Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Mocne oparcie czyli Męskie ślady… w Kościele

Na Jasnej Górze zakończyło się kolejne, IV-te „męskie” oblężenie narodowego Sanktuarium. To okazja, by zadać pytanie o obecność mężczyzn w kościele.
play_arrow

czytaj więcej

Polska filozofia chrześcijańska XX w.

Jedni dyskredytują go jako myśliciela konfesyjnego i fideistę, którego dyskurs nie spełnia rygorów naukowych, inni widzą w nim wybitnego historyka, historiozofa i moralistę, który na przekór czasom współczesnym  bezkompromisowo broni cywilizacji chrześcijańskiej. Monografia poświęcona jego osobie pt.  <Feliks Koneczny>   ukazała się jako kolejny tom w serii wydawniczej <Polska filozofia chrześcijańska XX w.>  Gościem audycji jest redaktor tomu prof. Paweł Skrzydlewski.
play_arrow

czytaj więcej

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Rok temu zabieraliśmy słuchaczy w podróż po zapomnianych sakralnych perłach architektury w Polsce. W tym roku z powodu pandemii, wakacyjne wyjazdy po świecie są ograniczone, zatem my zbieramy  naszych słuchaczy w podróż po różnych zakątkach świata, śladami chrześcijaństwa. Naszą włóczęgę rozpoczęliśmy w Ameryce Poł.  Następnie przyszedł czas na Europę i Półwysep Iberyjski. Pod koniec wakacyjnego sezonu, zgodnie z myślą, że „wszystkie  drogi prowadzą do Rzymu” w swej wędrówce docieramy do źródła.
play_arrow

czytaj więcej

Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii

Co roku na początku września tradycyjnie już powracają niekończące się dyskusje na temat religii w szkole. Jedni w trosce o światopoglądową neutralność państwa chcą, by powróciła ona do parafii, inni zastanawiają się czy powinna być przedmiotem z oceną i przedmiotem maturalnym, a jeszcze inni wskazują na jej kiepską jakość merytoryczną i oderwanie od życia.
play_arrow

czytaj więcej

30 lat nauczania religii w szkołach

We wrześniu 1990 roku religia powróciła do szkół. Minione 30 lat - jak napisali biskupi z tej okazji  - było czasem zbierania wielu doświadczeń. Zainspirowani tą myślą pragniemy przyjrzeć się blaskom i cieniom dzisiejszej szkolnej katechezy.
play_arrow

czytaj więcej

Ćwiczenia ze szczęścia

„Ćwiczenia ze szczęścia" - ks. Grzegorza Strzelczyka - to rozmowy o życiu i zaproszenie do niezwykłych duchowych ćwiczeń, to jest gimnastyki dla ducha według 8 błogosławieństw. Czy gdy myślimy o ewangelicznych błogosławieństwach, to naprawdę myślimy o szczęściu? Rozmowa z autorem książki.
play_arrow

czytaj więcej

Witaj szkoło kochana?

I mamy realny rok szkolny! Dzieci fizycznie poszły do szkoły, przed nami „Tydzień Wychowania” pod hasłem „Budujemy więzi”. Temat trafiony? Więzi budowaliśmy przecież przez ostatnie pół roku siedząc z dziećmi w domu. A może to nieprawda? Może było wręcz odwrotnie?
play_arrow

czytaj więcej

Amoris laetitia. Konflikt interpretacji

Posynodalna adhortacja 'Amoris laetitia' papieża. Franciszka wywołała trwające do dziś żywe spory w świecie katolickim. Jej skrajnie odmienne wykładnie przybliża książka 'Amoris laetitia. Konflikt interpretacji'. To kontynuacja wydanej w 2018 roku pracy 'Źródła sporu o Amoris laetitia'. Gościem audycji jest ks. dr Mirosław Tykfer.
play_arrow

czytaj więcej

Zieja

Był uczestnikiem wojny 1920 roku, kampanii wrześniowej 1939 i Powstania Warszawskiego. W latach 70. ubiegłego wieku włączył się w działania Komitetu Obrony Robotników.  Zawsze podążał za Ewangelią nawet jeśli oznaczało to  konflikt z władzą świecką lub kościelną.  O filmie <Zieja>, który przybliża sylwetkę charyzmatycznego kapłana jakim był ks. Jana Zieja  mówi w audycji krytyk filmowy ks. dr Marek Kotyński. 
play_arrow

czytaj więcej

Wakacje włóczykija -Półwysep Iberyjski

Rok temu zabieraliśmy słuchaczy w podróż po zapomnianych sakralnych perłach architektury w Polsce. W tym roku z powodu pandemii, wakacyjne wyjazdy po świecie są ograniczone, zatem my zbieramy  naszych słuchaczy w podróż po różnych zakątkach świata, śladami chrześcijaństwa.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025