Redakcja Programów Katolickich

Święta Bożego Narodzenia w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 18:18
Gruzja przyjęła chrześcijaństwo na początku IV w., jako drugi kraj na świecie po Armenii.  Na przestrzeni wieków przeżyła wiele prześladowań z powodu wiary – ze strony Persów, Arabów, Turków i na koniec, w XX wieku – komunistów. Dziś, po upadku komunizmu, stara się stanąć na nogi, ale nie jest to łatwe, ponieważ panowanie komunizmu zostawiło swój wielki, negatywny ślad.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Efired/Shutterstock

Gruzińskie Boże Narodzenie przychodzi według kalendarza juliańskiego 7 stycznia i jest uroczystością typowo religijną. Już od Wigilii, czyli wieczora 6 stycznia, trwają całonocne nabożeństwa, a według starej gruzińskiej tradycji o północy powinno się postawić w oknie zapaloną świecę, która symbolizuje pamięć o przodkach i przyzywa ich duchy, aby opiekowały się domem. Od kilku lat coraz silniej obecny jest też zaadoptowany z innych części świata zwyczaj wieszania kolorowych lampek i plastikowych wieńców czy Mikołajów na drzwiach.
W prawosławnej Gruzji żyją także katolicy, którzy Boże Narodzenie obchodzą 25 XII. Żyjący tam Polacy opowiedzą o tym jak się przezywa święta w kraju gdzie katolicy stanowią 1 % społeczeństwa.