Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Młodzi, głodni i folkowi

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 09:00
Wspominaliśmy już w "Historii polskiego folku" o Jarocinie, FAMie czy Krotoszynie - miejscach, w których folk szukał sobie w latach 90. miejsca. Znalazł je też w Jaśle czy Sanku.
Joszko Broda podczas koncertu Dolny Śląsk
Joszko Broda podczas koncertu "Dolny Śląsk"Foto: Cezary Piwowarski

Grunt do działań nie był zbytnio podatny... Folklor wykorzystywany przez propagandę nie miał dobrych notowań w społeczeństwie. Melomani raczej nie garnęli się do uczestnictwa w festiwalach folklorystycznych, Kazimierz nad Wisłą nie był jeszcze zbyt popularny. No, może poza środowiskiem twórców wiejskich.

Dziś odwiedzamy Jasło, bo dało ono początek festiwalowi Eurofolk.  - W Jaśle na stołówce zobaczyłem po raz pierwszy kilku chłopaków z okolic Zakopanego. Mieli chyba mniej niż 16 lat i wcinali ochoczo śniadanie. Te podrostki to Joszko Broda, Maciej i Bartek Kudasikowie i Sebastian Karpiel-Bułecka. Potem już jako Kapela Góralska pojawili się w Trójce, by wraz z Voo Voo zagrać na żywo w zupełnie szalonej sesji. 

JOSZKO BRODA muzyki uczył się od swojego ojca, Józefa Brody i Jana Sikory „Gajdosza”. Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trombicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku. Prowadzi warsztaty artystyczne i zespół dla dzieci.

Joszko Broda pojawił się na scenie w wieku czterech lat w zespole swojego ojca, występował w Polsce i w Europie. Wziął udział w nagraniach studyjnych prowadzonych przez europejskie instytucje kulturalne. Joszka możemy usłyszeć na płycie Beskidy wydanej przez Polskie Radio w 1997 w serii Muzyka Źródeł i na płycie Pologne wydanej przez francuską wytwórnię Radia Ocora.

Pierwszy własny zespół Joszka Brody założył w Zakopanem z kolegami z liceum. Grupa znana była pod nazwą Palinka lub Jedenastu jadowitych juhasów…. Zdobył tam nagrodę Grand Prix na festiwalu Euro Folk w Sanoku. Potem rozpoczęła się współpraca z Wojciechem Ossowskim, Wojciechem Waglewskim i zespołem Voo Voo, rodziną Pospieszalskich, Antoniną Krzysztoń, Anną Marią Jopek, zespołem Raz, Dwa, Trzy, reżyserem Leszkiem Gałyszem.


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 22.01.2025


Czytaj także

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:51
Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułat Okudżawa. "Śpiewał głosem, który przechodzi człowiekowi przez serce"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:35
100 lat temu - 9 maja 1924 roku - urodził się legendarny pieśniarz Bułat Okudżawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Gintrowski - bard Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 05:45
Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marina Vlady i Włodzimierz Wysocki – francuska aktorka i rosyjski bard

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 05:35
Pierwszy raz spotkali się w 1967 roku, w Teatrze na Tagance, w Moskwie. Ona była wtedy znaną i popularną francuską aktorką, on aktorem teatralnym, ale przede wszystkim rosyjskim bardem i poetą, śpiewającym przy akompaniamencie gitary. Ona była piękna, on intrygujący i przykuwający uwagę. Trzy lata później, 1 grudnia 1970 roku Marina Vlady poślubiła Włodzimierza Wysockiego.
rozwiń zwiń