Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kazik Staszewski, czyli folk inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 09:00
Kazik Staszewski pasuje do kategorii artystów folkowych "inaczej". Zasługuje jednak na dodanie do tej kategorii bo w sposób bardziej ludyczny, nieco folkowy komentował wydarzenia teraźniejszości, co w czasach komuny stanowiło o niepoprawności ideowej tego gatunku i jego twórców.
Kazik Staszewski
Kazik StaszewskiFoto: PR2/Piotr Piorun

Kabaret stanowił wtedy przestrzeń, w której cenzura się gubiła, i można było przemycić wiele treści, które w innej formie od razu byłyby zakwestionowane. Przy okazji Kazika skojarzenie jest natychmiastowe, poprzez płytę "Silny Kazik pod wezwaniem"
Album wydany był 1 grudnia 2008 i wyprodukowany przez Andrzeja Izdebskiego (który jest odpowiedzialny za aranżację, nagranie, zgranie oraz produkcję). Jest to cover album piosenek Silnej Grupy Pod Wezwaniem, promowany jest przez single „Mariola” oraz „Piwko”.

Tłumaczy ona nieco bałkańskość muzyki Kazika i pokazuje wielość wątków, na którą składała sie muzyczna twórczość muzyka. A my korzystamy przy tej okazji i przypominamy historię Silnej grupy pod wezwaniem - był to muzyczny kabaret Silna Grupa Pod Wezwaniem (do niej należał Kazimierz Grześkowiak) - formacja unikatowa; kabaret, muzyczny, uwielbiający pastisze, w których sporą część poświęcali naśmiewaniu się z postaci ze wsi. Ich humorystyczne utwory nacechowane były poczuciem ludowości nawiązującym np. do tradycji orkiestr dętych małych miejscowości.

Tata Kazika

W latach dziewięćdziesiątych powstał film dokumentalny "Tata Kazika". To wówczas syn artysty, popularny lider zespołu Kult, zainteresował się twórczością ojca. Owocem tej fascynacji stały się dwie płyty Kultu: "Tata Kazika" i "Tata Kazika 2", rozsławiając piosenki Stanisława Staszewskiego. Współcześnie Kazik wykonuje je z zespołem Kwartet Proforma, a własną płytę pt. "Mój Staszewski" nagrał też aktor i piosenkarz Jacek Bończyk.

- Taty twórczość długi czas mnie nie interesowała, chociaż wiedziałem, że pisał piosenki - mówił Kazik Staszewski.

Zobacz i posłuchaj, co jeszcze powiedział Kazik Staszewski w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl w 2014 roku:

Krzysztof Gajda/PP


Czytaj także

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:51
Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułat Okudżawa. "Śpiewał głosem, który przechodzi człowiekowi przez serce"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:35
100 lat temu - 9 maja 1924 roku - urodził się legendarny pieśniarz Bułat Okudżawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Gintrowski - bard Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 05:45
Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marina Vlady i Włodzimierz Wysocki – francuska aktorka i rosyjski bard

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 05:35
Pierwszy raz spotkali się w 1967 roku, w Teatrze na Tagance, w Moskwie. Ona była wtedy znaną i popularną francuską aktorką, on aktorem teatralnym, ale przede wszystkim rosyjskim bardem i poetą, śpiewającym przy akompaniamencie gitary. Ona była piękna, on intrygujący i przykuwający uwagę. Trzy lata później, 1 grudnia 1970 roku Marina Vlady poślubiła Włodzimierza Wysockiego.
rozwiń zwiń