamy również o to, w jakiej mierze Kościół w Polsce już się zmienił  pod wpływem Soboru i jak te zmiany należy oceniać.  Gośćmi audycji będą m.in. prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak i red. Monika Białkowska.
play_arrow

czytaj więcej

NieOSTROŚĆ widzenia

W przededniu rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego – zapraszamy do Teatru. Budynek obecnego teatru Kwadrat kojarzonego z lekkim repertuarem komediowym znajduje się w miejscu, które przed 78 laty było świadkiem dramatycznych wydarzeń.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół płonie

Ponad cztery lata temu spłonęła katedra Notre-Dame w Paryżu. Ogień, który zdewastował historyczny ośrodek chrześcijaństwa europejskiego, symbolicznie przedstawiał sytuację kryzysową, z jaką Kościół boryka się od wielu lat.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025