Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nasze niematerialne: Wyścigi kumoterek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2025 09:00
Wyścigi kumoterek to zawody dwuosobowych zespołów ścigających się na śnieżnym torze w kumoterkach, czyli charakterystycznych dla regionu Podhala sankach. Często są one arcydziełami sztuki snycerskiej, wykonywane z lokalnych gatunków drewna, zdobione ażurowymi wzorami i jesionową plecionką, na siedzisko kładzie się słomę lub siano i wykłada się je kraciastą góralską derką z frędzlami.
Audio
Bukowina Tatrzańska, 12.02. 2023. Na zakończenie 51. Karnawału Góralskiego na Rusińskim Wierchu odbyły się zawody kumoterek, skiringu i ski skiringu
Bukowina Tatrzańska, 12.02. 2023. Na zakończenie 51. Karnawału Góralskiego na Rusińskim Wierchu odbyły się zawody kumoterek, skiringu i ski skiringuFoto: pap / Grzegorz Momot

Najstarsze informacje o tych powozach pochodzą z początku XIX wieku. Ich nazwa pochodzi od kumotrów – rodziców chrzestnych, którzy takimi sankami zawozili niemowlę do chrztu w kościele. Przez długi okres czasu kumoterki zaprzężone w konia były niezastąpionym środkiem lokomocji podczas długich śnieżnych zim.

Pierwsze wyścigi kumoterek organizowane były na Podhalu w dwudziestoleciu międzywojennym, po II wojnie światowej zaniechano organizacji tej imprezy. Od 1973 roku ponownie zaczęto urządzać kumoterskie gońby i parady gazdowskie. Te niezwykle barwne imprezy sportowe trwają często nawet 2 miesiące, w okresie karnawału, skupiając wokół siebie nie tylko większość górali-koniarzy, lecz także sporo turystów, którzy nieczęsto mają możliwość spotkać górali bawiących się w prawdziwie góralskiej imprezie.

W trakcie wyścigu zawodnicy mają do pokonania tor o długości od 800 do 1400 metrów. Zaprzęgiem powozi mężczyzna nazywany kumotrem, drugą osobą w parze jest kobieta zwana kumoską, która poprzez balans ciałem ma za zadanie stabilizować tor jazdy i nie dopuścić do wywrotki. [mat. Narodowy Instytut Dziedzictwa]


Obecnie jedne z najbardziej znanych wyścigów kumoterek odbywają się - o ile pozwala na to pogoda - w Bukowinie Tatrzańskiej, podczas Góralskiego Karnawału. 


***

Cykl Nasze niematerialne przygotowuje Aleksandra Stec.


Czytaj także

Góralski Karnawał i Dzień Etnografii prosto z Bukowiny Tatrzańskiej!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2025 10:00
Folkowy Poranek Dwójki poprowadzimy dla Państwa „spod samiuśkich Tater”! Aleksandra Stec zaprasza do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie odbywa się 53. Góralski Karnawał. Poranek jest poświęcony w dużej mierze właśnie kulturze góralskiej w różnych jej odsłonach. Ponieważ 9 lutego to Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej pochylamy się także nad tym świętem. 
rozwiń zwiń