Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folk też wymaga czułości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 09:00
"Artysta niezwykły, jeden z najważniejszych dla mnie twórców muzyki" - mówi o nim Tomasz Janas. Znany z łamów portalu Radiowego Centrum Kultury Ludowej, krytyk muzyczny właśnie wydał książkę! "Maciej Rychły. Sztuka wymaga czułości" to zapis wnikliwych rozmów z artystą, który dostarcza wielu wspomnień twórcy Kwartetu Jorgi, znakomitego flecisty i dudziarza, muzyka współpracującego przy wielokrotnie nagradzanych spektaklach.
Maciej Rychły
Maciej RychłyFoto: Nicolas Imbert/ Poznańskie Archiwum Historii mówionej

W latach 70. czy 80. zainteresowanie muzyką ludową było uznawane za rodzaj nieszkodliwego zboczenia, a sama sztuka czy muzyka ludowa w powszechnej opinii miała bardzo liche notowania... "Badziewie, cepelia i komunistyczna propaganda", tak na to patrzono.


Posłuchaj
06:45 hpf 11 01 rychly.mp3 Maciej Rychły w Historii Polskiego Folku (Dwójka)

 

„Sztuka wymaga czułości” wywiad-rzeka o wartkim nurcie

Kwartet Jorgi na deskach teatru

Folkowcy stopniowo, ale z entuzjazmem odzyskiwali to, co wcześniej sekretarze zadekretowali jako użyteczną część propagandy. Maciej Rychły jest w rozwoju folku bardzo ważny, bo on jako pierwszy w Polsce pokazał, że świat z perspektywy ma nie tylko kierunki - zachód/wschód, ale także północ i południe.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 8.01.2025


Czytaj także

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:51
Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułat Okudżawa. "Śpiewał głosem, który przechodzi człowiekowi przez serce"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:35
100 lat temu - 9 maja 1924 roku - urodził się legendarny pieśniarz Bułat Okudżawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Gintrowski - bard Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 05:45
Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marina Vlady i Włodzimierz Wysocki – francuska aktorka i rosyjski bard

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 05:35
Pierwszy raz spotkali się w 1967 roku, w Teatrze na Tagance, w Moskwie. Ona była wtedy znaną i popularną francuską aktorką, on aktorem teatralnym, ale przede wszystkim rosyjskim bardem i poetą, śpiewającym przy akompaniamencie gitary. Ona była piękna, on intrygujący i przykuwający uwagę. Trzy lata później, 1 grudnia 1970 roku Marina Vlady poślubiła Włodzimierza Wysockiego.
rozwiń zwiń