Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Ile Kościoła w Kościele?

Problem wiarygodności Kościoła, potrzeba wsłuchiwania się w świat i dialogu z nim, a wreszcie polityczna i społeczna rola Kościoła w pluralistycznym społeczeństwie to tylko niektóre z tematów, jakie stały się przedmiotem rozmów red. Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie". Gościem audycji jest ks. Grzegorz Michalczyk - duszpasterz środowisk twórczych.
play_arrow

czytaj więcej

Jubileuszowy rok św. Jakuba

1 stycznia 2021 r. rozpoczął w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela w związku z pandemią potrwa do końca 2022 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Podróż naukowców przez wieki

„Można powiedzieć, że byli oni ludźmi nauki, ale nie tylko w sensie, że chcieli wiedzieć wiele rze­czy: chcieli czegoś więcej. Więc ruszyli w podróż…”   W tym roku czasu pandemii, orszaki Trzech Króli wyruszą bez świadków i samotnie będą podążać drogą do celu. Zupełnie jak dwa tysiące lat temu. Nie było wielkich zgromadzeń, ani bogatych orszaków. A jak było? A jak będzie w tym roku?
play_arrow

czytaj więcej

Misyjne oblicze Kościoła

Czy wszyscy na świecie słyszeli o Jezusie Chrystusie? Nie. Nadal ponad dwa miliardy ludzi na świecie o Nim nie słyszało. Uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której przeżywamy tajemnicę objawienia się Chrystusa narodom pogańskim, budzi w nas uczucie wdzięczności dla misjonarzy, którzy przynieśli światło wiary na polską ziemię i zaszczepili ją w sercach naszych przodków.
play_arrow

czytaj więcej

Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory

Od lat 40. władze PRL narzucały w życiu akademickim 'jedynie słuszną' filozofię marksistowską. W opozycji do niej na KUL-u ukształtowała się lubelska szkoła filozoficzna zwana też polską szkołą filozofii klasycznej lub po prostu szkołą filozofii chrześcijańskiej. W całym obozie socjalistycznym był to jedyny silny ośrodek niezależnej myśli filozoficznej, co dobrze wyrażało znane w tamtych latach powiedzenie: "Od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u". Rozmowa wokół książki <Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory> pod red. Agnieszki Lekkiej-Kowalik i Pawła Gondka.​ Gościem audycji jest historyk filozofii  bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda w pandemii

Czas tuż po świętach Bożego Narodzenia kojarzy się zwykle z chodzeniem księży po kolędzie. W tym roku jednak ów klimat spotkań kapłanów z rodzinami został zaburzony przez pandemię. Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda?
play_arrow

czytaj więcej

Theotokos znaczy Boża Rodzicielka

Po obchodach Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę na święto, które rozpoczyna Nowy Rok. Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi obchodzone jest 1 stycznia w Kościele katolickim. Związane jest z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi (gr. Theotokos).
play_arrow

czytaj więcej

Noworoczne światła nadziei

„Co było, to było, co miało być - jest, a będzie - to co będzie”. Dobrze będzie. Pobożne życzenie? Płonna nadzieja...? Niekoniecznie. Nawet wobec ogarniającego niepokoju i niepewnej przyszłości, w Nowy Rok można wejść na drogę pokoju serca... Wpatrując się, bardziej niż w ciemność, w jasne i mocne ŹRÓDŁO ŚWIATŁA.
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Świętej Rodziny. Jak ją umacniać w czasie pandemii?

Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim jako Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu. To dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin.
play_arrow

czytaj więcej

"Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego

W grudniu na półki księgarskie trafił kolejny tom "Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tom obejmuje codzienne zapiski Prymasa od końca października 1956 roku do 31 grudnia 1957. Dzieki obszerności u szczegółowości tych notatek możemy bliżej poznać codzienność Kościoła w czasie październikowych przemian. Gościem audycji jest prof Michał Białkowski redaktor naukowy publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025