Section50
Section00

„Ludzie, oszalałem, takie piękne jajka tanio sprzedaję!”. O społecznej roli targowisk i bazarów

Targowiska i bazary towarzyszą wszystkim kulturom, choć im głębiej społeczeństwo wchodzi w okres stabilizacji ekonomicznej, tym gorliwiej są rugowane bądź przekształcane. Miejsca te odpowiadają na kilka potrzeb społecznych na raz – pozwalają nabyć niedostępne w zwykłych sklepach towary, ale także przebywać w innej atmosferze niż sklepowa, sformatowana przez sieci handlowe.

Chopiniada

Jaki jest największy, najwspanialszy polski kompozytor? Na to pytanie każdy zna odpowiedź! Fryderyk Chopin to nasze dobro narodowe, dziedzictwo, o którym uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Jest też naszą narodową marką, wabikiem marketingowym, wizualnym znakiem, towarem eksportowym. Zapytałam kiedyś na zajęciach z antropologii muzyki studentów, czy mamy jakieś wspólne muzyczne dziedzictwo – bez namysłu podali nazwisko Chopina. Kiedy jednak tydzień później zrobiłam im muzyczny quiz, nikt nie potrafił rozpoznać Chopinowskiego preludium.

Paradoksy Festiwalu w Kazimierzu

Pierwszy można nazwać paradoksem założycielskim. Jeden z twórców (obok lubelskich regionalistów i ambitnych działaczy kultury) Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a z perspektywy kuratorskiej można powiedzieć, że jego ojciec – nieżyjący już Włodzimierz Dębski – mówił: „Stworzyłem zasady kazimierskiego Festiwalu”, a zarazem twierdził, że „Folklor, którym się tylu zachwyca, okazuje się po głębszej analizie lipą, chałą bez jakichkolwiek wartości kształcących. Co najwyżej można go jeszcze gorzej wykonać. Parę bab pojęczy sobie, popiszczy. Nikomu to nic nie da”.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Piszemy
Section51
Section52